orucu ezan bitiminde açmak sünnet mi

orucu ezan bitiminde açmak sünnet mi bilgi90’dan bulabilirsiniz

Ramazan’da sahur vakti ezan okunurken su içilir mi? İftarda ezan okunurken oruç açılır mı?

Ramazan'da sahur vakti ezan okunurken su içilir mi? İftarda ezan okunurken oruç açılır mı?

Pek çok insan sahurda ve iftarda zamanında su içme durumunu ezan sırasında gerçekleştirebilmektedir. Bu durumun orucu bozup bozmaya canını ya da kabul edilip edilmeyeceği tam olarak bilinmiyor. O yüzden hem iftarını gerçekleştirecek olan hem de sahura kalkacak olan vatandaşlar, bunun cevabını öğrenmeye çalışmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda her zaman olduğu gibi yine belirli bilgileri oruç tutacak kişiler için sunmuş durumda. Bu bilgileri alarak ve teyit ederek hem sahur hem de iftar vakti için ezanda içilip içilmediği öğrenebilirsiniz.

Ramazan’da Sahur Vakti Ezan Okunurken Su İçilir mi?

Ramazan ayında en çok cevabı aranan sorulardan biri olarak sahur vakti ezan okunurken su içilir mi öne çıkıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı ise sahur vakti ezan okunurken su içilip içilmeyeceği noktasında bilgi vermiş durumda. Bu doğrultuda takvimlerde gösterilen imsak orucun başlama sürecini anlatmaktadır. İmsak vakti diğer yandan gecenin sona erdiği ve yatsı namazı vaktinden çıkarak sabah namazını geldiğini gösterir. Ezan ise bu doğrultuda imsak vaktinin başlaması ile okunur.

Bu sebepten dolayı ezanın başlaması ile beraber yeme ve içme kesilmelidir. Aksi takdirde tutulan orucun herhangi bir geçerliliği ve hakkı bulunmaz. Ancak ezan başladığı sırada rğer ağızda lokma var ise, bu lokmanın yutulmasında herhangi bir sakınca bulunmaz. Diyanet İşleri Başkanlığı kapsamında verilmiş olan bu bilgiler ışığı altında sahur vakti yeme ve içme dönemini ayarlayabilirsiniz. Ancak eğer elinizde bir bardak su var ise ezan esnasında bu suyu içiyorsanız bitirebilirsiniz. Bunda da herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İftarda Ezan Okunurken Oruç Açılır mı?

Merak edilen bir diğer konular arasında ise iftarda ezan okunurken oruç açılır mı sorusu geliyor. Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.’ zamanında herhangi bir saat yoktu. Ufka bakılır ve buna göre ufka bağlı olarak hareket edilirdi. Bu sebepten dolayı iftarda ezan okunurken oruç açılabilir. Ancak şunu unutmamak gerekir; herhangi bir mecburiyet ya da bir mazeret yok ise ezanın bitmesinin beklenmesi önemlidir. Yani bu insanın kendi bilinci altında hareket ederek bunun farkında olmasından kaynaklanır.

İftar saatine kadar orucunu en doğru şekilde tutmuş olan kişi, ezanın bitmesini de beklemelidir. Bu konuda eğer sağlık problemi ya da bu gibi farklı durumlar yok ise, ezan tamamlandıktan birkaç saniye sonra su içilebilir. Onun dışında ezan okunurken iftar açılmadan önce mutlaka beklenmelidir ve su içilmemelidir. Ramazan ayını mutlaka gerekli kurallara ve kaidelere göre ele almak, verilen saatlere uymak önemlidir. Eğer bu durum kişinin elinde ise ve bunu kontrol edebiliyorsa, ezanın bitmesini beklemek en doğru unsurdur.

Ancak bu konuda bazı zamanlar ezanın geç okunduğu olabiliyor. Böyle durumlarda vakte girilip girilmediğine bakılması gerekir. Bu sebepten dolayı vakte girdiğiniz zaman ezana bakmadan orucunuzu açabilirsiniz. Ancak yine de ezandan sonra su içmek her daim daha uygundur. Bu hem su içmek hem de yemeğe başlamak adına geçerliliğini korur. Zira bazı dönemler ezan geç başlasa bile bu çok büyük zaman aralığı oluşturmaz. O yüzden vakte girilse bile her ne kadar açılmasında bir sorun teşkil etmese de yine de ezanı beklemek en doğru seçenektir.

Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

Orucumuzu açarken en faziletli zaman hangisidir?

Orucumuzu açarken en faziletli zaman hangisidir?

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda kaynaklardan bir bilgi vermek durumunda değiliz. Ancak iki mülahazayı tercihlerinize sunacağız:

– İftarın acele olarak yapılması sünnettir. (Buhari, Savm, 45; Müslim, Sıyam, 48) Bu ise, güneş batar batmaz yapılır. Ezan da güneşin batmasıyla başladığına göre, ezanın bitmesini beklemeden –herhangi bir yerinde– oruç açılabilir.

– Orucu açmak için ezanın bitmesini beklemek en faziletli olanıdır. Çünkü ezanı huşu ile dinlemek, gereken tekrarları yapmak için yiyecek gibi başka şeylerle meşgul olmamak gerekir. Böyle olunca, hem ezanı dinlemekten gelen sevap, hem de ezandan hemen sonra iftarı –aceleyle- açmanın sevabı vardır.

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet

Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

�ftarda ezan okunurken oru� a��l�r m�? Ezan�n bitmesini beklemek gerekir mi? (25 May�s Sal�)

İftarı geciktirmek caiz mi? – Dinimiz İslam

İftarı geciktirmek caiz mi? - Dinimiz İslam

Sual: Bir iş sebebiyle iftarı ne kadar geciktirmek caiz olur?
CEVAP
Akşam vaktinin girdiği kesin olarak biliniyorsa, önce hurma, su gibi bir şey ile oruç açılır sonra namaz kılınır. Yemeği tezce yiyip sonra namaz kılmak da caizdir. Ancak iftar sofrasında çeşitli yemekler olduğu için, akşam namazı gecikebilir. Namaz mekruh vakte kalabilir. Bu bakımdan önce namazı kılmak ve sonra yavaş yavaş yemeği yemek daha uygun olur. Vaktin girdiği kesin belli değilse, önce namazı kılmak gerekir. Daha sonra vaktin girmediği anlaşılırsa, namazı iade etmek mümkündür. Fakat vakit girmeden oruç açılırsa, oruç bozulmuş olur. Telafisi de mümkün olmaz. Vaktin girdiği kesin biliniyorsa, önce orucu açıp, namaz kıldıktan sonra yemeği yemelidir.

Hadis-i şerifte, (İftarda acele edin) buyuruldu. (Hakim) Acelenin son vaktinin, muteber kitaplarda, yıldızlar görününceye kadar olduğu bildiriliyor. Bu da takriben akşam vakti girdikten yarım saat sonradır. Hadis-i şerifte, (Yıldızlar görünmeden iftar eden, sünnetimle amel etmiş olur) buyuruldu. (İbni Hibban)

İftar duaları
Sual: İftar açarken hangi dua okunur?
CEVAP
İftardan önce, Euzü ve Besmele çekilip, (Allahümme yâ vâsi’al-mağfireh iğfirlî ve li-vâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminîne vel müminât yevme yekûmülhisâb) denir. Mânâsı şöyledir: (Ey mağfireti çok geniş olan Allah’ım! Kıyamet günü hesaba çekilirken, beni, ana babamı, hocamı, erkek ve kadın bütün müminleri affet!)

Bir iki lokma yedikten sonra, (Zehebezzama’ vebtelletil urûk ve sebe-tel-ecr inşâallahü teâlâ) denir ve yemeğe başlanır. Bu iftar duasının mânâsı ise şöyledir: (Açlık bitti. Damarlarımızın suya kavuşma vakti geldi. İnşallah sevab hâsıl oldu.)

Ramazanda, şöyle dua da edilir:
Ya Rabbi, Ramazan-ı şerifin şefaatine nail eyle! Ramazan-ı şerifte af ve mağfiret eylediğin ve Cehennemden azat eylediğin kulların arasına bizleri de dahil eyle!

Akşam namazını geciktirmemeli
Sual
: Önemli bir iftar davetine gidince, akşamın farzını veya sünnetini, yemekten sonra kılmak caiz olur mu?
CEVAP
Vaktin girdiği kesin belliyse, önce orucu açıp, sonra akşam namazını kılmalı, sonra yemek yemeli. Namazı mekruh vakte bırakmamalıdır. Akşam namazını, yıldızlar görününceye kadar, [yaklaşık yarım saat] geciktirmemeli. Son sünneti olan namazlarda, farzdan sonra son sünneti hemen kılmamak da mekruhtur. İftarı bahane ederek, bir mecburiyet olmadan akşamın sünnetini terk etmek caiz olmaz.

Sual: İftarda acele etmeli deniyor. Bu aceleden maksat nedir, ne yapılır ve nasıl hareket edilirse acele edilmiş olur?
Cevap: İftarı acele etmek ve sahuru, fecrin ağarmasından önce olmak şartı ile geciktirmek sünnettir. Resulullah efendimiz, bu iki sünneti yapmaya çok dikkat ederdi. Dürer’de deniyor ki:
“Seher vaktinde yenilen yemeğe sahur denir. Seher vakti, gecenin son altıda biridir.”

Sahuru geciktirmek ve iftarı çabuk yapmak, insanın aczini gösterdiği için sünnet olmuştur. İbadet, acz ve ihtiyacı göstermek demektir. Nûr-ül-îzâh kitabında;
“Bulutsuz gecelerde iftarı çabuk yapmak müstehabdır” deniyor. Bu kitabın şerhinde de;
“Bulutlu gecelerde orucun bozulmasından korunmak için, ihtiyatlı davranmalı yani iftarı biraz geciktirmelidir. Yıldızlar görünmeden önce iftar eden, acele etmiş olur” denilmektedir. Tahtâvîde ise;
“Orucu namazdan önce bozmak müstehabdır. Bahr kitabında ve ibni Âbidînde denildiği gibi, iftarda acele etmek, yıldızlar görülmeden önce, iftar etmek demektir” denilmektedir. Akşam namazını da, bu vakitte, yani erken kılmak müstehabdır. Güneşin battığı iyi anlaşılınca, önce Euzü ve Besmele okuyup;
(Allahümme yâ vâsi’al-magfireh igfirlî ve li-vâlideyye ve li-üstâziyye ve lil-müminîne vel müminât yevme yekûmülhisâb) denir. Bir iki lokma iftarlık yiyip;
(Zehebezzamâ vebtelletil-urûk ve sebe-tel-ecr inşâallahü teâlâ) denir ve yemeğe başlanır. Hurma veya su, zeytin yahut tuz ile iftar edilir. Sonra, camide veya evde, cemaatle akşam namazı kılınır. Bundan sonra, akşam yemeği yenir. Sofrada yemekleri yemek, bilhassa Ramazanda uzun süreceğinden, akşam namazının erken kılınması ve yemeğin, acele etmeyerek, rahat yenmesi için, az bir şeyle iftar edip, yemeği duadan ve namazdan sonra yemelidir. Böylece, oruç erken bozulmuş, namaz da erken kılınmış olur. Yukarıdaki iftar duasının manası;
“Açlık zamanı bitti. Damarlarımızın suya kavuşması vakti geldi. İnşallah sevap hasıl oldu” demektir.

Namazdan sonra iftar etmek
Sual: Orucu kurtarmak için akşam namazını önce kılıp sonra iftar edilmesinin mahzuru olur mu?
Cevap:
İftarı akşam namazından önce yapmak müstehab ise de, bir ibadeti bozmak şüphesinden kurtarmak için müstehab terk edilmelidir. Önce akşam namazını kılmalı, sonra iftar etmelidir. Böylece iftar yine, yıldızlar görünmeden önce olur. Yani acele edilmiş olur ve oruç, bozulmak tehlikesinden kurtulur. Akşam namazını vakti çıkmadan, tekrar kılmak mümkündür. Takvim, saat, kandil, top ve ezan yanlış olunca, oruç kurtulmaz. İbni Âbidîn, namaz vakitlerini anlatırken buyuruyor ki:
“İftar etmek için, güneşin battığını iki adil Müslümanın haber vermesi lazımdır. Haber veren bir kişi olursa da, beis yoktur.”

Görülüyor ki, takvimi hazırlayanın ve iftar topu atanın, ezan okuyanın adil olmaları lazımdır. Adil demek, büyük günah işlemeyen ve küçük günaha alışık olmayan demektir. Bunun için, Ramazanın, bayramın ve hac zamanının gelmesini, iftar ve namaz vakitlerini anlamakta ve bütün din işlerinde, itikadı ve ameli bozuk olanların sözlerine uymak caiz değildir.

Yazı kaynağı : dinimizislam.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın