sahurdan sonra diş fırçalanır mı

sahurdan sonra diş fırçalanır mı bilgi90’dan bulabilirsiniz

Sahur sonrasında dişler mutlaka fırçalanmalı

İmsak girdikten sonra diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak ve Diş Tedavisi Orucu Bozar Mı?

Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte bazı sorular yeniden gündeme geldi. Bu sorulardan biri de diş fırçalamak orucu bozar mı sorusu. Bu soru Diyanet’e de en çok sorulan sorulardan biri. Bu nedenle Diyanet tarafından resmi bir açıklama yapıldı.

Ramazan ayı ile beraber ağız ve diş sağlığı ile ilgili konular yeniden gündeme geldi. Oruç ibadetini yaparken boğazına su ya da macun kaçmasından kaçınan kişiler bu durum yaşandığı takdirde ne yapmaları gerektiğini araştırmaktadır.

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Peki, oruçluyken diş fırçalamak orucu bozar mı?

Resmi web sayfasından orucu bozan durumlara karşı bilgilendirme yapan Diyanet İşleri Başkanlığı bu konu hakkında kimsenin aklında bir soru işareti kalmamasını sağladı. Diş fırçalamak orucu bozar mı Diyanet İşleri Başkanlığının resmi sayfasında yer alan son açıklamaları…

Oruç Nedir? Nasıl Tutulur? Çeşitleri Nelerdir? Kimlere Farzdır?

Oruçluyken Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?

Diyanet oruçluyken diş fırçalanıp fırçalanmayacağına ilişkin soruları giderdi. Diyanetin kendi web sitesinde yer alan resmi açıklamasına bakalım:

“Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.”

Orucu Bozan Şeyler: 10 Durum – Soru Cevap

Peki, misvak kullanmak orucu bozar mı?

Ramazanda Oruca Nasıl Niyet Edilir? Ne Zamana Kadar Edilir?

Evde Diş Taşı Temizliği, 5 Doğal Kesin Çözüm

Diş Apsesine Ne İyi Gelir? Evde 7 Doğal Çözüm

Resimli 4 Adımda: Şifalı Misvak Nasıl Kullanılır?

Diş Ağrısına Zeytin İyi Gelir Mi? Nasıl Kullanılır?

Misvak Faydaları – Diş Macununa Fark Atan 7 Süper Özelliği

Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı, Misvak Orucu Bozar mı? – Yemek.com

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı, Misvak Orucu Bozar mı? - Yemek.com

Ramazanda sahur ile iftar arasında uzun süre aç kalındığından, ağızda kötü ve rahatsız edici kokular oluşur. Oruç tutan kişiler de bu kötü kokuyu gidermek için dişlerini fırçalamak ister. Tam da bu noktada devreye diş fırçalamak orucu bozar mı ya da misvak orucu bozar mı sorusu girer, kafalar karışır.

Ramazan ayı boyunca, açlık nedeni ile ağız kokusu problemi yaşayanların kafasını kurcalayan en büyük sorunlardan biri olan “Diş fırçalamak orucu bozar mı?” sorusunun yanıtını öğrenme zamanı şimdi. Artık oruç tutan kişiler sahur ile iftar arasında geçen bu uzun sürede dişlerini fırçalama konusunda kararsız kalmasın, ağızlar da içler de rahat etsin.

Buyurunuz, Diyanet’in cevabıyla diş fırçalamak orucu bozar mı tüm detaylarıyla öğrenelim.

Ramazan ayında diş fırçalama ve misvak kullanımı

dis-fircalamak-orucu-bozar-mi-yenirent a car 34

Ramazanda ağız ve diş sağlığı açısından akıllarda en çok oluşan sorulardan biri diş fırçalamanın ya da misvak kullanmanın orucu bozup bozmayacağı oluyor, Diyanet bu konuda da halkı bilgilendirmeyi ihmal etmiyor.

Misvak orucu bozar mı?

İslam dininin ilk doğduğu yıllarda diş fırçası olmadığından, dişler fırça yerine misvakla temizlenmişti. Hz. Muhammed de diş temizliğine büyük önem verdiğinden, oruçluyken misvak kullanmıştı. Halen günümüzde de bulunan misvakın, kuru veya yaş olmasında bir sakınca olmadığı gibi ıslatılmasında da bir sakınca yoktur. Dolayısıyla misvak oruç bozmaz.

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçası da misvak görevi yaptığından, kuru veya ıslak fırça ile dişleri fırçalamak orucu bozmaz. Diş macunu da kullanılması uygundur, fakat diş macunu kullanmak boğaza kaçırmamak kaydıyla orucu bozmamaktadır. Çoğu zaman yutulabilme ihtimali olduğundan, diş macununu tedbiren kullanmamak daha iyidir. Ayrıca sert fırçalama yapmak diş etlerini kanatacağından orucu bozar.

Diyanet‘in bu konuda verdiği cevap ise şöyle: “Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.”

Sahur sonrası ve iftar öncesi dişlerin fırçalanması

dis-macunu-dis-fircasi-aralik-2020

İlahiyatçılara göre, oruç tutan bir kişinin dişlerini fırçalarken macun kullanması doğru değildir. Diş etleri kanayabilir, kullandığınız macunun tadı boğazınızdan aşağı inebilir. Bu nedenle dikkat etmek gerekir. Ama en azından ağız kokunuzun azalması için, macun sürmeden hafif şekilde dişlerin fırçalanması uygundur. En uygun olanı ise iftardan sonra ve sahurdan önce dişlerin fırçalanmasıdır.

Genel olarak alimlerin düşüncesi; oruçlu iken ağız kokusunu önlemek için dişlerini fırçalamak isteyenlerin, diş macunu kullanmadan ve diş etlerini kanatmadan hafif şekilde dişlerini fırçalamasının uygun olduğu yönündedir. Ramazan ciddiyetine göre uygun düşen, iftardan sonra ve sahurdan önce dişlerin fırçalanmasıdır. Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş macunu ile diş fırçalamakla da oruç bozulmaz.

Bununla birlikte, diş macununun, misvak parçalarının veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulmaktadır. Su veya diş macunun boğaza kaçması ve yutulması halinde, oruç bozulacağından kaza etmek gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişler sahurdan önce ve iftardan sonra fırçalanmalıdır.

Yazı kaynağı : yemek.com

Diş fırçalamak orucu bozar mı? İşte yanıtı

Diş fırçalamak orucu bozar mı? İşte yanıtı

İftar ve sahurdan sonra kişisel bakımlarını genellikle sabah saatlerinde yapan vatandaşlar diş fırçalamanın orucu bozup bozmayacağını sorguluyor ve konuyla ilgili en net bilgiyi Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden almak istiyor. İşte, ‘Diş fırçalamak orucu bozar mı?’ sorusuna Diyanet İşleri Başkanlığı’nın verdiği yanıt…

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZAR MI?

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte ağız ve diş sağlığı da gündeme gelen önemli konular arasındaki yerini aldı. Orucu bozup bozmadığı en çok merak edilenlerden biri de diş fırçalama oldu. İşte, Diyanet’in yüz binlerce insanının yanıtını merak ettiği bu soruya verdiği cevap…

Boğaza su kaçırmadan ağzı su ile çalkalamak orucu bozmadığı gibi diş fırçalamakla da oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsakten önce ve iftardan sonra fırçalanması, oruçluyken fırçalanacaksa macun kullanılmaması uygun olur.

HÜRRİYET RAMAZAN ÖZEL SAYFASI

hurriyet.com.tr’nin okurları için hazırladığı Ramazan sayfasından Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur saatlerini sorgulayabilir, teravih namazı saatlerini öğrenebilirsiniz. Bunların yanı sıra Ramazan sayfamızdan Ramazan’a dair tüm merak edilen soruların cevaplarını bulabilir, ayrıca ‘ramazanda sağlık’ ve ‘bugün ne pişirsem’ bölümlerinden de faydalanabilirsiniz.

HÜRRİYET RAMAZAN SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın