Morg Dolabı Nedir?

Morg Dolabı Nedir?Morg dolapları, cesetleri kısa yada uzun zaman saklamak için kullanılan düşük sıcaklıklı soğutmalı dolaplardır. Bu soğutmalı ceset saklama dolapları hastanelerde, demiryollarında, havaalanlarında, afet ve ordu kamplarında ve ordu hastanelerinde vb. Yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu soğuk dolaplar morg dondurucu, ceset saklama buzdolabı, morg buzdolabı ve morg odaları gibi başka isimlerle de adlandırılır. Genellikle morg gizleme dolabının sıcaklığı 1°C ila 5°C arasında kalır, sadece bazı durumlarda 0°C, -10°C ve hatta -20°C şeklinde dondurucu tarafa da geçebilir ve bu da bir seçenek olarak tasarlanabilir.Morg Dolabı Nedir?

Standart morg dolapları iki, üç, dört, altı ve sekiz gövdeli olarak tasarlanmaktadır. Ayrıca büyük depolama ihtiyaçları için özelleştirilmiş birimler de bulunmaktadır. Morg buzdolaplarının en büyük pozitif yanları bireysel soğutma sistemi ve kontrol sistemidir. Örneğin dört gövdeli morg dolapları, her bölmenin kendi soğutma sistemi ve ısı kontrolörü olacak halde tasarlanmıştır; bu da enerji verimliliği ve bakım kolaylığı sağlayabilir. Diyelim ki bir soğutma sistemi çalışmıyorsa; öteki üç odayı kullanabilirsiniz. Bu durumda bütün üniteniz hiç bir vakit arıza durumuna geçmeyebilir ve arızalı odayı tamir ettirmek için ehil zamanınız olabilir. Buna ek olarak, dört gövdeli morg odasında, sadece 2 odayı kullanmak istiyorsanız, öteki 2 odayı kapalı tutabilirsiniz.

Standart olarak, morg kabini sıcaklığı fabrikada -2°C olarak ayarlanır ve bu ısı bireysel ihtiyaca nazaran düzenlenebilir. Hassas sıcaklık kontrolü için ancak yüksek çözünürlüklü, rahat okunabilir ekrana ve birçok dahili emniyet özelliğine sahip sıcaklık kontrolörü kullanılır. Her bölmenin kendi sıcaklık kontrolörü vardır; eğer altı gövdeli morg buzdolabınız var ise, her bölme için bir kontrolör olmak altı adet ısı kontrolörü vardır.

Morg saklama dolapları, ölü bedenleri saklamak için en iyi yöntem olarak kabul edilen doğrudan soğutma teknolojisi ile üretilmiştir. Doğrudan soğutma, hava soğutmaya kıyasla daha emin olarak kabul edilir. Hava sirkülasyonu gerektirmez; bu yüzden kompresör ömrü beklenenden daha uzun olur.

Dayanıklılık ve sağlamlık, morg buzdolaplarının başlıca özelliklerinden biridir. Her bir ünite, kalın PUF yalıtım tabakası ile 304 paslanmaz çelik kalınlığında tasarlanır. Tüm ünite, ünitenin her yere kolayca hareket etmesini sağlayan tekerlekler üzerine monte edilmiştir. Her taksim, 304 paslanmaz çelikten yapılmış ve makaralar üstünde çalışan ayrı bir arabaya haizdir. Bu arabalar yaklaşık 150 kilogram ağırlığı kolayca taşıyabilir. Kapılar sağlamdır ve paslanmaz çelik menteşeler üstüne sabitlenmiştir. Bu ölü gövde depolama dolapları 220 volt 50Hz güç deposu ile çalışır.

Morg Dolaplarının Genel ÖzellikleriMorg Dolabı Nedir?

-15°C ila 10°C sıcaklık aralığındadırlar.
Genel paslanmaz çelik 304 konstrüksiyon ile donatılırlar.
Her oda için ayrı soğutma sistemi vardır.
Her taksim için kollu ve kilitli ayrı kapılar vardır.
Paslanmaz çelik 304 tekerlekli otomobil ile taşınabilir.
Mikroişlemci tabanlı ısı kontrolörü vardır.
Sıcaklık yüksek / düşük değişiklik alarmı vardır.
Yeniden başlatmadan önce kompresör gecikme süresi mevcuttur.

Cenazeyi Bozan Durumlar

Kontrol panellerinin üst panele yerleştirildiği morg ünitelerinde, görevli personelin cenazeyi üst hücreyi sokup yanlışlıkla alt hücrenin motorunu çalıştırması durumuna ender de olsa rastlanmaktadır. Bu durumda cenazenin bulunduğu aslolan hücre çalıştırılmadığı için soğutma işlemi gerçekleşmemekte ve cenaze bozulmaktadır.
Evaparatör’ün konumu, morg hücresinin içine yerleştirildiğinde hacmin küçülmesine sebebiyet vermekte, bu durum tabut ile konulacak cenazenin yerleşmesine mani olmaktadır. Ayrıca morg ünitesi, soğutma arızası verdiğinde servis elemanı arızayı gidermek için morg hücresinin içine girmek zorunda kalmaktadır. Bu konum, servis elemanının bulaşıcı hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır. Kaldı ki morg hücresi içinde oluşan arızalar için servis elemanları hücre içine girmekten kaçınmakta bu konum idareyi mağdur etmektedir.

Klasik üretim metodunda; morg ünitesinin iç iskeleti profil olarak üretilmekte, profil aralarına ise 16 dansite Strafor yerleştirilmekte, straforun alt ve üst kısmı sac ile kapatılarak morg ünitesi oluşturulmaktadır. Zira bir hücrenin bereketli bir halde ısınması yada soğumasındaki en önemli etkili, o hücrenin izolasyonu hakkındaki olduğu teknikte malum temel kuraldır. Ancak profillerin iç kısımları boş olduğu için hava kaçışı olacaktır. Bu metot ile üretilen morg ünitesine yerleştirilen cenazede ya aşırı buzlanmalar oluşacak ve cenazenin yıkama işleminde zorluk yaşanacaktır.

Poliüretan, iskelet soğutma izolasyonu için kullanılan malzemedir. Günümüzde üretilen bütün soğuk hava depoları, soğuk dolaplar ve evde kullanılan buzdolapları için tercih edilen izolasyon şekli poliüretandır. Endüstriyel gelişimleri takip eden bütün şirketler, yalıtım hammaddesi olarak 40-42 Dansite yoğunlukta kalıplanmış poliüretan iskelet kullanmaktadır. Zira soğutma sistemlerinin iskeletinde profil iskelet yada konstrüksiyon ne olursa olsun kullanılmamalıdır.Morg Dolabı Nedir?

Morg ünitesinin iç hücresindeki saclar, soğutma işlemi başladığında iç ortamın sıcaklığındadır. Morg ünitesinin dış kaplamasındaki saclar ise oda sıcaklığındadır. İç kısımdaki soğuk saclar, dış yüzeydeki (nispeten daha sıcak olan) saclar ile münasebet ederek terlemelere sebebiyet vermektedir.

Kaynakça:
BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

kaynak: bilgiustam.com

Similar Posts

Bir cevap yazın