oruçluyken cünüp olursak ne yapmalıyız

rent a car 34

oruçluyken cünüp olursak ne yapmalıyız bilgi90’dan bulabilirsiniz

Oru�luyken c�n�p olursa oru� bozulur mu? (01 May�s Cumartesi)

Cünüpken oruç tutulur mu? Cünüp olmak orucu bozar mı? Diyanet bilgisi!

Cünüpken oruç tutulur mu? Cünüp olmak orucu bozar mı? Diyanet bilgisi!

Çeşitli nedenlerle cünüp olmak oruç ile bağlantılı olarak vatandaşlar tarafından sıklıkla araştırılıyor. Oruçlarında herhangi bir ikilemin olmasından kaçınan müslümanlar, Diyanete bazı sorular yöneltiyorlar. Peki, Cünüpken oruç tutulur mu? Cünüp olmak orucu bozar mı? İşte, konuyla ilgili Diyanet‘in yanıtları…

Cünüpken oruç tutulur mu?

Cünüplük oruç tutmaya engel değildir. İster cünüp olmayı gerektiren hâl, oruca başlanmadan gerçekleşmiş olsun, ister ihtilam olma gibi orucu bozmayan bir sebeple oruçlu iken gerçekleşmiş olsun fark etmez. Ancak cünüp olan kişi, bir an önce yıkanıp temizlenmelidir. Cünüp iken üzerinden bir namaz vakti geçmemelidir. Guslün bir namaz vaktinden daha fazla süreyle ertelenmesi günahtır. Çünkü geciktirilirse namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372).

Cünüp olmak orucu bozar mı?

Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak orucu bozmaz, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Ancak guslü sabah namazı vaktinin çıkmasına kadar ertelemek günahtır. Çünkü bu durumda namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372). Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazanda imsaktan sonra sabah namazı vakti içinde yıkandıkları bilinmektedir (Buhârî, Savm, 25).

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Sabah kalktığında cünüp olan birisi orucuna nasıl devam etmelidir? Kan aldırmak orucu bozar mı?

Cünüpken oruç tutulur mu? Diyanet fetvası ile Cünüp olmak orucu bozar mı?

Cünüpken oruç tutulur mu? Diyanet fetvası ile Cünüp olmak orucu bozar mı?

ORUÇLU İKEN İHTİLAM OLMANIN VEYA CÜNÜP OLARAK SABAHLAMANIN HÜKMÜ NEDİR?

Diyanet açıklaması:

Oruçlu iken rüyada ihtilam olmak orucu bozmaz, gusletmeyi geciktirerek cünüp olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220). Ancak guslü sabah namazı vaktinin çıkmasına kadar ertelemek günahtır. Çünkü bu durumda namaz terk edilmiş olur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 372). Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazanda imsaktan sonra sabah namazı vakti içinde yıkandıkları bilinmektedir (Buhârî, Savm, 25).

Kişinin cünüp olması farklı yollarla olabilir. Ve bunların her birine göre hüküm değişir.

1- Eğer kişi uykuda iken ihtilam olmuşsa ya da bakmakla veya hayal etmekle cünüp olduysa bu durumlarda orucu bozulmaz. Ancak kişinin yabancı bir kadına şehvetle bakması haramdır.

2- Öpmek, ellemek gibi bir yolla cünüp olduysa, kişinin orucu bozulur. Ancak sadece kaza gerekir.

3- Eğer kişi eşiyle münasebette bulunduysa, ister meni gelsin isterse gelmesin, orucu bozulur ve hem kaza hem de kefaret gerekir. İstimnada da (elle tatmin) durum böyledir.

Sonuç olarak uykuda iken istem dışı olarak ihtilam olmuşsak, sahura kalkınca gusül abdesti alıp temizleniriz. Fakat vakit yoksa normal olarak sahur yemeğimizi yer oruca niyetimizi ederiz. Sonrasında sabah namazından önce gusul abdestini almamız gerekir.

Burada yanlış anlaşılmaması gereken konu;
1- Cünüp olarak oruç tutmaya verilen ruhsat, kişinin o an oruca başlaması için verilen ruhsattır. Yani imkanlar kısıtlıysa gusul abdesti alamamışsak, oruca niyetlene biliriz ancak en kısa zamanda namaz vaktini geçirmeyecek şekilde gusül abdesti almak gerekir.

2-Kişi oruçlu iken, istemeden kasıtsız olarak bir şekilde ihtilam olmuş ise, orucu bozulmaz, sadece gusül eder ve orucuna devam eder.(uykuda iken rüya görmek gibi).
Ancak istimna(el ile boşalma) yoluna gidilirse ki bu düpedüz, ahlaksız bir şekilde orucu bozmaktır. Oruçluyken mastürbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tövbe edip bir gün kaza orucu tutmak icab eder; kefaret orucu tutmak gerekmez.

Mastürbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-Muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.

Farz olduğu halde Ramazan’da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak, haram olup büyük günahtır. Mastürbasyon yapmak, orucu bozarsa da kefareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tövbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir.

ŞAFİİ MEZHEBİ’NE GÖRE CÜNÜP OLARAK ORUÇ TUTMAK CAİZ MİDİR?

Şafii Mezhebi’ne göre orucun başlangıcında temiz olmak için, fecirden önce cünüplükten yıkanmak, adaptandır
Cünüp olduğu halde fecirden sonra yıkanmak, orucun sıhhatine engel değildir Ancak doğru olan, fecirden önce yıkanmaktır Bunun delili, şu hadistir:

“Hz Peygamber (asv), cimadan dolayı bazen sabahladıktan sonra yıkanıp orucuna devam ederdi” (Buharî/1825, 1830)

Hayız ve nifastan kurtulan kadının da fecirden önce yıkanması müstehabdır (Büyük Şafii Fıkhı, Dr Mustafa el-Hin, Dr Mustafa el-Buğa, Ali eş-Şerbeci, Çeviren: Ali Arslan)
Cünüp olarak bir namaz vaktinden fazla beklemek haramdır Ancak iftara kadar cünüp beklemek orucu bozmasa da sevabını azaltır. En kısa zamanda gusül abdesti almak hem takva , hem edep ve hem de ruh sağlımız açısından son derece yerinde olacaktır.

Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

Oruçluyken cünüp olmak orucu bozar mı? Uykuda Rüyalanmak (ihtilam) orucun bozulmasına neden olur mu?

Oruçluyken cünüp olmak orucu bozar mı? Uykuda Rüyalanmak (ihtilam) orucun bozulmasına neden olur mu?

Oruç ayı başladı. Müslümanlar tarafından ibadetlerini yerine getirirken hangi şartlarda oruçlarının bozulacağını merak ediliyor. Orucu bozan şeyler arasında rüyalanma var mı? Uykuda ihtilam olmak (cünüp) orucu bozar mı?

ORUÇLUYKEN İHTİLAM OLMAK ORUCU BOZAR MI?

Tirmizi’ye göre orucu üç şey bozar; kan aldırmak, kusmak ve ihtilam olmak. Önemli olan husus kişinin oruçlu iken gün içerisinde cinsel ilişkiye girmemesi ya da oruçlu iken gün içinde mastürbasyon yapmamasıdır. Oruçluykan gün içinde kişinin bunları yapması kesinlikle caiz değildir ve orucu sıkıntıya düşüren hal ve durumlardır. Hatta direk tutulan orucun bozulmasına sebebiyet vermektedir.

Gün ağarana kadar, yani imsak vaktine kadar gece uyurken kendiliğinden gerçekleşen cinsel tatmin, orgazm hallerinde kişinin orucu bozulmuyor. Ancak kişinin ihtilam halinden sonra gusül abdesti alması ve iyice temizlenmesi gerekiyor.

Oruçlu kişi oruçlu olduğunu unutup gün içinde cinsel tatmin duygusunu yaşamışsa yine orucu bozulmuyor.

Oruçluken isteyerek eşiyle cinsel ilişkiye girmesi, bu ilişki sonrasında cinsel tatmin yaşadıysa orucu bozulur.

MENİ GELMESİ ORUCU BOZAR MI?

Meni gelmesi kişinin gün içinde tuttuğu oruç bozulmaz. Ancak bunu bilerek, isteyerek yapmışsa orucu bozulur.

Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın