orucluyken kendi kendini tatmin etmek

orucluyken kendi kendini tatmin etmek bilgi90’dan bulabilirsiniz

(Ramazan’ın gündüzünde) boşalmaksızın mastürbasyon yapmak orucu bozar mı?

(Ramazan'ın gündüzünde) boşalmaksızın mastürbasyon yapmak orucu bozar mı?

Allah’a hamd olsun.

Mastürbasyon (istimnâ), orucu bozan şeylerdendir. Mastürbasyon yaparak orucunu bozan kimsenin, büyük günahtan dolayı tevbe etmekle birlikte bu günü kaza etmesi gerekir.

Değerli âlim Abdulaziz b. Baz -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Ramazan’ın gündüzünde bilerek mastürbasyon yapan ve kendisinden meni çıkan kimsenin orucu bozulur. Eğer oruç (Ramazan gibi) farz oruç ise, o günü kaza etmesi gerekir. Ayrıca Allah Subhânehu ve Teâlâ’ya tevbe etmesi gerekir. Çünkü insanların gizli âdet olarak adlandırdıkları mastürbasyon, hem oruç halinde, hem de oruç dışındaki hallerde câiz değildir.” (İbn-i Baz’ın Fetvâları, c: 15, s: 267)

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- de bu konuda şöyle demiştir:

“Oruçlu kimse mastürbasyon yapmış ve meni getirmişse (akıtmışsa), orucu bozulur ve mastürbasyon yaptığı günü kaza etmesi gerekir. Fakat kendisine keffâret gerekmez. Çünkü keffâret ancak cimâ olması hâlinde gerekir.Bunu yapan kimsenin yaptığından dolayı tevbe etmesi de gerekir.” (İslâm Esaslarıyla İlgili Fetvâlar, s: 478)

Bu zikredilenler, mastürbasyon yapıp da menisi gelen kimse hakkındaki hükümdür. Fakat mastürbasyon yapmış ve menisi gelmemişse, orucu bozulmaz.

Nitekim değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Bir kimse, meni akıtmadan mastürbasyon yaparsa, bu takdirde orucu bozulmaz.” (“eş-Şerhu’l-Mumti'”, c: 6, s: 388)

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Yazı kaynağı : islamqa.info

Oruçluyken mastürbasyon (istimna) yapmak kaza mı gerektirir kefaret mi?

Oruçluyken mastürbasyon (istimna) yapmak kaza mı gerektirir kefaret mi?

Değerli kardeşimiz,

Oruç tutan bir kimse, kadın olsun erkek olsun mastürbasyon yaparsa orucu bozulur, bunu yapmanın orucu bozduğunu öğrendiği zaman, derhal tövbe etmesi ve bir daha yapmamaya karar vermesi gerekir. Bozulan orucunu Ramazandan sonra bir güne bir gün olarak kaza eder.

Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.

Farz olduğu halde Ramazanda kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır.

Oruç, nefsin isteklerinden bilinçli olarak uzak durma yönüyle bir irade eğitimidir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde etkili bir yoldur. Şehevî arzularına mağlup olanların bu irade eğitiminde başarısız oldukları ortaya çıkar.

Elle tatmin olmanın kefareti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah olduğunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar. (Zeylaî, Tebyîn, 1/323; İbn Nüceym, el-Bahr, 2/293)

İlave bilgi için tıklayınız:

– “Orucu bozup sadece kazayı gerektiren bir şeyi, aynı ramazanda, kasten iki veya daha çok …

– İstimna / mastürbasyon, kendi kendine tatminin dini hükmü, zararları, kurtulma yolları hakkında bilgi verir misiniz?

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet

Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

Mastürbasyon orucu bozar mı? Kendini elle tatmin etmek oruç bozuyor mu? – Haber61

Mastürbasyon orucu bozar mı? Kendini elle tatmin etmek oruç bozuyor mu? - Haber61rent a car 34

Trabzon HaberHaber61 Hakkında

Yıllardan bugüne kadar takipçilerimizin sayesinde Türkiye’nin en çok okunan bölgesel haber sitesi olma başarısını yakalayan Haber61, internet radyosu ve internet televizyonu atılımlarıyla da yine bir adım önde olduğunu ispatlamıştır. Sitemizde Trabzon haberlerinin yanı sıra Trabzonspor haberleri, Karadeniz, ve Türkiye’den gelişmelerin yanı sıra siyasi ve yaşama dair haberlere de yer verilmektedir. Bu bağlamda hiç bir siyasi düşünceye veya hiçbir kimseye taraf olmadan yolumuza ilerlerken açıkça tarafımızın yalnızca Trabzonspor olduğunu ilk günden bugüne vurgulamayı sürdürmekteyiz.

Habercilik anlayışımızı hızlı,doğru ve güncel bilgiler ışığında ilerleterek sizlere en doğru haberi ulaştırmanın çabası içerisindeyiz. Haber61 yalnızca Trabzon’dan değil yurdun dört bir yanından ve Dünya’nın bir çok ülkesinden takip edilmektedir. Yurt içerisinde büyük illerde temsilcilerimiz bulunmakla birlikte yine Avrupa’da da temsilcilerimiz yer almaktadır. Hergün onbinlerce kişinin ziyaret ettiği ve her ay 30 milyonu bulan sayfa gösterimiyle alanında zirvede bulunan Haber61 sizlere çok sayıda personeliyle hizmet etmektedir.

Spor, bölge haberlerini takip eden muhabirlerimizin yanı sıra canlı yayın aracıyla bölgeyi baştan aşağıya gezen canlı yayın ekibimiz haber peşinde koşmaktadır. Her gün yaklaşık 18 saat haber akışını kesintisiz sürdürerek hizmetini sürdüren Haber61 ayrıca 24 saat HD kalitesiyle Haber61 TV’den sizlere ulaşmaktadır.

Sosyal medyanın henüz yaygınlaşmadığı yıllardan itibaren dimdik ayakta duran Haber61, ne yazıkki habercilik yerine internetin hilelerini kullanarak bir yerlere gelmeye çalışanların sürekli saldırısına uğramaya devam etmektedir. Ancak Haber61, ucuz yolları deneyen bu kişilere her defasında heveslerini kursaklarında bırakmayı sürdürüyor. Gelişmiş server yapısıyla gücümüze güç katarak dimdik ayakta durmayı sürdürürken sizlerin habere ulaşma özgürlüğünü kimsenin kısıtlamasına hiçbir zaman izin vermeyerek yolumuza devam ediyoruz.

Haber61, kurulduğu 2006 yılından bugüne Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber konusunda gerek aldığı ödüllerle gerekse de habercilik anlayışıyla alanında lider olduğunu defalarca kanıtlamıştır.

Trabzon Hakkında

Karadeniz coğrafyası ve konumu ile Türkiye’nin önemli bölgeleri arasında yer almaktadır. Doğal kaynaklarından üretilen ürünlere kadar önem teşkil eden bu bölgenin halkı da sıcak kanlı insanları ile bilinen bir bölge oluşmaktadır. Karadeniz’in önemli şehirleri bulunmaktadır. Bu şehirlerinden bir tanesi de Trabzon şehridir. Trabzon geçmişi ile önemli bir şehir konumundadır.

Trabzon şehir gelişmiş olması ve sanayisi ile de ön planda yer alır. Sitemiz sayesinde şehirle alakalı bilgilere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehrin önemli yerlerini ve gezilmesi gereken yerleri de öğrenerek kendinize bir gezi planı çizebilirsiniz.Bu sayede şehir ile ilgili tüm güncel bilgilere kısa süre içerisinde ulaşım sağlarsınız.yöre insanları yardım ve dayanışmayı seven bir toplum olmaktadırlar.

Yardımlaşmayı ve dayanışmayı seven bir toplum olarak bilinen bu halk için her övgüyü hak ettiklerini söylemek yanlış olmaz. Ayrıca yöre halkı kendilerine has damak tadı ile bütün ülkenin beğenisini kazanmıştır. Karadeniz denizine has olan hamsi balığı ile birçok yemek çeşitleri bulunan bu yörede her sofrada özellikle kış aylarında hamsinin olmadığı bir sofra bulamazsınız.

Kadın erkek ayrım olmadan çalışan bir toplumdur. Kadınları da en az erkekleri kadar işçilik yapar ve gelir için evlerine katkı sağlarlar. Ayrıca kadınların çoğu yine çiftçilik yaparak geçim elde ederler. Bu açıdan bakıldığı zamanda yine çok başarılı bir toplum olduklarını söylemek yanlış olmaz.

Kışları çok fazla yağış alan bu bölgede gezmek için öncelikle Trabzon hava durumu kontrolü yapmadan dışarı çıkılmamasında fayda vardır.Şehri dolaşmanın keyfini çıkarmak için her karışını gezmek ve tarihi eser yerlerini keşfetmek sizleri faklı diyarlara götürecektir.Yapılan araştırmalara göre ülke geneli olarak en çok doğal yapıya sahip olunan bu bölgede yaşam yaşı daha uzun olmaktadır. Yani yöre insanları ülke geneli olarak daha uzun ömürlü bir yaş oranına sahiptir. Sebebi ise bölge genelinin toprak ile ilgilenmesi ve çok fazla doğa ile iç içe olunmasından geldiği söylenmektedir. Bu sayede oldukça avantajlı olan bu bölgede yaşamak için gün sayan kişi ve bireylerin olduğu bilinmektedir. Ayrıca çok fazla yağış alan bir bölge olmasından ötürü toprak verimliliği ve zenginliği bakımından da diğer bölgelere oranla daha zengin bir toprak yapısı bulunur.

Yazı kaynağı : www.haber61.net

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın