nisan ayı direksiyon sınav tarihi 2023

nisan ayı direksiyon sınav tarihi 2023 bilgi90’dan bulabilirsiniz

Direksiyon Sınav Tarihleri 2023

DİREKSİYON SINAV TARİHLERİ 2023

En çok merak edilen konulardan biri MEB direksiyon sınav tarihleri nasıl belirleniyor sorusudur. İllere göre en yakın direksiyon sınavı ne zaman sorusunun cevabı için okumaya devam ediniz. 2023 Mevzuatına göre yazı güncellenmiştir!

Not: Her bir sınav komisyonunda 12 aday direksiyon sınavına girmektedir.

Direksiyon Sınav Süreci Nasıl İşler?

Aşama-1 Öncelikle sürücü adayı kursa başvuru yapıp elektronik sınavı eğitimi alıyor ve ardından teorik sınava giriyor. İşte burada teorik sınavdan başarılı olan sürücü adayı için direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor. Yani bir sürücü adayı teorik sınavdan başarılı olamadıkça direksiyon sınavına da girmeyi hak kazanamaz. Bu detaya lütfen dikkat ediniz.

Aşama-2 Teorik sınavda başarıyı yakaladığınız anda direksiyon eğitimi süreci başlıyor.

Aşama-3 Direksiyon sınavı eğitimi alınırken, sınav tarihlerinin belirlenme sürecinde tamamen ilçe veya il milli eğitim müdürlüklerinin ilgili birimlerinin takdiri etkin oluyor.

Aşama-4 Sürücü kursu sınav tarihini ve saatini size bildirir. Sınava girebilmeniz için çift onaylı giriş belgesinin sürücü kursundan elden almanız gerekiyor.

Direksiyon Sınavı Merak edilenler:

Direksiyon sınavı eğitimi aldıktan sonra ortalama ne kadar süre sonra sınava girebilirim?

Genel olarak ortalama 4 hafta sonra sınava girebiliyor.

Direksiyon sınavları hangi gün yapılıyor?

Direksiyon sınavları cumartesi veya pazar günü yapılıyor. Sabahtan akşama kadar.

Direksiyon sınavı nerede yapılıyor?

Çok merak edilen konulardan biriside sınavların nerede yapıldığıdır. Sınavlar trafiğe açık evvelden belirlenmiş eğitim ve sınav güzergahlarında yapılıyor. Büyük şehirlerde hemen hemen her ilçenin kendine ait eğitim ve sınav alanı bulunuyor. Eğitim de sınav da bu alanda yapılıyor.

Eğitim yerimden memnun değilim değiştirebilir miyim?

Hayır eğitim ve sınav yerini değiştiremezsiniz.

Direksiyon sınav saatini ve tarihini kendi isteğimle değiştirebilir miyim?

İlçe milli eğitim müdürlükleri kendi planlamaları dahilinde tarih ve saati belirliyor. Bu nedenle değiştirme imkanı bulunmuyor.

Direksiyon sınav tarihi daha ileri bir tarihte olabilir mi?

Evet olabilir. Sürücü kursunda yeterince aday yoksa tarihler değişebilir.

Kalırsam sonraki sınav ne zaman?

Direksiyon sınavında kalan adayın telafi eğitimi alması gerekiyor.. Bir sürücü adayı direksiyon sınavından kalırsa 2 saatlik bir telafi eğitimi alma zorunluluğu var. Gene ilçe milli eğitim planlamasına göre en yakın tarihte tekrar sınava girebilirsiniz.

Direksiyon sınavı kaç dakika sürüyor?

35 dakika sürüyor. 5 dakika aracın genel yapısı, kaputun içindekiler, ışıklandırma sistemi, soğutma sistemi, silecek sistemi, akü, motor yağı ile ilgili sorular soruluyor(Araç Tanıma). Kalan 30 dakika için araç sürüş tekniğiniz 2 gözetmen komisyon üyesi ve direksiyon eğitmeniyle birlikte test ediliyor.

Direksiyon sınav sonucunu aynı gün öğrenebilir miyim?

Direksiyon sınav sonucunda başarılı veya başarısız olduğunuzu aynı gün öğrenebiliyorsunuz. Hatta son değişikliklerle birlikte sınav biter bitmez de sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Direksiyon sınavını kazanırsam ne olur?

Direksiyon sınavını kazandığınız zaman sürücü kursu tarafından hazırlanan sertifikalar milli eğitim müdürlüğüne gönderiliyor. Ardından onaylanıyor ve sertifikanızı aldıktan sonra nüfus müdürlüğüne başvuru yapıp ehliyetinizi alabiliyorsunuz. Sertifikalar 1 hafta 10 gün içerisinde hazırlanıyor. Ehliyetler ise nüfus müdürlüğüne başvuru yaptıktan 1 hafta sonra adresinize gönderiliyor.

Alt kısımda direksiyon eğitmenlerinin destekleriyle özel olarak hazırladığımız yazıyı okumanızı öneriyoruz.

Direksiyon sınavıyla ilgili önerilerimiz nelerdir?

Ülkemizde 2013 sonrasında ehliyet sınavının bütününde köklü değişikliklere gidildi. Bu değişiklikler ciddi bir denetimi de beraberinde getirildi. Sınavlara bakış açısı değişti. Her şey çok önemseniyor. Böyle bir ortamda da sizin bütün süreçleri önemsemeniz gerekiyor.

Sürücü kursunun size vermekle yükümlü olduğu direksiyon eğitimlerine mutlaka katılın. B sınıfı için 14 ders saati eğitimin bile aslında ne kadar az olduğunu eğitimler bitince anlayacaksınız. İlk başta öğrenen için çok komplike bir yapı. Çünkü işin içinde, heyecan, baskı, trafik kuralları gibi önemli değişkenler var. Direksiyon dersleri kaç saat?

Önerilerimiz:

– Araba kullanmayı ne kadar iyi öğrenirseniz o kadar kendinize güvenirsiniz, kendinize ne kadar güvenirseniz heyecanınızı o kadar yenersiniz, heyecanınızı yenerseniz başarılı olma şansınız o kadar artar…

30 Bin sürücü adayıyla yaptığımız, 10 maddelik anket çalışması sonuçları göre adayların yüzde 46(14.900 kişi)’si sınavda ki en önemli faktörün heyecan olduğunu belirtmiştir. Heyecanı yenmenin en kolay yolu ise kendine güvenmekten geçer.

İzleyin… En güzel yöntemlerden biri izlemektir. Neyi izleyeceksiniz? Abiniz, babanız, arkadaşınız, eşiniz, dostunuz araç sürdüğü zaman dikkatli bir şekilde izleyin. Örneğin yokuşta nasıl kalktığına bakınız, kırmızı ışığa yaklaştığı zaman nasıl ağır yavaşladığına dikkat edin, döneceği zaman nasıl sinyal verdiğine, belli bir devire ulaştıktan sonra nasıl vites değiştirildiğini izleyin, tabelalardaki işaretlere ve uyarılara bakın, arada sorun, eğer şoför hatalıysa hatasını söyleyin vs vs..

Öğrenmek sadece uygulamakla olmaz. Eğer eğitim sürecinize bunları da katarsanız bilerek ve hatta bilmeyerek çok şey öğrendiğinizi anlayacaksınız..

– Teorik sınava hazırlanırken öğrendiklerinizi tekrar edin… Teorik sınavların amacı size kuralları öğretmektir. Öğrendiğiniz kuralları akan trafikte uygulayın. Örneği şehir için trafiğinde hız limitinizi bilin, sollamanın nasıl yapıldığını teoriden uygulamaya geçirin, trafik işaretlerinin ne anlama geldiğini özümseyin. Çünkü teoride öğrendiğiniz her şey sınavda bir başarı kriteri olarak ele alınacak…

Sınavda puanlama yok…. Bu sınavda puanlama 100 üzerinden verilmemektedir. Adaylar hataları sonucunda Geçti veya Kaldı şeklinde değerlendirilir. Değerlendirme kriterlerine bakmak size fayda sağlayabilir. Puanlamada üç renk var. Mavi renkli maddeler 5 hatada, sarı renkli maddeler 2 hatada ve kırmızı renkli maddeler tek hatada kalma nedenidir.

Puanlamayı incelemek için tıklayınız.

Yokuşta kalkış, geri geri gelme ve park… Sınavda en belirleyici aşamalar bunlar. Bu aşamaları daha derinlemesine öğrenmenizi öneriyoruz.

Yokuşta kalkarken 2.defa stop etmeden,

Geri geri gelirken kurallara uygun, paralele çizgilerin dışına çıkmadan,

Park ederken bir hamlede park yerine girebilmeli ve park alanı içinde en fazla iki hamlede parkınızı gerçekleştirebilmelisiniz. Direksiyon uygulama aşamalarıyla önemli ayrıntılar için tıklayınız.

– Eğitim aldığınız sırada genelde, araçta siz ve usta öğreticiniz oluyor. Fakat sınavda siz, usta öğreticiniz ve iki komisyon üyesi yer alıyor. Sınavlarda “yokuşta kalkarken” zorlanılıyor. Sebebi araçtaki yük miktarının artmasıdır. O nedenle sınavda yokuşta kalkarken dikkatli olunuz.

Bineceğiniz arabayı iyi tanıyın. Bineceğiniz arabayı tanımanız sürüş esnasında size esneklik katacaktır. Hem de direksiyon sınavında komisyon tarafından, aracı tanıyıp tanımadığınızın anlaşılması amacıyla sizlere sorular sorulacaktır. Akü nerede, silecekler nasıl açılır, kaput nasıl açılır, yağ nereden konulur, ilk yardım çantasında neler var, arka bagaj nasıl açılır vs. vs. Bu tarz sorulan sorulardan 5 tanesini bilmezseniz başarısız olursunuz. Usta öğreticiniz size bu eğitimi verecektir. Aynı zamanda bu sorular heyecanınızı yenmeniz için bir fırsat olabilir. Komisyonla iletişim kurmanıza yardım eder. Araç tanımayla ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

– 2023 Direksiyon sınavı giriş ücreti 200 TL’dir(MEB’e ödenir). Fakat direksiyon sınavından kalınca işlerin değiştiğini bilmeniz gerekiyor. Bu durumda “zorunlu telafi eğitimi” olarak adlandırılan, 2 saatlik eğitimi almak zorundasınız. 2 saatlik eğitimi sürücü kursu veriyor. Bu eğitim hatalarınızın kapatılması amacıyla yapılan bir eğitimdir. Tam bu noktada ücretler artıyor. Ortalama 800-1000 TL arası bir ücret söz konusu. Direksiyon sınav ücretleri için tıklayınız.

Direksiyon sınavından geçersem… Eğer sınavdan geçerseniz 2 hafta içinde sürücü dosyanız hazırlanıyor. Harç ücretlerini ödeyip, Emniyetten randevu alarak sürücü dosyanız ile başvuru yapıyorsunuz. Başvuru yaptığınız anda “Geçici ehliyet” veriliyor. Yani direksiyonu geçtikten sonra 2 hafta içinde ehliyetinizi alabilirsiniz… 15 gün içinde de ehliyetiniz adresinize geliyor. Geçici ehliyet belgesi için tıklayınız.

Herkese başarılar.

Yazı kaynağı : ehliyetsinavihazirlik.com

2023 Ehliyet Sınavı ve Direksiyon Sınavı Tarihleri

2023 Ehliyet Sınavı ve Direksiyon Sınavı Tarihleri

2019 sonrası elektronik ehliyet sınav sistemine geçildi. E- sınavlar genelde hafta içi ve hafta sonu, direksiyon sınavları ise hafta sonu yapılmaya başlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 yılının ehliyet sınav tarihleri sırasıyla;

Stajyer Ehliyet Uygulaması

2016 yılından itibaren sürücü kurslarına başvuru yapan adayların hepsi stajyer sürücü (aday sürücü) olarak kabul ediliyor. Bilinçli sürücülerin yetişmesi ve trafik kurallarına daha fazla hassasiyet gösterilmesi amacıyla 1 Ocak 2016 tarihinde başlayan  uygulamasında aday sürücü, 2 yıl boyunca sistemde “stajyer” olarak kayıtlı oluyor. Bu süre içinde 75 ceza puanına ulaşan sürücünün ehliyetine el koyulup psikoteknik test ile psikolojik durumu tespit ediliyor. Testten alınan belge ile tekrar bir sürücü kurusuna başvuru yaparak ehliyet alınabiliyor.

Hangi Hata Kaç Ceza Puanı?

10 ceza puanı:

15 ceza puanı:       

       

 20 ceza puanı:              

Stajyer ehliyet sahibi sürücülerin trafikte üst üste yaptıkları hatalar sonucunda sürücü belgelerine el konabiliyor. 2 yıl boyunca; hız limitini 3 defa aşmak, yaya ve bisiklet kullananların geçiş hakkını 3 defa ihlal etmek, 3 kez trafik ışıklarına uymamak, okul geçitlerinde öğrenci geçişlerini ihlal etmek, emniyet kemerini 3 kez takmamak, 0,20 promil alkollü yakalanmak ve ölümle sonuçlanan trafik kazasında kusurlu olmak aday sürücünün ehliyetinin iptal edilmesi için yeterli oluyor.

Direksiyon Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Direksiyon sınavları, ehliyet sınav sonuçları açıklandıktan sonra yapılıyor. Sınavlar için belli bir tarih belirlenmemekle birlikte, en doğru bilgi sürücü kurslarından alınıyor. Direksiyon sınav sonuçları ise aynı gün sürücü kursundan öğrenilebiliyor. Sürücü adayları, direksiyon sınavı giriş belgelerini sınavdan 1 gün önce sürücü kurslarından alabiliyor.

Direksiyon sınavı, eğitmen ve gözetmen eşliğinde aracın uygulamalı olarak kullanılmasını takip eden bir sınavdır. 2016 yılına kadar süresi 30 dakika olan direksiyon sınavı, 1 Ocak 2016 tarihinden bu yana 35 dakika sürüyor. Eklenen 5 dakikalık sürede, aracın iç donanım ve motor aksamları ile ilgili sorular yöneltiliyor. 5 soruyu cevaplamayan sürücü adayları, sınavda başarısız sayılıyor. Sürenin uzatılmasının bir sebebi de sürücünün heyecanını yenmesine yardımcı olmak…

Bir direksiyon sınavında sürücü adayının öncelikle yapması gerekenler sırasıyla şöyle:

Direksiyon Sınavındaki Uygulamalar

Direksiyon başına geçmeden önce heyecanı yenmek, sınav boyunca rahat bir sürüş için önemlidir. Aracın sağlıklı bir şekilde kalkışını sağlandıktan sonra;

Yeni Ehliyet Uygulamasının Detayları

1 Ocak 2016 tarihi ile başlayan  uygulaması, ehliyetlere Avrupa standardı getirdi. Bu sayede yurt dışında yaşananların ehliyetinin ülkeye uyumluluk sorunu da ortadan kalkmış oldu. İlk 2 yıl sistemde aday sürücü olarak kayıtlı olan yeni ehliyet sahiplerinin aday sürücülüğü, süre sonunda kendiliğinden kalkıyor ve bunun için ek bir ücrete ya da belge değişikliğine gerek olmuyor.

Yeni ehliyet uygulamasına göre, otomatik araç kullanan sürücülerin uygulama sınavları otomatik vitesli araçla yapılıyor ancak sürücü aynı ehliyetle vitesli araç kullanamıyor.

Toplumda en çok merak edilen konulardan biri de sınıf yükseltmek ya da başka bir sınıftan ehliyet almak isteyen kişilerin sistemde “stajyer sürücü” olarak kaydedilip, kaydedilmeyeceği. Yeni düzenleme, bu istekle başvuran sürücüleri kapsamıyor. İlk kez ehliyet alanlar ve herhangi bir sebeple sürücü belgesi iptal edilip yeniden sürücü belgesi almak isteyenler, stajyer sürücü olarak kabul ediliyor.

Yeni ehliyetinizle yola çıktığınızda zorunlu trafik sigortanızın yapılmış olması gerekiyor.

Yazı kaynağı : www.koalay.com

2023 ehliyet s�nav� tarihleri Ehliyet s�nav� ne zaman?

2023 ehliyet s�nav� tarihleri Ehliyet s�nav� ne zaman?

Yeni ehliyet alacak ve s�r�c� kursuna yaz�lm�� olan milyonlarca aday, ehliyet s�nav� tarihlerini sorguluyor. S�r�c� belgesi i�in her ay�n 1’i ile 10’u aras� kay�t olanlar�n, kay�t yapt�rd�klar� ay�n 15’inden sonra e-s�nav i�in randevu almalar� gerekmektedir. Buna g�re Ehliyet s�nav� ne zaman? ��te 2023 ehliyet s�nav� tarihleri

Her Ay�n 1 ile 10 aras� kay�t olanlar i�in ge�erlidir. MEB ba�l� okullarda E-S�nav’a girilmektedir. MEB taraf�ndan ba�ar�l� kursiyer say�s�na g�re belirlenmektedir.

2023 EHL�YET SINAVI TAKV�M�

KAYIT TAR�H� – YAZILI SINAV TAR�H� – D�REKS�YON SINAV TAR�H�

Ocak 01-10 15.01.2023 Tarihinden sonra e-s�nav i�in randevu alman�z gerekmektedir.

�ubat 01-10 15.02.2023 Tarihinden sonra e-s�nav i�in randevu alman�z gerekmektedir.

Mart 01-10 15.03.2023 Tarihinden sonra e-s�nav i�in randevu alman�z gerekmektedir.

Nisan 01-10 15.04.2023 Tarihinden sonra e-s�nav i�in randevu alman�z gerekmektedir.

May�s 01-10 15.05.2023 Tarihinden sonra e-s�nav i�in randevu alman�z gerekmektedir.

Haziran 01-10 15.06.2023 Tarihinden sonra e-s�nav i�in randevu alman�z gerekmektedir.

Temmuz 01-10 15.07.2023 Tarihinden sonra e-s�nav i�in randevu alman�z gerekmektedir.

A�ustos 01-10 15.08.2023 Tarihinden sonra e-s�nav i�in randevu alman�z gerekmektedir.

Eyl�l 01-10 15.09.2023 Tarihinden sonra e-s�nav i�in randevu alman�z gerekmektedir.

Ekim 01-10 15.10.2023 Tarihinden sonra e-s�nav i�in randevu alman�z gerekmektedir.

Kas�m 01-10 15.11.2023 Tarihinden sonra e-s�nav i�in randevu alman�z gerekmektedir.

Aral�k 01-10 15.12.2023 Tarihinden sonra e-s�nav i�in randevu alman�z gerekmektedir.

EHL�YET NASIL ALINIR?

S�r�c� belgesi alabilmek i�in en d���k ehliyet alma ya�� olan 18 ya��n� ge�meniz ve ��renim �art� olarak da en az ilkokul e�itimini tamamlaman�z gerekir. Sa�l�k �art� olarak sa�l�k ocaklar� ya da hastanelerden alabilece�iniz sa�l�k raporunuz bulunmal�d�r. Bu sa�l�k muayenesinde g�z sa�l���n�z, varsa kronik rahats�zl�klar�n�z ve v�cut koordinasyonunuz test edilir.

Ayr�ca ehliyet almak i�in yaz�l� ve direksiyon s�nav� olmak �zere iki s�nav� ge�meniz gerekir. Daha sonra s�ra adli sicil kayd�n�z� g�stermeye gelir. ��nk� T�rk Ceza Kanunu’ndaki 188, 190 ve 191. Maddeler 5607 say�l� Ka�ak��l�kla M�cadele Kanunu, 4. madde 7. F�kra 6136 say�l� Ate�li Silahlar ve B��aklar ile Di�er Aletler Hakk�nda Kanunun 12. Madde, 2. ve di�er f�kralardaki su�lar� i�leyen ki�iler ehliyet alamaz.

EHL�YET ���N GEREKL� BELGELER

S�r�c� belgesi almak i�in gerekli olan sa�l�k testini tamamlad�n�z, s�r�c� kursu e�itimini ald�n�z, s�navlar� ba�ar�yla ge�tiniz, peki ya �imdi ne yapmal�s�n�z? S�reci h�zland�rmak i�in bir an �nce ehliyet almak i�in gerekli evraklar ve bedelleri toplaman�z gerekli. Bu evraklar� ��yle s�ralayabiliriz:

Kimlik Belgesi

S�r�c� Sertifikas�

��renim Belgesi (Yurtd���ndan al�nan ��renim belgelerinin noter tasdikli terc�mesi olmas� gerekmektedir)

1 adet biyometrik foto�raf

Kan Grubu Belgesi

Adli Sicil Belgesi

S�r�c� Sa�l�k Raporu

S�r�c� belgesi de�erli k���t ve har� bedeli ve vak�f pay�

Bu belgeleri tamamlad�ktan sonra ba�vurdu�unuz s�r�c� kursundan ehliyetinizi alabili

Yazı kaynağı : www.star.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın