Kırmızı Peri Nedir?

Kırmızı Peri Nedir?Kırmızı periler tarihin en ünlü şehir efsanelerinden birinin parçasıdır. Ortaya çıkıp kaybolma hızları, onlara tanıklık edecek kadar talihli olanların onları tek bir test bile yapmadan tanımlamalarına niçin olmuştur.

1989 yılında ilk defa fotoğraflandılar. Fotoğraf siyah beyaz çekildi. Beş yıl sonrasında, 1994’te, ilk renkli fotoğraf nihayet geldi ve o zamandan beri bilim adamlarının kameraları için yakalanması zor oldular, birkaç kez yakalanmalarına izin verdiler.Kırmızı Peri Nedir?
Yakın zamana kadar Şili’deki Atacama çölünün yıldızlı gökkubbesinde göründüler. Avrupa Güney Gözlemevi’nden (La Silla) astronomi uzmanları kırmızı perileri “yakalayarak” bu görkemli görüntüyü ortaya çıkardılar ve bu atmosferik fenomenin ne işe yaradığını ayrıntılı olarak açıkladılar.

Kırmızı Perilerin Bilimsel Açıklaması

Ünlü gözlemevindeki bilim adamları, bunun fırtına bulutlarının üzerinde meydana gelen zor bir yıldırım şekli bulunduğunu belirtiyor.

Dünya atmosferinin 50 ila 90 kilometre yüksekliğinde elektrik boşaltırlar. Gökyüzünde normal şimşeklerden çok daha yüksekte meydana gelmelerinin yanı sıra, kırmızı periler çoğu zaman gördüğümüz beyaz şimşeklerden daha soğuktur ve oldukça daha sönük görünürler.

Görüntü ayrıca hava parıltısı olarak malum yeşil bir tonun arka planda nasıl boyandığını da gösteriyor. Gün boyunca güneş ışığı Dünya atmosferindeki azot ve oksijenden elektronları çeker.

Geceleri ise bu elektronlar atom ve moleküllerle tekrar birleşerek parlamalarını sağlar. Hava parıltısı genellikle ancak Işık kirliliğinin olmadığı çok karanlık gökyüzünde görülebilir.

Bilim enstitüsü fotoğrafın Şili’deki Atacama çölünün ortasındaki La Silla’da bulunan ESO 3.6 m teleskobunun platformunda çekildiğini bildirdi. Yüksek rakımı ve ışık kirliliğinin olmaması nedeniyle La Silla, bu olağandışı olayları yakalamak için mükemmel bir yer.

Atacama Çölü Kırmızı Peri Nedir?

Dünya üzerindeki en kurak kutupsuz çöl olan Şili’nin Atacama Çölü, kıyıdaki Cordillera de la Costa sıradağları ile And Dağları arasında sıkışmış yaklaşık 600 millik (1.000 kilometre) bir kara parçası süresince uzanır. Bölge çarpıcı jeolojik oluşumlara sahiptir ve bilim adamlarına varlıklı araştırma fırsatları sunmuştur.

Atacama Dünya’daki en eski çöldür ve kabaca son 150 milyon yıldır yarı kurak koşullar yaşamıştır. Bilim insanları, bölgedeki benzersiz jeolojik ve atmosferik koşulların bir araya gelmesi sayesinde çölün iç çekirdeğinin ortalama 15 milyon senedir aşırı kurak olduğunu tahmin ediyor. Araştırmacılara göre, bu harika kurak iç çöl bölgesi ortalama 50.000 mil karelik (130.000 km kare) bir alana yayılıyor.

ESO Teleskobu

ESO 3.6m Teleskobu 1977 yılında hizmete girmiş ve 1999 yılında tamamen yenilenmiştir. 2004 senesinde teleskobun imaj kalitesini önemli ölçüde artıran yeni bir ikincil ayna hücresi üretildi. 2007 yılında yanal pedlerin kontrol sistemi yükseltilmiştir. Teleskobun görüntü kalitesi Zenith’te 0.2 arcsec’den daha iyidir. Teleskop bir at nalı/çatal montajına ve tali aynanın F/8’den F/35 Cassegrain odağına değiştirilebilmesini elde eden değiştirilebilir bir üst birime haizdir. İşaretleme hatası ortalama 5 arcsec RMS’dir. İşaretleme 70 aşama zenital mesafe ve 5.5 saat HA ile sınırlıdır, sadece kutbun altındaki küçük bir bölgeye ulaşılabilir. Teleskobun işletimi ve bakımı ESO’nun sorumluluğundadır.

Kaynakça:

BBC

Yazar: Tuncay Bayraktar

kaynak: bilgiustam.com

Similar Posts

Bir cevap yazın