kanada depremzede vize başvurusu şartları

kanada depremzede vize başvurusu şartları bilgi90’dan bulabilirsiniz

Kanada’dan depremzedelere vize kolaylığı – Son Dakika Haberleri

Kanada'dan depremzedelere vize kolaylığı - Son Dakika Haberleri

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser ve Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, hükümet olarak 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremlerden etkilenen kişilerin mülteci yerleştirme başvuruları da dahil olmak üzere geçici ve kalıcı ikamet başvurularını işleme koyacaklarını duyurdu.

Bakan Fraser ve Bakan Alghabra, bu kapsamda halen Kanada’da bulunan ancak vize süreleri dolan Türkiye ve Suriye vatandaşlarının kalış sürelerini uzatmalarını kolaylaştıracak adımların da atılacağını açıkladı.

Türkiye’den Kanada’ya gelmek için başvuracaklarla, halen Kanada’da bulunan ancak vize süreleri dolan Türk vatandaşları, vize önceliği ve kolaylığına ilişkin hükümlere uygun başvurularını 29 Mart 2023 tarihinden itibaren yapmaya başlayabilecekler.

“Hükümetimiz ihtiyacı olanları desteklemeye her zaman hazır”

Bakan Fraser ve Bakan Alghabra’nın ortak açıklamasında, şunlar kaydedildi:

“29 Mart 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, daimi ikamet başvurusunda bulunanların depremler nedeniyle seyahat belgelerini kaybettiğini göz önünde bulundurarak, pasaport veya seyahat belgesi gerekliliği ile bu belgeler için ödenen ücretlerden feragat edeceğiz. Bu yeni önlemler, depremlerden kişisel olarak etkilenenlerin denizaşırı başvurularına öncelik vermek için hali hazırda devam etmekte olan çalışmalara dayanmaktadır. Etkilenen bölgelerden gelen yeni ve mevcut geçici ikamet başvuruları ile kalıcı ikamet başvuruları, mülteci yerleştirme başvuruları dahil öncelikli olarak işleme alınmaktadır.”

Bakan Fraser açıklamada, “Kanada, Türkiye ve Suriye’de yıkıcı depremlerden etkilenenlere yardım sağlamaya kararlıdır. Hükümetimiz, ortaya çıkan uluslararası krizlere yanıt vermeye ve ihtiyacı olanları desteklemeye her zaman hazır olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bu arada Kanada Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra ise açıklamada, depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye vatandaşlarını destekleme taahhüdünü sürdürdüklerini kaydetti.

Bakan Algahbra, “Birçok Kanadalının depremlerden etkilenen aile üyeleri olduğunu biliyoruz ve bugünkü önlemler bu Kanadalıları rahatlatmalı. Bu yeni önlemlerle, şu anda karşı karşıya kaldıkları zorlukları hafifletmeyi umuyoruz. Bu trajediden etkilenenlerin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz ve bu zor zamanda destek ve yardım sağlamakta kararlıyız” dedi.

Yazı kaynağı : www.trthaber.com

Kanada Vizesi

Kanada ülkesine seyahat planı olan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada vizesine tabidir. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport, Hususi (Yeşil) Pasaport, ve Diplomatik (Siyah) Pasaport hamilleri Kanada’ya yapacakları kısa ya da uzun fark etmeksizin tüm seyahatlerde Kanada Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Türkiye sınırları içerisinde Kanada vizesini değerlendirme ve onay verme yetkisine sahip bir adet dış temsilcilik bulunmaktadır. Kanada Ankara Büyükelçiliği Kanada vize başvurusunu değerlendirmekte ve Kanada vatandaşlarının pasaport, evlenme, noter, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, askerlik ve vize işlemlerini yürütmektedir. Bu temsilcilik aynı zamanda göçmenlik işlemleri ile ilgilenmekte ve Türkiye-Kanada ilişkileri ile yakından ilgilenmektedir.

Kanada vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler seyahat amacına göre vize türü seçmeli ve büyükelçiliğe müracaat etmelidir. Ancak büyükelçilik vize başvurusunu doğrudan kabul etmemektedir. Kanada vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler yetkili Vize Merkezleri aracılığıyla vize başvurusunu yapabilmektedir. Haziran 2013 tarihinden itibaren uygulamaya giren bu sistem ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kanada vizesiişlemlerini alanında uzman ve akredite edilmiş vize hizmet noktaları ile tamamlamaktadır. 

Vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler büyükelçiliğin öngördüğü evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamalıdır. Birbiri ile uyumlu olmayan belgeler vize reddine neden olabilir ve kişinin seyahat planından geri kalmasına neden olabilmektedir.  Özellikle vize yetkilisinin vize başvuru sahibini tanıyacağı evrak olan Kanada vize başvuru formu usulüne göre hazırlanmalıdır. Bu noktada Vize Merkezlerinden danışmanlık hizmeti alınabilir ve olası bir vize reddinin önüne geçilebilir.

Kanada Vize Türleri

Kanada vize türleri vize başvurusunda bulunacak kişinin seyahat amacına göre değişmektedir. Seyahat amacına uygun olmayan vize başvuruları Kanada Büyükelçiliği tarafından ret almaktadır. Kanada’da ikamet eden bir akrabasını ya da arkadaşını ziyaret etmek isteyen kişiler Aile/Arkadaş Ziyareti vizesine, seyahat amacı turizm olan kişiler ise Kanada Turistik vizesine başvurmalıdır. Kanada vizesi türleri ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmiştir. İlgili linke tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kanada Vizesi Geçerlilik Süresi

Kanada Büyükelçiliği’ne vize başvurusunda bulunan kişiler vize türüne göre Kanada vizesi almaktadırlar. Bundan dolayı Kanada vizesinin geçerlilik süresi vize türüne göre değişmektedir. Kanada turistik, ticari, aile/arkadaş ziyareti vizeleri kişiye 6 aya kadar Kanada’da konaklama hakkı vermektedir. Konaklama süresi 6 ayı geçen kişilerin uzun süreli vize türüne başvurması gerekmektedir. Kanada’da eğitim ya da iş gibi nedenlerle uzun süre kalmak isteyen kişilerin oturum izni veya çalışma izni alması gerekmektedir. 

Konaklama süresine göre ve seyahat amacına göre başvurulması gereken Kanada vizesi için yetkilendirilmiş vize merkezlerinden danışmanlık hizmeti alınabilmektedir. Kişi Vize türüne göre değişen evrak listesi için durumunu bildirebilir ve Kanada vize başvuru süreci ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşılabilmektedir. 

Kanada Vizesi

Kanada Vizesi Değerlendirilme Süresi

Kanada Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmekte olan Kanada vize başvuruları 10-12 iş günü içerisinde açıklanmaktadır. Ancak büyükelçilikte görevli olan vize yetkilisi kişinin vize başvuru evraklarını eksik olarak değerlendirebilir ve ek evrak talep edebilir. Bu durumda vize başvurusunun değerlendirilme süresi uzayabilmektedir. Ayrıca diğer vize başvuruları ile oluşan yoğunluk ya da konsolosluğun resmi tatilde olması gibi nedenler de vize başvurusunun değerlendirilme süresini uzatabilmektedir. Tüm bu süreç göz önüne alındığında Kanada vize başvurusunun değerlendirilme süresi 35-40 iş gününü bulabilmektedir. 

Kanada vizesinin değerlendirilme süresini göz önüne alarak vize başvuruları seyahat tarihinin en az 1 ay öncesinden tamamlanmalıdır. Vize başvurusunun açıklanma süresi geciktiğinde kişi seyahat planlarından geri kalabilir. Böyle olumsuz bir durumla karşılaşmamak ve vize sürecini hızlı bir şekilde tamamlamak için alanında uzman bir vize şirketi ile irtibata geçilmelidir.  

Kanada Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanada Vize Ücreti

Kanada vize ücreti vize başvurusunda bulunduğunuz türe göre değişmektedir. Kanada Büyükelçiliği tarafından belirlenen vize ücretini gerekli kurumun banka hesabına yatırmalı ve ödeme dekontunu vize başvuru evrakları ile beraber konsolosluğa sunmalısınız. Kanada vize bedeli konsolosluk harcı, biyometrik veri beyanının sisteme geçirilmesi için gerekli olan sistem ücreti ve vize başvurusunda aracılık yapan vize şirketinin hizmet bedeli olarak belirlenmektedir. 
Kanada vize ücreti vize reddi gibi olumsuz bir durumda geri iade edilmemektedir. Vize reddi almamak ve zaman kaybetmemek adına tüm işlemleri usulüne göre tamamlamalısınız. Kanada Büyükelçiliği evraklarınızda bir hata görebilir, maddi durumunuzu yeterli olarak değerlendirmeyebilir ya da seyahat amacınızı vize başvurusunda bulunduğunuz vize türü ile ilgili bulmayabilir. Bu durumda vize reddi alabilir ve planladığınız seyahat tarihinden geri kalabilirsiniz. Kanada Büyükelçiliği vize reddini açıklayabilir ya da bunu gizli tutma kararı da alabilir. Vize ret nedeniniz açıklandığında ikinci defa başvuru yaparken bu nedeni ortadan kaldırmalısınız. Vize itiraz dilekçesi oluşturabilme ve karara itiraz etme hakkınız da bulunmaktadır. 

Yazı kaynağı : www.kanadakonsoloslugu.net

Kanada’dan depremzedelere vize kolaylığı

Kanada'dan depremzedelere vize kolaylığı

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde 50 bine yakın insan hayatını kaybederken, 2 milyonu aşkın insan göç etmişti. Yine bölgede çok sayıda kişi evsiz kalmıştı.

Daha önce Almanya ve Belçika vizeyi kolaylaştıracağını belirtirken, İngiltere böyle bir planı bulunmadığı açıklamıştı.

Kanada Göçmenlik, Mülteciler ve Vatandaşlık Bakanı Sean Fraser ve Ulaştırma Bakanı Omar Alghabra, depremzedeler için ortak açıklama yayınladı.

Açıklamada, depremzedelerin ‘mülteci yerleştirme başvuruları’ dahil olmak üzere geçici ve kalıcı ikamet başvurularının işleme koyulacağını ifade etti.

Karar hem Türkiye hem de Suriye vatandaşlarını ilgilendiriyor. Ayrıca vizesi dolanlar da daha fazla ülkede kalabilecek.

Türkiye vatandaşları için başvurular 29 Mart’ta başlayacak.

Açıklamada, pasaport veya seyahat belgesi gerekliliği ile belgeler için ödenen ücretlerden feragat edileceği belirtilere şöyle dendi: “Etkilenen bölgelerden gelen yeni ve mevcut geçici ikamet başvuruları ile kalıcı ikamet başvuruları, mülteci yerleştirme başvuruları dahil öncelikli olarak işleme alınmaktadır.” (Kısa Dalga)

Yazı kaynağı : kisadalga.net

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın