kabizlik için hangi doktora gitmek gerekir

kabizlik için hangi doktora gitmek gerekir bilgi90’dan bulabilirsiniz

Kabızlık için hangi bölüme/doktora gidilir?

Kabızlık için hangi bölüme/doktora gidilir?

Kabızlık için hangi bölüme/doktora gidilir?

Meyve, sebze ve hububat gibi yeterince lifli yiyeceklerin tüketilmemesi, yeme alışkanlıkları ya da yaşam tarzındaki değişiklikle, bzaı ilaçların yan etkileri, kaydı ve depresyon gibi nedenlerle ortaya çıkan kabızlık hakkında merak edilen tüm detaylar haberimizde… Kabızlık için hangi bölüme gidilir? İşte cevabı…

Kabızlık yaygın bir sorundur ve hemen hemen her yaştan insanı etkiler. Ancak ileri yaşlarda daha sık görülür ve kadınları erkeklerden 2-3 kat daha fazla etkiler. Şimdi, kabızlık nedir, kabızlık nedenleri, belirtileri ve kabızlık için hangi bölüme gidilir? gelin hep birlikte öğrenelim…

KABIZLIK NEDİR?

Kabızlık bir hastalıktan çok bir semptomdur. Kolon çok fazla su emdiğinde veya kolondaki kaslar yavaş veya zayıf şekilde kasıldığında, dışkı çok yavaş hareket ederse ve çok fazla su kaybederse oluşur. Kabızlık genellikle haftada üçten daha az bağırsak hareketinin olduğu anlamına gelir.

KABIZLIK BELİRTİLERİ

Kabızlığa çoğu zaman başka belirtiler de eşlik eder. En sık görülen belirtiler dışkıda sertlik, dışkılama güçlüğü, karın ağrısı, iştahsızlık, karında şişlik, dışkıda kan ve halsizliktir. Bunların dışında kronik olarak kabızlık çekenlerde hemoroid ya da basur adı verilen rahatsızlık ortaya çıkabilir. Basur, makat çevresindeki damarlarda genişleme meydana gelmesi durumudur. Bu rahatsızlıkta anüs çevresinde kaşıntı, şişlik ve ağrı görülür.

KABIZLIK NEDENLERİ

Yetişkinlerde kabızlığın birçok olası nedeni vardır. Bazen kesin bir sebep yoktur. En yaygın nedenler şunlardır:

– Yeterince lif tüketmemek – meyve, sebze ve tahıl gevrekleri gibi
– Yeterince su içmemek
– Egzersiz yapmamak veya daha az aktif olmak
– Beslenme veya günlük rutini değiştirmek
– Stres, kaygı veya depresyon
– İlaçların bir yan etkisi

Kabızlık ayrıca hamilelik sırasında ve doğumdan sonra 6 hafta boyunca yaygındır bir durumdur.

KABIZLIK İÇİN HANGİ BÖLÜME GİDİLİR?

Kabızlığın pek çok farklı nedeni olduğu için öncelikle hastanelerin dahiliye (iç hastalıkları) veya gastroenteroloji bölümüne başvurabilirsiniz.

Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

Kabızlık için hangi doktora, bölüme gidilir? Kabızlığa hangi doktor bakar, nereden randevu alınır? Son dakika sağlık haberleri – Sağlık Haberleri

Kabızlık için hangi doktora, bölüme gidilir? Kabızlığa hangi doktor bakar, nereden randevu alınır? Son dakika sağlık haberleri - Sağlık Haberleri

Kabızlığa hangi doktor bakar sorusu, bu problemden muzdarip olup evde tedavi yöntemleri ile probleme çözüm üretmeyi başaramamış kişiler tarafından merak ediliyor. Yaşam tarzındaki değişiklikler, bazı ilaçların yan etkileri, depresyon gibi faktörler kabızlığa sebep olabilirken, bazı durumlarda tedavi için sorunun kaynağının tespit edilerek buna uygun bir tedavi süreci geliştirilmesi ihtiyaç var. Bu noktada ise bir uzman hekimden yardım alınması gerekiyor. Peki kabızlık için hangi doktora gidilir? Kabızlık nasıl geçer?

Kabızlık, hemen her yaştan insanı etkilemesi muhtemel yaygın bir sağlık problemidir. Fakat ileri yaşlarda kabızlığa daha sık rastlanır. Yapılan araştırmalara göre elde edilen bir başka istatistik ise kadınların erkeklerden 2-3 kat daha fazla oranda bu sorundan etkilendiği şeklindedir. Peki kabızlık nedir, neden olur, belirtileri nelerdir? İşte kabızlığın sebepleri ve tedavi süreci hakkında merak edilen ayrıntılar…

KABIZLIK İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR?

Kabızlık için hangi bölüm doktoruna gidilir? Kabızlık, pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu sebeple öncelikle hastanelerin dahiliye (iç hastalıkları) ya da gastroenteroloji bölümlerine başvurmak gerekiyor. Yapılan başvuru neticesinde gerçekleştirilecek tetkikler ile sorunun kaynağı tespit edilir. Kabızlığa neden olan faktöre yönelik yürütülen tedavi süreci ise, söz konusu hastalıkla ilgilenen tıp dalının sorumluluğunda olacaktır. Bu bilgilerin ışığında kabızlık için hangi bölümden randevu almayalım sorusu ilk etapta dahiliye olarak cevap bulsa da devamındaki tedavi sürecinde farklı bir bölüme gitmek gerekebilir.

Kabızlık neden olur? Kabızlığa ne iyi gelir ve nasıl geçer? Kabızlığı anında kesen yöntemler!

KABIZLIK NEDİR?

Kabızlık, bir hastalık değildir, pek çok hastalığa bağlı olarak meydana gelen bir semptomdur. Oluşma süreci, kolonun çok fazla su emmesi ya da yavaş kasıldığında dışkının da yavan hareket etmesi ve çok fazla su kaybetmesi şeklindedir. Kabızlık sorununun varlığından söz edebilmek için, haftada üçten daha az bağırsak hareketi olması gerekir.

KABIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kabızlık şikayeti çoğunlukla çeşitli hastalık semptomları ile birlikte ortaya çıkar. En sık rastlanan semptomlar;

Yukarıdaki belirtilerin yanı sıra kronik kabızlık rahatsızlığından muzdarip olan kişilerde basur başlangıcı görülmesi muhtemeldir. Damarlarda genişleme meydana gelmesi olarak tanımlanan basur, anüs çevresinde ağrı, şişlik ve kaşıntıya sebep olabilir.

KABIZLIK NEDEN OLUR?

Yetişkinlerde ortaya çıkan kabızlığın pek çok faktör ile ilişkilendirilmesi mümkündür. Bazı durumlarda kabızlığa sebep olan kesin bir sebepten bahsedilmesi mümkün değilken genel olarak en yaygın şekilde görülen kabızlık nedenleri şu şekildedir:

Bununla birlikte kabızlık, hamilelik esnasında ya da doğumu takip eden 6 haftalık süre boyunca yaygın bir şekilde görülür.

KABIZLIĞA NE İYİ GELİR?

Kabızlığa anında çözüm getirmek için uğraş vermek yerine bu problem daha ortaya çıkmadan önlem alınması gerekir. Bunun için yaşam düzeninde birtakım alışkanlıklar edinilmesi gerekir. Kabızlığa iyi gelen şeyler şu şekilde sıralanır:

KABIZLIĞA İYİ GELEN YİYECEKLER NELERDİR?

Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

Kabızlık neden olur? Kabızlık için hangi doktora gidilir?

Kabızlık neden olur? Kabızlık için hangi doktora gidilir?

Akit haber güncel son dakika gündem haberleri ve haber arşivi.

Biz her vakit, hakikati haykırdık ve gerçeğin izinde olduk. Her devrin gazetesi olmadık, milletin gazetesi olduk.

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.

Yüklenme süresi 0.0175 sn.

Yazı kaynağı : www.yeniakit.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın