oruçluyken küfür duymak orucu bozar mı

oruçluyken küfür duymak orucu bozar mı bilgi90’dan bulabilirsiniz

Küfür edilirse oruç bozulur mu, kaza gerekir mi? Oruçluyken küfür etmek orucu bozar mı?

Küfür edilirse oruç bozulur mu, kaza gerekir mi? Oruçluyken küfür etmek orucu bozar mı?

11 Ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayında Müslümanlar oruç tutar. Gün içinde orucun bozulmasından çekinen vatandaşlar, orucu bozan şeyler arasında nelerin olduğunu öğrenmek istiyor. Tek tak araştırma yapanlar, Küfür etmek orucu bozar mı? Oruçluyken küfürlü konuşmak orucu bozar mı? sorularına da yanıt arıyor.

KÜFÜR ETMEK ORUCU BOZAR MI?

İslam inancına göre küfür ve benzeri hakaret içeren kötü sözler, kötü ahlakın göstergesidir. Bu nedenle oruçlu olana veya olmayana diye ayırmadan herkese haram kılınmıştır. … Oruçlunun yalandan, yalancı şahitlikten, iftiradan, dedikodudan, kötü söz ve davranışlardan uzak durması, orucun en önemli adabındandır.

Haram olan bir fiilin işlenmesi, oruca zarar verir mi?

Müslüman her zaman ve her yerde haramlardan sakınmalı, başta oruç olmak üzere ibadetle geçirilen Ramazan ayında ise daha da dikkatli davranmalıdır. Oruçlu kimsenin tüm günahlardan sakınarak oruç ibadetinin maksadına uygun hareket etmesi gerekir. Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır: “Her kim yalan söylemeyi ve yalanla amel etmeyi bırakmazsa, o kimsenin yemesini içmesini bırakmasına Allah’ın hiçbir ihtiyacı yoktur.” (Buhârî, Savm, 8).
Oruçlu olan kimsenin yalan konuşmaktan ve yalanla iş yapmaktan uzak durduğu gibi gıybet, kötü söz söylemek, kul hakkı yemek, harama bakmak, kumar oynamak vb. yasak davranışlarda bulunmaktan da uzak durması gerekir.

Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

Yanl��l�kla k�f�r etmek orucu bozar m�?

Diyanet yanıtladı! Küfür etmek orucu bozar mı? Küfür edince oruç bozulur mu?

Diyanet yanıtladı! Küfür etmek orucu bozar mı? Küfür edince oruç bozulur mu?

Her ne kadar küfür etmek bir Müslüman için her dönemde uygun olmayan bir davranış olsa da kişiler bazen istemeden ağzından sinkaflı kelimeler çıkarabiliyorlar. Peki, bu durumda oruç ne olacak?

Küfür Etmek Orucu Bozar mı?

 Ramazan ayında oruç tutan kişilerin merak ettiği durumlardan birisi küfür etmektir. Küfür etmenin orucu bozup bozmadığı sıklıkla merak edilmektedir. Öncelikle küfür etmek yanlış olan bir davranıştır. Yani oruçlu veya oruçlu olmamak küfür etme hakkını doğurmaz. Müslüman olan bir kişinin kötü davranışlardan uzak durması lazımdır.

Ancak Diyanet’e göre: Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir. Bu nedenle küfür etmek orucu bozmaz ancak sevabına zarar verir. Bu nedenle oruç tutan kimselerin küfürden kaçınmaları gerekir. Diyanet’in “küfür etmek orucu bozar mı?” sorusuna verdiği yanıt şöyle; Müslüman her zaman ve her yerde haramlardan sakınmalı, başta oruç olmak üzere ibadetle geçirilen Ramazan ayında ise daha da dikkatli davranmalıdır. Oruçlu kimsenin tüm günahlardan sakınarak oruç ibadetinin maksadına uygun hareket etmesi gerekir. Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır: “Her kim yalan söylemeyi ve yalanla amel etmeyi bırakmazsa, o kimsenin yemesini içmesini bırakmasına Allah’ın hiçbir ihtiyacı yoktur.” (Buhari, Savm, 8). Oruçlu olan kimsenin yalan konuşmaktan ve yalanla iş yapmaktan uzak durduğu gibi gıybet, kötü söz söylemek, kul hakkı yemek, harama bakmak, kumar oynamak vb. yasak davranışlarda bulunmaktan da uzak durması gerekir. Bu itibarla oruçlu bir kişinin davranışlarına daha çok dikkat etmesi gerekir. Dinin yasakladığı bir eylemin yapılması dinen caiz olmasa da, bu işlem orucu bozmaz. küfür eden kimsenin derhal tevbe etmesi ve aynı hataya tekrar düşmemesi gerekir.

 Diyanet’in Açıklamasına Göre Oruçluyken Küfür Edilirse Ne Olur?

 Oruçluyken küfür etme konusuna diyanetin de bir açıklaması vardır. Müslümanların her gün ve her şartta iyi davranışlar sergilemesi lazımdır. Bu yüzden oruçluyken küfür etmek doğru değildir.

 Oruçlu olduğunuz dönemde her davranışınız dikkatli olmalıdır. Çünkü orucun en önemli amacı insanların iyiliği ve yardımlaşmayı öğrenmesini sağlamasıdır. Bunları yaparken her ne şartta olursa olsun sabırlı ve iyi niyetli olmalısınız.

 Zaten normal zamanlarda da küfür etmek hoş bir davranış değildir. Yani oruçlu olduğunuz dönemde de kesinlikle küfür etmemeniz gerekir. Bu konuya özen göstermeniz lazımdır.

Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

Küfür etmek orucu bozar mı? Diyanet İşleri açıkladı! Oruçluyken küfür edilir mi, istemeden küfür etmek orucu zedeler mi, bozar mı?

Küfür etmek orucu bozar mı? Diyanet İşleri açıkladı! Oruçluyken küfür edilir mi, istemeden küfür etmek orucu zedeler mi, bozar mı?

Oruçluyken Küfür Edince Oruç Bozulur Mu?

İslam inancına göre küfür ve benzeri hakaret içeren kötü sözler, kötü ahlakın göstergesidir. Bu nedenle oruçlu olana veya olmayana diye ayırmadan herkese haram kılınmıştır.

Küfür ve kötü sözün oruca etkisiyle ilgili farklı yaklaşımlar mevcuttur ancak Ebu Hüreyre’den nakledildiğine göre, Resulullah bu konuyla ilgili şöyle buyurmuştur: “Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenin yemeyi içmeyi bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur.” Buyurmaktadır.

Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın