Renkler Psikolojimizi Nasıl Etkiler?

Renkler Psikolojimizi Nasıl Etkiler?Renk; doğal veya yapay ışıkların objelerden yansıyarak beynimizde oluşturduğu bir görüntüdür. Yani yansıttıkları ışık renginde görünürler.
Renkler ana renkler ve ara renkler olarak ikiye ayrılır. Mavi, sarı, kırmızı ana renkleri oluştururken ana renklerin karışımıyla oluşan yeşil, mor ve turuncu gibi renkler de ara renkleri oluşturmaktadır.

Renkler Psikolojimizi Etkiler mi?

Hayatımızın her alanında bizimle birlikte olan renklerin psikolojimiz ve davranışlarımız, hatta kan basıncımız üstünde bile etkileri vardır. Şimdi bu etkilere beraber göz atalım.
Kırmızı:
Oldukça dikkat cazibeli bir renk olan kırmızı, mutluluğu temsil etmektedir. İştah açıcı bir özelliği bulunmaktadır, bundan dolayı birçok yiyecek ve içecek markasının tercihidir. Kırmızı rengin kan akışını hızlandırıcı etkisi de mevcuttur.
Sarı:
Kırmızı şeklinde dikkat çekici bir renk olan sarı neşeyi temsil eder. Dikkat cazibeli özelliği sebebiyle taksi ve okul servislerinde tercih edilmektedir. Sarı renk bununla birlikte dengesizliği de ifade eder.
Turuncu:
Turuncu renk eğlenceyi temsil eder. Hareketlilik, canlılık ile ilişkilendirilen dikkat cazibeli bir renktir. Metabolizmayı hızlandırıcı özelliğinin yanında zihni uyanık tutma özelliği de bulunmaktadır. Bu özelliği sebebiyle emek harcama ortamlarında, özellikle okullarda tercih edilmektedir.
Mor:,
Hüzün ve yalnızlığın rengidir ama burjuvaziyi de temsil etmektedir. Bazı çalışmalarda depresyona yatkın kişilerin mor rengi diğer renklere gore daha oldukca kullandığı gözlemlenmiştir.
Yeşil:
Yeşil renk yeniden doğuşun sembolüdür. Doğayı ve huzuru temsil eder. Güven verici ve sakinleştirici özellikleri bulunmaktadır.
Mavi:Renkler Psikolojimizi Nasıl Etkiler?
Huzuru ve sakinliği temsil eder. Mavi renk, gençlik ile ilişkilendirilir. Aynı zamanda mavinin iştah azaltıcı özelliği de vardır.
Beyaz:
Temizlik ve saflığı temsil eder. Serinlik ve canlılık ile de ilişkilendirilir. İstikrar ve güvenin simgesidir.
Pembe:
Mutluluk veren tatlı bir renktir. Pembenin sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda lezzet ile de ilişkilendirilir.
Siyah:
Hırs ve gücü temsil eder. Siyah birçok toplumda matemi temsil etmektedir. Ayrıca konsantrasyonu arttıran bir özelliği de vardır.
Gri:
Tarafsızlığı temsil eder. Olgunluk ile ilişkilendirilir.

Yazar: Özlem Kaya

kaynak: bilgiustam.com

Similar Posts

Bir cevap yazın