prof dr orhan oğuz marmara üniversitesi

prof dr orhan oğuz marmara üniversitesi bilgi90’dan bulabilirsiniz

Orhan Oğuz (siyasetçi)

Orhan Oğuz (1923, Eskişehir – 19 Ekim 2021), Türk siyasetçidir.

İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir’de tamamladı. İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu‘nu bitirdi. Paris Üniversitesi‘nde (Sorbon) Doktora yaptı. İktisat profesörüdür. Anadolu Üniversitesi‘nin temelini oluşturan Eskişehir İTİA‘nın (EİTİA) kurucusudur. Burada Yılmaz Büyükerşen‘in hocalığını yapmıştır.

1969-1971 yılları arasında 3. (XIV) ve 4. (XV) Dönem Eskişehir Milletvekilliği ile Millî Eğitim Bakanlığı, 1978 yılında İstanbul İTİA Başkanlığı, 1982-1992 yılları arasında Marmara Üniversitesi Rektörlüğü,[1] 28 Şubat süreci sonrasında Mart 1997 tarihinde RTÜK başkanlığı görevine getirilmiştir. Bu görevini Aralık 1997’de istifa edene kadar devam ettirdi. RTÜK başkanlığı görevine getirilmiş olan üçüncü kişidir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Eskişehir’de kendi adında bir Anadolu lisesi bulunmaktadır.[2] 1991 yılında Fransa tarafından Legion D’honneur ödülü verildi.

19 Ekim 2021 tarihinde ölmüştür.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

Marmara Üniversitesi

Marmara Üniversitesi

Üniversitemiz kurucu rektörü, Eski Milli Eğitim Bakanı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. Orhan Oğuz için  Üniversitemizin Rektörlük binası önünde tören düzenlendi.

 Prof. Dr. Orhan Oğuz için ilk tören, Üniversitemizde düzenlendi. Törene Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar,  Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt, merhum hocamızın ailesi ve  üniversite heyetinin bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

YÖK BAŞKANI ÖZVAR: KENDİME ÖRNEK ALDIĞIM HOCALARIMDAN BİRİ OLDU

“Orhan Hocamız hepimizin hocasıdır” diyerek sözlerine başlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar “Bugün büyüğümüzü, Orhan Oğuz hocamızı ahiret yolculuğuna uğurluyoruz, gerçekten üzgünüz. İnsan bu dünyada yaptıklarıyla hatırlanırmış, Orhan Oğuz hocamızı hatırlayacağımız çok yaptığı amelleri ve eserleri var. Gerek Türk orta öğretim hayatına gerek Türk yükseköğretim hayatına sadece bilim adamlığıyla değil aynı zamanda kuruculuğu ile büyük hizmetler vermiş bir büyüğümüz. Gerek Eskişehir gerek İstanbul’da akademilerin  kuruluşunda oynadığı rollerle bu toplumun gönlünde bir taht kurmuştur. Ben ilk asistan olduğumda değerli hocamız rektörlük görevini icra ediyordu. Asistanlığım, hocalığım ve idareciliğim esnasında kendime örnek aldığım hocalarımdan biri Orhan Oğuz oldu. Orhan hocamız herkesi kuşatan, güler yüz gösteren, alçakgönüllülükten asla vazgeçmeyen sürekli müspet düşünen ve sürekli üreten bir insan oldu. Vefatından önce de telefonda bir görüşmemiz oldu. Kendisiyle düşüncelerimizi paylaşmış ve üniversitemize yaptığı katkıları her yerde anmıştım” ifadelerini kullandı.

“ONA ÇOK ŞEY BORÇLUYUZ, MİNNETTARIZ”

Prof. Dr. Orhan Oğuz’a çok şey borçlu olduklarını anlatan Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt ise “Değerli hocamız Orhan Oğuz’u kaybetmenin anlamı bizler için çok farklı. Şu an içinde bulunduğumuz üniversitemizin kurucu rektörüdür. Ona çok şey borçluyuz, minnettarız, hep hatırlayacağız. Sevgili rektörüm, değerli hocam, ben ve seni tanıyanlar bir asırlık ömrünü bu ülke için, eğitimi için büyük emek sarf eden, vatanını seven bir bilim adamı olarak hatırlayacak” dedi.

KIZI PROF. DR. OĞUZ: 98 SENE GÜZEL BİR ÖMÜR YAŞADI, İYİ ANILAR BIRAKTI

Törende konuşan kızı Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, “Biz babamızı, ailemizin büyüğünü kaybettik. Bugün burada gördüğünüz herkesin hayatına dokunmuş biriydi, pek çok eser bıraktı. Arkasından kötü söz söyleyecek birisi olduğunu düşünmüyorum. O nedenle umarım mekanı cennettir. 98 sene, güzel bir ömür yaşadı, iyi anılar bıraktı ve evinde vefat etti. Onun için hepimiz müsterihiz. İnşallah yetiştirdiği insanlar onun gibi Atatürk’ün izinde birer Türk ve dünya vatandaşı olarak dünyaya ve ülkemize hizmet ederler. En büyük dileği o oldu. Yetiştirdiklerinin başarısıyla övünen bir insandı, herkesin önünü açmak istedi, hiç kimseye engel olmadı. O nedenle hakkında bu kadar iyi şeyler söyleniyor diye düşünüyorum. Üzgünüz ama bir taraftan da böyle bir babaya ve dedeye sahip olduğumuz için mutluyuz” dedi.

Kürsüde ise babasıyla bir anısını paylaşan Prof. Dr. Oğuz şunları söyledi:

“Babamın en çok korktuğu şey unutulmaktı. Arayıp soranları oldukça, gelen-gidenler oldukça çok mutlu olurdu. ‘Bak demek ki kaç sene geçti hala hatırlanıyoruz, demek ki iyi birer iz bırakmışız’ diyordu. Sayın YÖK Başkanım Marmara Üniversitesi Rektörü iken Orhan Oğuz hocamızdan açılış dersi rica edebilir miyiz? dedi. ‘Babamın sağlığı böyle bir konuşmaya müsait değil’ dedim. Cep telefonu videosu yeterli dendi. Babama konuşur musun? dedim, konuşurum,  dedi. Kısa bir konuşma yaptı ve bu video akademik yıl açılışından Marmara Üniversitesi’nin web sayfasında yayınladı, babama dinlettim. Çok mutlu olmuştu ve herhalde en son mutlu olduğu en önemli anlardan bir tanesi buydu.”

Törenin ardından Prof. Dr. Oğuz’un cenazesi, ikindi namazını müteakiben kılınacak cenaze namazı için Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’ne götürüldü.

Kaynak: DHA

Yazı kaynağı : www.marmara.edu.tr

Tıp Fakültesi

Tıp Fakültesi

OrhanOguz.jpg (30 KB)

Üniversitemiz Kurucu Rektörü Prof. Dr. Orhan Oğuz vefat etmiştir. Merhuma Allah’ tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı

Yazı kaynağı : tip.marmara.edu.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın