oruçken vücut temizliği yapılır mı

oruçken vücut temizliği yapılır mı bilgi90’dan bulabilirsiniz

Oruçluyken Ağda Yaptırılır Mı? Diyanet Yanıtladı

Oruçluyken Ağda Yaptırılır Mı? Diyanet Yanıtladı

Ağda ve Lazer Epilasyon Yapmak Orucu Bozar Mı?

Ramazanın gelmesiyle beraber oruç tutacak kişiler tarafından oruçluyken nelerin yapılıp yapılmayacağı merak edilmeye başlandı. Dolayısıyla düzenli, temiz ve hijyenik kişiler tarafından oruçluyken ağda yapılır mı sorusunun cevabı merak ediliyor. Oruçluyken ağda yaptırılır mı Diyanet bu konuya açıklık getirdi.

Ağda yapmaya oruçluyken bazen ihtiyaç duyulabiliyor. Orucunu bozmak istemeyenler de oruçluyken kuaföre ağda yaptırılır mı sorusuna yanıt arıyor. Hijyenik ve temiz olmaya özen gösterenler tarafından oruçluyken özel bölgeye ağda yapılır mı Diyanet bu konuda ne söylemiştir diye merak ediyor.

Sizin için oruçluyken ağda yapıp yapamayacağınızı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanıtları neticesinde derledik. Şimdi gelin, oruçluyken ağda yapıp yapamayacağınızı detaylı bir şekilde inceleyelim…

Oruçluyken Ağda, Epilasyon Yaptırılır Mı?

Oruçluyken vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınması orucu bozmaz. Oruç genellikle yemek yemek ve bir şeyler içmekle bozulur. Herhangi bir yerinizi temizlemek için ağda yapmanız orucu bozmaz.

Kıl almak ve aldırmak orucu bozan durumlar arasında yer almaz. Fakat Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli ise, diz kapağı ile göbek arasıdır. Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin kadına veya erkeğe gösterilmesi caiz değildir.

Dolayısıyla ağda yaptıracak kişinin avret mahalli olan yerlerini kadına veya erkeğe açması helal değildir. Ağda işlemini uygulayan kişinin de avret mahalli bölgelere bakması helal değildir. Hatta dokunmaması gerekmektedir. Oruçluyken bikini bölgesine ağda yapılır mı sorusunun cevabı bu durumda hayır olur.

Oruçluyken Makyaj Yapılır mı?

Ağız dışındaki yerlerinize makyaj uyguladığınızda orucunuz bozulmamaktadır. Dudağa sürülen ruj bazen yalanarak mideye gidebilir. Bu durumda orucunuz bozulur. Ancak böyle bir durum yaşanmadığı sürece orucunuz bozulmaz. Saça uyguladığınız boya ile de orucunuz bozulmaz.

Oruçluyken Diş Fırçalanır mı?

Diş fırçalarken boğaza su kaçırmadığınız sürece orucunuz bozulmaz. Ancak diş macunu veya suyun boğaza kaçması durumunda orucunuz bozulmaktadır. Bu durumları yaşamamak için dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması önerilmektedir. Ağız bakımını sahurda iyi yapmadığınız takdirde, ağzınızda kokular oluşabilir. Oruçluyken ağız kokusu problemleri yaşıyorsanız ağız bakım spreyi kullanmanızda yarar vardır.

İlginizi çekebilir: Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Oruçluyken Duş Alınır mı?

Oruçluyken duş almanızın hiçbir sakıncası yoktur. Fakat duş alırken ağza, burna ve kulağa su kaçırmamanız gerekir. Yani oruçlu iken gusül abdesti alan bir kişi ağza ve burna su verirken dikkatli olmalıdır. Kişi oruçluyken duş alabileceği gibi havuz veya denizde de yüzmesinde hiçbir sakınca yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre; saç, sakal ve tırnak temizliği yapmak orucu hiçbir şekilde bozmaz.

İlginizi çekebilir: Duş Almak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Aşı Olmak veya İğne Yaptırmak Orucu Bozar mı?

Besin değeri taşımayan iğne ve aşılar orucu bozmamaktadır. Eğer oruçluyken tedavisi devam eden bir hastalığınız varsa, iyileştiğinizde oruçlarınızı tutmanız önerilir. Ancak oruçları kaçırmak istemiyorsanız, iğneleri iftardan sonra veya imsaktan önce yaptırmanız yerinde olur.

Oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptırmak ağızdan aşı olanların orucu bozulur. Bununla birlikte damardan serum ve kan verenlerin orucu bozulur.

Şeker hastalarının kullandığı insülin iğnesi orucu bozmaz. Şeker hastaları oruç tutarken sağlıklarına zarar veriyorsa oruç tutmayabilirler. Bu kişiler oruç tutmadıkları gün sayısınca fidye verirler.

İlginizi çekebilir: Covid-19 Aşısı Yaptırmak Orucu Bozar Mı?

Kulak, Burun ve Göz Damlası Orucu Bozar mı?

Kulak ile boğaz arasında bir kanal bulunmaktadır; fakat kulak zarı bu kanalı tıkarsa ilaç boğaza ulaşmaz. Bu sebeple orucunuz bozulmaz. Burun damlası burun çeperleri tarafından emilmektedir. Bu da orucu bozacak düzeyde değildir. Göze damlatılan ilaç miktar olarak çoktur. Ancak hiçbir şekilde mideye ulaşmadığından orucu bozmaz.

İlginizi çekebilir: Göz, Kulak, Burun Damlası Orucu Bozar Mı?

Ramazanda Ağda Yapmak Günah mı? Ramazanda Ağda Yaptırmak Orucu Bozar mı?

Oruçluyken ağda yapılır mı Diyanet tarafından cevaplanan bir sorudur. Herhangi bir yerinizi temizlemek için ağda yapmanız orucu bozmaz günah da değildir. Oruçluyken kıl almak mekruh mu sorusunun cevabı da buna paralel olarak hayırdır.

Vücut Temizliği Yapmak Orucu Bozar mı?

Vücut temizliği yapmak orucun kuralları çerçevesinde yapılırsa orucu bozmaz. Kendi kendinize, yalnızken vücut temizliği yapabilirsiniz.

Oruç Tutarken En Çok Yapılan 8 Hata

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Parfüm, Kolonya, Deodorant Orucu Bozar Mı?

Oruç Tutmanın Sağlığınız İçin 7 Bilimsel Faydası

Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

Oruçluyken vücut temizliği yapılabilir mi?

” Oruç “

Henüz yorum yapılmamış.

 Oruçluyken vücut temizliği yapılabilir mi?

Oruçluyken vücut temizliği yapmak günah mıdır? Oruç bozulur mu?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz,

Oruçluyken vücut temizliği yapmakta herhangi bir sakınca yoktur. Orucu bozmaz. Orucu bozan durumlar için tıklayınız.

Allah’a emanet olunuz. Kaynak: https://www.sorusorcevapbul.comOruçluyken vücut temizliği yapılabilir mi? Hayırlı Ramazanlar!

Yazı kaynağı : www.sorusorcevapbul.com

Oruçluyken vücut temizliği yapılır mı?

Oruçluyken vücut temizliği yapılır mı?

İslam Alemi on bir ayın sultanı ramazanı Suriye’deki savaş, Filistin’de katil İsrail’in devlet terörü uygulaması, Arakan’da ise Budistlerin Müslümanlara yaptığı eziyetler… İslam alemi 2018 Ramazana buruk girse de ramazanın bereketi şimdiden her tarafı sardı. Oruç tutanlar ramazanda bir takım soruların cevabını aramakta ağda yaptırmak orucu bozar mı? Oruçluyken vücut temizliği yapılır mı?

İslam Alemi 2018 ramazan ayına yine gözyaşı ile girdi. Müslüman coğrafyasının içler acısı durumu Müslümanların huzurlu bir ramazan arzusunu güçleştirmekte. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen ramazan ayının feyzinden, bereketinden, rahmetinden mağfiretinden istifade etmek isteyen Müslümanlar ramazan ayının girmesini fırsat bilmekte. On bir ayın sultanı olarak bilinen ramazan aynı zamanda Kur’an ayıdır da. İçinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesini barındıran ramazan ayı Allah’ın rahmetini kazanmada önemli bir mihenk taşı olmakta fırsatını bilenler için. Ramazda oruç tutan vatandaşlar oruçlarının sakatlanmaması için hassasiyet göstermekte. Vatandaşların özellikle en çok merak edip sorduğu oruçluyken banyo yapmak mekruh mu, oruçluyken agda yapmak orucu bozar mı, orucluyken gusul alınırmı, oruçluyken banyo yapılır mı, oruçluyken diş fırçalamak, oruçluyken cinsel ilişkiye girmek orucu bozar mı, oruçluyken temizlenmek orucu bozar mı? Gibi soruların cevabı her oruç tutan vatandaşların için önem arz etmekte. İşte bu soruların cevabını haberin detayında okuyabilirsiniz.

Kaş almak ağda yapmak orucu bozar mı?

Vücuttaki kılların hangi yolla olursa olsun alınmaları orucu bozmaz. Çünkü oruç, bir şey yemek, içmek ve cinsel ilişkide bulunmaktan dolayı bozulur. Yani ağda yaparken veya kaş alırken vücuda her hangi bir besin,yiyecek,su vb. şeyler girmediği için oruç bozulmaz!..Kıl almak veya aldırmak bunların kapsamında olmadığından orucu bozmaz. Burada şu husus da belirtilmelidir ki, kadının erkeğe karşı avret mahalli eller, ayaklar ve yüzü hariç tüm bedenidir. Kadının kadına karşı avret mahalli, diz kapağı ile göbek arasıdır.
ÖNE ÇIKAN VİDEO

Zaruret ve ihtiyaç olmadan bu yerlerin başka kadınlara veya erkeklere gösterilmesi caiz değildir. Bu itibarla ağda veya lazerle epilasyon yaptırmak isteyen kişinin, erkek olsun kadın olsun yabancı bir kişiye avret mahallini açması helal olmadığı gibi, bu işlemi uygulayan kişinin de, bu kısma bakması ve dokunması da helal değildir.

Oruçlu iken, gusül abdesti alınır mı?

Uykuda ihtilam olmak orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kaçıracak kadar cünüb durmak caiz değildir. Bu bakımdan oruçlu iken de gusül abdesti alınmalıdır. Ancak ağıza su verince gargara yapılmaz. Sadece ağıza suyu alıp boşaltırsınız. Bir ibadet açıklanırken, onun en mükemmeli anlatılır. Ancak başka bir ibadetle ilgisi olunca ona göre hareket etmek gerekir. Oruçlu kimsenin gusül ve abdest alması da bunlardan biridir. Yıkanmak, duş almak, yüzmek orucu bozmaz. Ancak ağza kontrolsüz su kaçırmamak ve yutmamak şartıyla. Rivayetlere göre Peygamber Efendimiz (asm) oruçluyken gusül almış, yıkanmıştır. Ağız çalkalamak, orucu bozmaz. Ağıza alınan su yutulursa oruç bozulur. Oruçlunun ağız ve burun temizliği yaparken dikkat edeceği husus, içeriye su kaçırmamasıdır. İçeriye su kaçmayacak şekilde ağzına ve burnuna su vermelidir. Hata ile boğaza su kaçarsa oruç bozulur kaza gerekir, kefaret gerekmez.

Oruçluyken banyo yapılır mı?

Oruçlu iken banyo yapmanın bir sakıncası yoktur. Ancak oruçluyken banyo yapıldığında kulaklara, ağız ve burna su kaçırmamaya dikkat edilmelidir. Aksi taktirde oruç bozulur. Oruçta banyo yapan kişi ağza burna su verirken dikkat etmeli. Yutmamalı ve boğaza kaçırmamalıdır.

Eğer rüyada ihtilam oldu ise ya da cenabet ise banyo yapması gerekiyorsa oruçlu iken gusül abdesti alabilir. Fakat ağza ve burna su verirken dikkat etmeli. Su kaçırmamalı. Suyu yutmamalı. Ağızdan ve burundan dimağa veya mideye su kaçırmamak şartıyla, yıkanmak orucu bozmaz. Yalnız İmam-ı Azam serinlemek için suya girmeyi veya yaş elbiseye sarılmayı mekruh saymıştır. Ebu Yusuf’a göre değildir. Allah Resulü oruçlu iken hararetini gidermek için başına su dökmüştür. Ancak denize veya nehre girip de uzun müddet yüzülecek olursa çok büyük bir ihtimalle mideye veya dimağa su kaçar. Böylecede oruç bozulur.

Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın