Meta, 1,2 milyar avroluk gizlilik cezası aldığı için Facebook AB veri akışlarını askıya alma emri verdi

Sonunda oldu: Eskiden Facebook olarak bilinen Meta, Avrupa Birliği kullanıcı verilerini işlenmek üzere ABD’ye ihraç etmeyi durdurmasını gerektiren resmi bir askıya alma emriyle vuruldu.

bu Avrupa Veri Koruma Kurulu (EDPB) bugün Meta’nın 1,2 milyar € (yaklaşık 1,3 milyar $) para cezasına çarptırıldığını doğruladı – bu, bloğun Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) kapsamında bir ceza için rekor bir meblağ gibi görünüyor. (Önceki rekor, reklam hedefleme için müşteri verilerini kötüye kullandığı için 887 milyon dolara sokulan Amazon’a ait. 2021’de geri döndü.)

Meta’nın yaptırımı, insanların bilgileri için yeterli koruma sağlamadan kişisel verilerin sözde üçüncü ülkelere (bu durumda ABD) transferini düzenleyen pan-AB düzenlemesinde belirtilen koşulların ihlali içindir.

Avrupalı ​​yargıçlar daha önce ABD gözetim programlarının AB gizlilik haklarıyla çeliştiğini bulmuştu.

EDPB başkanı Andrea Jelinek, bugünkü kararını açıklayan bir basın açıklamasında şunları söyledi:

EDPB, Meta IE’nin ihlalinin sistematik, tekrarlayan ve sürekli aktarımlarla ilgili olduğu için çok ciddi olduğunu tespit etti. Facebook’un Avrupa’da milyonlarca kullanıcısı var, bu nedenle aktarılan kişisel verilerin hacmi çok büyük. Benzeri görülmemiş para cezası, kuruluşlara ciddi ihlallerin geniş kapsamlı sonuçları olduğuna dair güçlü bir işarettir.

Askıya alma emri hakkında yorum yapmak için Meta ile iletişime geçildi. Nisan ayında geri reklam teknolojisi devi, yatırımcıları, uygulanacak bir AB veri akışlarının askıya alınması durumunda küresel reklam gelirinin yaklaşık %10’unun risk altında olacağı konusunda uyardı.

Karar öncesinde olası bir uzaklaştırma için ne tür hazırlıklar yapıldığı sorulduğunda, Meta sözcüsü Matthew Pollard “ek rehberlik” sağlamayı reddetti. Bunun yerine, şirketin davanın yeni bir transatlantik veri üzerinde çalışan AB ve ABD’li milletvekilleri tarafından çözülme sürecinde olduğunu öne sürdüğü “AB ve ABD yasalarının tarihi bir çatışması” ile ilgili olduğunu iddia ettiği daha önceki bir açıklamaya geri döndü. transfer düzenlemesi.

Ancak yeniden başlatılan transatlantik veri çerçevesi Bahsedilen Pollard henüz sahiplenilmedi.

Bugünkü para cezası ve uzaklaştırma kararı Facebook ile sınırlı olsa da, Meta’nın bundan etkilenen tek şirket olmadığını da belirtmekte fayda var. AB-ABD veri aktarımlarına bağlı devam eden yasal belirsizlik.

Bu hikaye gelişiyor — güncellemeler için yenileyin…

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın