Neura Robotics, bilişsel robot teknolojisinde yükselmek için 55 milyon dolar aldı

neura robotik2019’dan beri bilişsel robotlar – belleğe sahip, karmaşık ve değişen değişkenler karışımında çalışabilen ve insanlarla işbirliği yapabilen makineler (Neura onlara “cobotlar” diyor) – inşa eden bir Alman girişimi, 55 milyon dolar topladı . Finansmanı daha fazla Ar-Ge’yi hızlandırmak ve Asya ve ABD’deki işini genişletmek için kullanmayı planlıyor ve ayrıca bunun bir kısmını üretimi güçlendirmek için kullanacak: şirket, sipariş defterinin önümüzdeki beş yıl içinde şu anda 450 milyon $ olduğunu söylüyor. yıl.

Neura’nın CEO’su ve kurucusu David Reger, TechCrunch’a “Müşterilerimizin gerçek talebi çok daha yüksek, ancak şu anda üretim kapasitelerimizle sınırlı” dedi. (Reger, yukarıda Neura’nın robotlarından bazılarıyla birlikte resmedilmiştir.)

Finansman, PE firması Exor NV’nin bir parçası olan bir yatırım yönetimi şirketi olan Lingotto’nun yanı sıra Vsquared Ventures, Primepulse ve HV Capital’den geliyor. Değerleme açıklanmıyor, ancak anlaşma başlangıç ​​için bir değişimi temsil ediyor.

Neura daha önce yaklaşık 80 milyon dolar toplamıştı ve bunların tümü stratejik bir destekçi olan Han’s Group’tan geliyordu. Han’s Group, en iyi emlak geliştirme ile tanınan Çin merkezli holding ve aynı zamanda otel işletmeciliği ve mülk yönetimi, ekipman üretimi ve sağlık hizmetleri alanlarında da holdinglere sahip. Bu son yatırımdan önce Reger, şirketin sermaye tablosunu temizlemek ve saf finansal yatırımcılara yol açmak için önceki destekçiyi satın almaya karar verdiğini söyledi.

TechCrunch’a verdiği bir röportajda, zaman kısıtlamaları nedeniyle e-posta yoluyla “Günümüzün küreselleşmemiş dünyasında, bağımsız bir şirket olarak Neura’nın dünya çapında çok daha fazla potansiyele sahip olduğuna ve bir ortaklığın her iki şirket için de daha faydalı olduğuna karar verdik” dedi.

Gelişmiş otonom sistemler dünyasında kesinlikle çok fazla buharlı yazılım ve “yakında çıkacak” yazılım olmasına rağmen, robotik girişimleri aslında diğerlerinden daha fazlasını sundu ve Neura da bunların arasında.

Şirketin şu anda hem robotik kolları hem de daha “insan” biçimlerini kapsayan üç modeli var: MAV mobil robot, LARA “üst düzey kobot” ve “dünyanın ilk kognitif robotu” olarak tanımladığı MAiRA. Şirketin modeli şimdilik öncelikli olarak B2B ve potansiyel olarak B2B2C gibi görünüyor. Örneğin Reger, müşterilerinden biri olan Japon Kawasaki’nin “platformumuzu temel alan kendi cobot serilerini şimdiden sattığını” söyledi.

Görsel Kaynakları: neura robotik (yeni bir pencerede açılır) bir lisans altında.

Endüstriyel modellerin fiyatları 5.000 € ile 40.000 € arasında değişirken, ofisleri, bakım tesislerini ve evleri hedefleyen MiPA hizmet robotunun fiyatı on bin avronun çok altında olacak.

Reger, Neura’yı kurmadan önce, hem yönetim rollerinde hem de endüstriyel uygulamalar için robot geliştirmede robotik alanında yedi yıl geçirmişti. eğer ona bakarsan LinkedIn profiligörünüşe göre Ar-Ge’nin teknik ve kavramsal yönüyle daha çok ilgilendi, ancak müşterilerin ne aradığına dair güçlü bir fikri olduğu için bu, kendisine bir robotik işi kurma konusunda bir avantaj sağlamış olabilir.

Neredeyse tüm endüstriyel projelerde, “yüksek güvenlik gereksinimlerini karşılamak için mevcut ortamı – genellikle çok karmaşık ve pahalı bir şekilde – robota uyarlamak zorunda kaldık.

“Endüstri bunu onlarca yıldır, kimsenin fazla sorgulamasına gerek kalmadan yapıyordu. Ancak uzun vadede, robotları kendilerinin insanlarla birlikte herhangi bir ortamda güvenle kullanılabilecekleri şekilde modifiye etmenin daha mantıklı olacağından emindim” dedi. “2019’da bile robotları duyularla donatmanın ve onlara algıları hızlı ve güvenli bir şekilde işleme yeteneği vermenin mümkün olduğu benim için açıktı. Ancak, olgun bir endüstride sıklıkla olduğu gibi, rahatlık alanından çıkıp keşfedilmemiş bir alana girmek zordur. Aksi takdirde, içten yanmalı motora çok daha uzun zaman önce bir alternatifimiz olurdu. Böylece bilişsel robotik fikrimi gerçekleştirmek için kendi şirketimi kurdum.”

Reger’in kognitif robotların ne anlama geldiğine ilişkin “rasgele” tanımı, şirketin makineleriyle yaratmayı hedeflediği işlevsellik hakkında bir şeyler söylüyor. Neura’nın cihazları hakkında “Akıllı telefonların kollar ve bacaklarla geldiğini söyleyebilirim” diyor. “Yani bizi sanal olarak değil, gerçek anlamda rahatlatan asistanlar. Fiziksel olarak.”

Neura’nın oluşturduğu platformun herhangi bir dil ve lehçede eğitilebilir ve çalıştırılabilir olduğunu ve çevrimiçi ve çevrimdışı çalıştıklarını ve cobot’ların üzerinde, insanlarla ve yan yana çalışabilmeleri için sensörler ve güvenlik özellikleri ile ek özelliklere sahip olduğunu söyledi. bir kişi onlarla temasa geçerse durmalarına veya hareketlerini ayarlamalarına izin ver, dedi Reger.

Şirketin büyük iddiası, tüm paketi – yazılım artı donanım – oluşturmanın bu alanda ilerlemenin yolu olmasıdır. Bu, yalnızca tüm sensörleri ve diğer bileşenleri biçimlendirmeyi değil, ona güç veren yapay zekayı oluşturmayı da içerir. Bu aynı zamanda, iş ortaklarının kaynak, depolama, yapıştırma, zımparalama ve montaj gibi alanlarda özel uygulamaları ortaklaşa geliştirmek için kullanabilecekleri bir platformla Neura’nın müşterileriyle daha iyi işbirliği yapabileceği anlamına gelir.

Vsquared Ventures’ın genel ortağı Dr Herbert Mangesius yaptığı açıklamada, “Yazılım konusunda ciddiyseniz, donanımı benimsemeniz gerekir” dedi. “Bu, özellikle robotik otomasyon için geçerli ve son teknoloji makine öğrenimi ile kognitif yeteneklerin endüstriyel ve hizmet dünyasına uzun yıllardır getirilmesinde bir darboğaz oldu. Neura Robotics, bu teknolojik vizyonu ve liderliği açık bir ortaklık modeliyle birleştiren ve robot biliminde daha önce görülmemiş bir hızda dünya çapında ilerleme sağlayan, tanıştığımız ilk şirket.”

Reger, gelecekte Neura’nın tüketici pazarına daha doğrudan yayılmak istediğini söyledi.

“Kaynak, depolama, yapıştırma, zımparalama ve montaj gibi endüstriyel uygulamalara odaklanıyoruz, ancak tüm bilgi birikimimiz ve teknolojimiz ofislerde, bakımda ve hatta evde yardımcı olabilecek MiPA hizmet robotu platformumuza gidiyor. dedi. Amaç, şimdiye kadar belirlenen hızı sürdürmek ve bu bilişsel “tek cihazlı robotik platformu” iki yıl içinde teslim etmektir. Reger, “Çeşitli toplumsal alanlarda ve insan tarafından tasarlanmış ortamlarda insanlarla işbirliği yapan Neura’nın insansı robotları sadece birkaç yıl içinde gerçek olabilir ve genel vasıflı işçi eksikliğine bir çözüm sağlayabilir” dedi.

Bununla birlikte, şirket üçüncü taraflarla çalışmayacak kadar dikey olarak entegre değil: AI’sı, sağladığı bir API aracılığıyla herhangi bir robotta kullanılabilir ve yaptığı donanım, hem uygulama ekosistemine hem de istekliliğe sahiptir. Neura, ihtiyaç duydukları her şeyi yaratmak için müşterilerle birlikte çalışır.

“Sadece robotların değil, dünyanın dört bir yanından iş ortaklarının bağlanabileceği bir teknoloji platformu sağlıyoruz. Bileşenlerimiz ve robotlarımız, çok çeşitli sektörlerden gelen sayısız fikir ve bilgi birikimiyle birleşiyor,” diye devam etti. “Bu, tek başımıza hizmet edemeyeceğimiz birçok özel uygulamayı çok kısa sürede mümkün kılıyor. Bunu karşılaştırmanın en iyi yolu, her sektörden milyonlarca uygulama sayesinde ancak gerçekten hayat bulan ve vazgeçilmez hale gelen bir akıllı telefon ve işletim sistemidir.” Hatta şirketin bu hırsı “Nöraverse” olarak damgaladığını söylüyor.

Pek çok tescilli yaklaşımın olduğu bir pazarda, bu gerçekten iddialı bir konsept, ancak yatırımcılar Neura’nın bunu başarabileceğine inanıyor gibi görünüyor. “Neura, yapay zeka ve donanım geliştirmenin birleştiği noktada çalışıyor. Lingotto’nun yönetici ortağı Nikhil Srinivasan yaptığı açıklamada, Almanya ve Avrupa’nın burada özel bir avantajı var” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın