Saç Ekimi Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

Saç Ekimi Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?Saç ekimi, fazlaca kısa sürede uygulanan bir operasyondur. Ancak saç ekimi neticeleri için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Birçok ferdin merak etmiş olduğu mevzu, muamele gerçekleştikten ne kadar vakit sonra saçlarına kavuşabileceğidir. Genel olarak herkes derhal sonuçları görmek talep eder. Operasyonun sonuçları kişiden kişiye değişmiş olur. Farklı sebepler bu mevzuda etkilidir. Saç yapısından çevresel faktörlere kadar birçok husus saç ekiminin ne zaman etken olacağını değiştirir.

Operasyon daha sonra neticeleri beklemek sabır isteyen bir durumdur. Çünkü biraz uzun devam eden bir süreçten bahsediyoruz. Bundan dolayı uzun bir vadeden sonrasında saçınızın reel görünüşünü görebilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç ekimi dönemi uzun bir süreçtir. Operasyon sonrası ortalama olarak bir sene beklemeniz gerekir. Üstelik bu süreçte saçınız değişik evrelerden geçecektir, günden güne değişik değişik sonuçlar gösterecektir. Saç ekimi yaptıracak ferdin saç tipi ve dökülme oranı, saç dökülmesinin devam edip etmediği gibi faktörler doktor tarafından incelenir. Buna gore kişiye özel bir planlama oluşturulur. Saç ekimi sonuçları ile alakalı değerlendirmeler bu faktörler dikkate alınarak yapılmalıdır.

Süreç içinde genel hatlarıyla her şahıs aynı aşamalardan geçer. Saç ekimi gerçekleştikten sonraki ilk iki haftalık süreçte saç ekiminin yapıldığı alandaki yaralar kabuk bağlamaya adım atar. Tam olarak bu zamanda ekilen saç kökleri yerlerine tutunmaya adım atar. Saç kökleri az az bu yeni alana ahenk sağlarlar. Sonrasında şok dökülme periyodu yaşanır. Ardından artık saçlar düzgüsel gelişme döngüsüne girer. Bundan ondan sonra saçlar ayda 1-2 santimetre kadar uzayacaktır. Ancak ilk başlarda çıkan saçlar, normale göre birazcık daha sıska olacaktır.

Genel olarak saç ekiminde gerçekleşen süreçleri üç antet altında değerlendirebiliriz. Bunları; ekilen saçların tutma periyodu, şok dökülme süreci ve ekilen saçların gelişme periyodu olarak açıklayabiliriz. Saç ekimi sonuçları bu süreçlerin ardından tam anlamıyla net bir halde ortaya çıkacaktır.

Ekilen Saçların Tutma Süreci

Ekilen saçların tutma süreci, saç ekiminden derhal sonrasında başlamış olan periyodu kapsamaktadır. Yaklaşık olarak 5 ile 7 gün arasındaki süreçte ekilen saçların tutması beklenmektedir. Bir haftalık bu vakit boyunca saç derisi normalden fazlaca daha kırılgan olmaktadır. Buna bağlı olarak da mikroplara karşı da oldukca daha duyarlı bir hale gelmektedir. Bundan ötürü extra tedbir almak gerekecektir. Böylece saç derisi yüz yüze kalacağı tehlikelerden korunmalı ve enfeksiyon önlenmelidir.

Doğru ve sorunsuz saç ekimi neticeleri için dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birtakım faktörler mevcuttur. Bunlara uyulması niteliğinde daha sağlıklı sonuçlar almak olası olacaktır. Ekilen saçların tutma sürecinde dikkat edilmesi gereken faktörleri şöyle sıralamak mümkündür:

 • Saç ekiminden 3 gün sonrasında yıkama işlemi yapılır. Ancak bu şahıs tarafınca yapılmaz. Klinik şu demek oluyor ki hepimiz ilk yıkamayı gerçekleştiririz. Daha daha sonra ise saç ekimi yaptıran şahıs, bunun için özel olarak üretilen şampuanlar ile saçlarını her gün yıkamalıdır.
 • Saçlar yıkanırken şampuan bir yahut iki kez kullanılmalıdır. Yıkama işlemi yapılırken saç derisine kırılgan ve nazik hareketler uygulanmalıdır.
 • Saçları kurutma işlemi de yıkama kadar kırılgan yapılmalıdır. Bu işlemde mutlaka saç kurutma makinesi kullanmamalısınız. Havlu ile saçtaki nemliliği yavaş hareketlerle almalısınız.
 • Bu süreçte bilhassa, bir hafta süresince kafa bölgenize herhangi bir darbe almamaya itina göstermelisiniz. Kafanızı gelebilecek herhangi bir darbeden korumalısınız.
 • Alkol ve sigara birçok operasyonda olduğu benzer biçimde burada dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer almaktadır. Saç ekimi sonrası olan bu bir haftalık süreçte ne olursa olsun alkol ve sigara kullanmamalısınız. Çünkü tam olarak bu zamanda olan iyileşme periyodunu negatif etkileyecektir.
 • Uyku sırasında başınızın saç derisi şu demek oluyor ki operasyonun gerçekleştiği kısım yastık ile münasebet etmemelidir.

Tüm bu detaylar sıhhatli saç ekimi sonuçları için fazlaca önemlidir. Saç ekimi yaptıran herkesin dikkate alıp uyması gereken faktörlerdir.

Şok Dökülme Süreci

Saç ekiminde ikinci safha, şok dökülme sürecidir. Bu süreç geçici dökülme olarak da adlandırılır. İlk iyileşme periyodunun peşinden saçların iyi bir halde çıkması için gerekli olan süreçtir. Saç tellerinin düzgüsel gelişme formuna ulaşması için şok dökülme yaşanır ve çok organik bir süreçtir. Bu süreç, saç ekimi yapıldıktan yaklaşık olarak 1 ay sonra başlamaktadır. Burada saç kökleri aniden bir gecede dökülmez. Dökülme bir süreci arasında barındırır ve ortalama olarak 1 ile 2 ay içinde gerçekleşir. Ancak bu konum kişiden kişiye değişebilmektedir. Bazı insanlarda fazlaca daha erken başlarken bazılarında daha geç başlar.

Şok dökülme periyodu boyunca da dikkat etmek gereken hususlar mevcuttur. Doğru saç ekimi neticeleri için bu hususlar dikkate alınmalıdır. Bunları aşağıdaki şeklinde açıklayabiliriz:

 • Bu süreçte, ilk evrede olduğu benzer biçimde tavsiye edilen şampuanı kullanmaya devam etmelisiniz.
 • Bu süreçte beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Bundan ötürü saç köklerini besleyecek bir beslenme programını uygulamanız önemlidir.
 • İlk evredeki kadar ciddi olmasa da sigara ve alkol benzer biçimde alışkanlıklardan uzak durmanızı önermekteyiz. Hatta birtakım durumlarda bu gereklidir.
 • Düzenli aralıklar ile saç derinize masaj yapmalısınız. Masaj sırasında yumuşak ve nazik hareketler uygulamalısınız. Ayrıca verdiğimiz ilaçları hiçbir şekilde aksatmamalı ve tertipli bir biçimde kullanmalısınız.
 • Duş alırken kafa bölgeniz fazlaca basınçlı suya maruz kalmamalıdır. Ayrıca fazlaca sıcak su kullanmamaya da dikkat etmeniz icap eder.
 • Saç kesimi yapmak isterseniz kesinlikle ustura ve makine kullanmanızı önermiyoruz. Bunun için makas kullanımı çok daha müsait olacaktır.

Bu şeklinde küçük fakat mühim detaylara özen göstermeniz gerekir. Saç ekimi neticeleri için lüzumlu olan bu uzun periyodu sadece bunlara dikkat ederek doğru bir şekilde atlatabilirsiniz.

Ekilen Saçların Büyüme Süreci

Ekilen saçların gelişme dönemi saç ekiminin son evresidir. Asıl saç ekimi sonuçları burada kendisini göstermeye başlayacaktır. Saç ekiminin üstünden 2 ay geçtikten sonra şok dökülme sonlanır. Bundan sonraki süreçte saç kökleri gerçek anlamda büyümeye başlayacaktır. Dördüncü ayın ardından ise saç telleri artık uzamaya başlayacaktır. Bu uzamayla birlikte yavaş yavaş biçim dahi alacaktır. Altıncı aya gelindiğinde ise saç kökleri %50 ila %70 arasında bir miktarda çıkmış olacaktır.

Saçlar, sekizinci aydan itibaren normal büyüme döngüsüne girecektir. Buna bağlı olarak saçlar gürleşecek, kalınlaşacak ve en naturel halini almaya başlayacaktır. 12. Ayın sonuna geldiğimizde saç kökleri normal seyrinde büyümeye devam edecektir. Saç ekimi sonuçları bu evreler ile ortaya menfaat. Biraz uzun bir süreçten bahsediyor olsak da nihayetinde kati sonuç alınmaktadır.

Saç Ekimi Sonuçlarını Etkileyen Faktörler

Kişinin kendi ile ilgili ya da yapılan uygulamayla alakalı olarak sonuçlar etkilenmektedir. İlk olarak sonuçları etkileyen önemli unsurlardan biri ekim sırasında uygulanan tekniktir. Daha sonrasında anatomik özellikler, saç yapısı ve genetik etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Kişisel bakım ve özen, beslenme düzeni, hijyen en önemli unsurlar içinde yer alır.

Bunlar benzer biçimde birçok unsur saç ekimi sonuçları konusunda etkilidir. Buna bağlı olarak bu detaylara fazlasıyla önem vermeli ve süreç süresince dikkat etmelisiniz. Çünkü iyi sonuçlar ancak bu şekilde ortaya çıkacaktır.

kaynak: bilgiustam.com

Similar Posts

Bir cevap yazın