Oyunlaştırılmış e-öğrenme platformu Kahoot, Goldman Sachs, Lego ve diğerleri liderliğindeki 1,7 dolarlık bir anlaşmayla satın alındı

için büyük hamleler Kahoot, kullanıcıların yıllar boyunca milyarlarca öğrenci ve yetişkin tarafından oynanan eğitim odaklı “oyunlar” yaratması, paylaşması ve oynaması için popüler bir platform oluşturan Oslo girişimi. şirket var ilan edildi Kahoot’un ihraç edilmiş ve tedavüldeki 492.836.049 hisseye dayalı olarak 1.7 milyar $ (17.2 milyar Norveç kronu) değerinde hisse başına 35 NOK’tan tamamen nakit bir PE anlaşmasında tamamen özel hale geldiğini.

Goldman Sachs Assets Management’ın özel sermaye bölümü, mevcut Kahoot destekçileri General Atlantic (şu anda en büyük hissedarı), LEGO Group’un KIRKBI Invest A/S (“KIRKBI”) ve Glitrafjord (Kahoot CEO’su Eilert Hanoa tarafından kontrol ediliyor) ile devralmaya liderlik ediyor. anlaşmadaki diğer büyük hissedarlar olarak. Adı açıklanmayan diğer yatırımcılar ve yönetimin de Kahoot’ta hissesi olacak.

Anlaşma, dün itibariyle Kahoot’un halka açık hisselerinde bir primi temsil ediyor – özellikle 22 Mayıs 2023’te (22,86 NOK iken) Oslo Menkul Kıymetler Borsası’ndaki kapanış fiyatının %53,1’i.

Bununla birlikte, şirketin Covid-19 salgınının zirvesindeki en yüksek değerlemesinden büyük bir geri adım ve bu nedenle, teknoloji şirketlerinin büyürken bile ekonomik ortamda finansman için nasıl mücadele ettiğinin bir başka örneğini temsil ediyor.

Kahoot, insanlar fiziksel sınıflardan ve ofis alanlarından uzak durdukça yıldızının yükseldiğini gören ve K-12 öğrencilerine ve yetişkinlere/işletmelere hizmet veren ayrı bölümleri olan şirkete çok fazla iş sağlayan uzaktan eğitim girişimlerinden biriydi. ve yatırımcıların dikkatini çekti.

Kahoot, bugüne kadar “200’den fazla ülke ve bölgede 9 milyar (benzersiz olmayan) katılımcıyla yüz milyonlarca öğrenim oturumuna” ev sahipliği yaptığını ve şu anda 1 milyondan fazla ödeme yapan kullanıcısı olduğunu söylüyor.

Ancak daha yakın zamanlarda şirket, diğer teknoloji işletmeleri gibi, halka açık pazarlarda, yatırımcıların salgın sonrası yeni bir gerçekliğe uyum sağlamasıyla mücadele etti: durgunluk ve enflasyonla boğuşan bir dünya ve daha az dijital hizmet kullanan tüketiciler ve işletmeler ( e-öğrenme ve e-ticaret gibi), sadece bir yıl önce yoğun bir şekilde eğildiler. Kahoot bugün, bununla ilgili karışık bir tablo çizen bir dizi finansal rapor yayınladı.

Bugün, ikinci çeyrekte geçen yıla göre sadece %14 artışla 41 milyon dolar gelir elde ettiğini açıkladı; “Faturalanmış gelir”de %8 artışla 40 milyon dolar; FAVÖK %60 artışla 11 milyon $; ve işletme nakit akışı %90 artarak 10 milyon dolara ulaştı.

Ancak yıllar içinde toplu olarak 500 milyon dolardan fazla toplayan Kahoot, ikinci çeyreğin sonunda yalnızca 96 milyon dolar nakit eşdeğeri olduğunu da kaydetti.

2021’de zirvesinde olan Kahoot, hisse başına 109 NOK gibi yüksek bir seviyede işlem görüyordu. Bu hisse fiyatı yıllar boyunca çok dalgalandı. Bir yıl önce Haziran 2022’de hisse başına 17,92 NOK’tan işlem görüyordu.

Bu satın alma, bu dalgalanmanın bir kısmını masadan kaldıracak ve Kahoot’un işletme finansmanına iki aşamalı bir yaklaşımla yıllarca devam etmesini sağlayacak.

rent a car 34

İlk ürünlerini 2018 yılında piyasaya süren şirket, yıllardır Oslo’daki Merkur Pazarı’nda işlem görüyor. atlama taşı tamamen özel bir girişim ile halka açık bir şirket olmak arasında. Bu yol, ölçeklendikçe finansman için hem özel hem de kamu yollarını kullanmasına yardımcı oldu ve büyük bölgesel oyuncular Northzone ve Creandum gibi geleneksel risk sermayedarlarından yatırım almasına yol açtı; SoftBank şirketinde yatırım coşkusunun zirvesi; ve gibi stratejik Microsoft Ve disney.

(SoftBank’ın %15 hissesi tamamı ve zararına geçen yıl General Atlantic’e satıldıSoftBank’ın portföyünü basitleştirme ve rasyonelleştirme çabalarının bir parçası olarak.)

Kahoot kesinlikle en yüksek değerlemesinde olmasa da, hisseleri satın almak için kurulan PE grubu, burada daha uzun vadeli bir fırsat olduğuna inanıyor ve mevcut hisselerini bunun üzerine bahse girmeye istekli görünüyor.

“Kahoot! dünyanın her yerindeki çocuklar, öğrenciler ve çalışanlar için öğrenme potansiyelinin kilidini açıyor. Goldman Sachs Asset Management Özel Sermaye küresel eş başkanı Michael Bruun yaptığı açıklamada, şirketin net bir misyonu ve değer önerisi var ve yatırımımız, şirketin etkisini artırmaya ve tüm paydaşlar için değeri artırmaya yardımcı olacak” dedi. “Bu işlem sayesinde, görev açısından kritik bir öğrenme ve katılım platformunu genişletmek ve daha fazla büyümesine ve yeniliğine katkıda bulunmak için harika bir liderlik ekibi ve ortak yatırımcılardan oluşan bir grupla ortaklık yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

“General Atlantic, Kahoot ile ortak olduğundan beri! Eylül 2022’de şirket, kurumsal tekliflerini ve küresel abone tabanını ölçeklendirmenin yanı sıra birinci sınıf IP ortaklıklarını genişletme ve üretken yapay zekadaki ilerlemelerden yararlanmak için ürün yeniliği sağlama da dahil olmak üzere önemli stratejik girişimlerde önemli ivmeyi sürdürdü” dedi. General Atlantic’teki teknoloji EMEA’nın bir bildirisinde. “Bu işlemle, daha geniş ortak yatırımcı grubuyla işbirliği içinde Kahoot!’un uzun vadeli büyümesini destekleme taahhüdümüzü derinleştirmekten memnuniyet duyuyoruz. Eilert ve Kahoot ile devam eden ortaklığımızı sabırsızlıkla bekliyoruz! Önümüzdeki yıllarda takım.”

Ve bu anlaşma ile önemli bir stratejik destekçisini elinde tutacak. KIRKBI CFO’su Thomas Lau Schleicher, “Kahoot’un büyümesini hızlandırmak için Goldman Sachs Asset Management, General Atlantic ve Kahoot!’un yönetim ekibiyle birlikte yatırım yapmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “Kullanıcılarıyla eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde etkileşim kurmak için heyecan verici bir ürün yelpazesi geliştiren şirketin yolculuğundan etkilendik. Şirketin, temel değerlerimizle örtüşen ve yatırımın KIRKBI’nin uzun vadeli yatırım stratejisine çok iyi uyduğunu bulan, dünya çapındaki öğrencileri ve eğitimcileri güçlendirme misyonunu destekliyoruz.”

Gerçekten de, liderlik ekibi anlaşmaya bağlı kalıyor gibi görünüyor.

“Kahoot!’un misyonu, öğrenmeyi mükemmel kılmaktır. Çözüm portföyümüz, sürekli ürün inovasyonu ve sihirli öğrenme anlarını herkesin parmaklarının ucuna getirme hırsına sahip bir ekip yoluyla bir araya gelerek her yıl milyarlarca öğrenme etkileşimini yönlendiriyor,” dedi Hanoa yaptığı açıklamada. “Evde, okulda ve işte öğrenmeye ilgi duyma ihtiyacı artmaya devam ederken, bu ortaklığın kullanıcılarımız, ortak ekosistemimiz ve Kahoot’taki yetenekli ekip için sunduğu fırsatlar beni heyecanlandırıyor! Grup, her yerde yüz milyonlarca öğrenci için eğitimi ilerletmek için.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın