işık kirliliğinin olumsuz etkileri 4. sınıf

işık kirliliğinin olumsuz etkileri 4. sınıf bilgi90’dan bulabilirsiniz

4. Sınıf Fen Bilimleri Işık Kirliliği konu anlatımı

4. Sınıf Fen Bilimleri Işık Kirliliği konu anlatımı

Yapay ışıklar aracılığıyla istediğimiz kadar açık oluşturabilmemiz mümkün. Bundan dolayı ihtiyaç duyulan her yere ışıklar yerleştirilmiş durumda. Bu durum, ışık kirliliğine sebep oluyor. Işık kirliliğinin ise bizim ve hayvanlar için zararı her geçen gün artıyor. 

 Işık Kirliliği Nedir?

 Işık kirliliği, gereksiz aydınlatmadan dolayı meydana gelen fazla ışık olarak tanımlanmaktadır. Işık kirliliği, görüşümüzü olumsuz etkileyerek gözümüzü yormaktadır. Bundan dolayı gözümüze zarar vermektedir. Işık kirliliği, kirlilik çeşitleri arasında yer almaktadır. Işık kirliliğinin; su kirliliği ve hava kirliliği gibi zehirleyici yönü olmasa da fazla kullanımı bize zarar verebilmektedir. Işık kirliliği fazla ışık üretimini beraberinde getirir. Bu durum enerjinin boşa harcanması anlamına gelmektedir. Enerjinin boşa harcanması ise ekonomik olarak bizleri ciddi anlamda zarara uğratabilmektedir.

 Işık kirliliğindeki en büyük sorun, insanların bu kirliliği fark etmemesinden meydana gelmektedir. Bu durum, ışık kilidine karşı mücadele edilmesini ciddi anlamda zorlaştırmaktadır. Geceleri tüketilmekte olan elektriğin dörtte biri hatalı aydınlatmadan dolayı boşa kullanılmaktadır.

 Işık Kirliliği Çeşitleri Nelerdir?

 Işık kirliliği farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bu yol aracılığıyla karşımızdaki ışık kirliliğinin hangi kategoriye uyduğunu kararlaştırabiliriz. Bu sayede ışık kirliliğine karşı mücadele etmek daha kolay şekilde gerçekleşmektedir.

Işık Taşması

Işık kirliliği çeşitlerinin başında ışık taşması gelmektedir. Bu durum, ışığın gerekmeyen veya istenmeyen yeri aydınlatmasıdır.

Göz Kamaşması

Gözün, alışık olduğu aydınlatma seviyesinin üstünde bir ışığa maruz kalmasıdır. Bu durumda gözümüz kamaşmaktadır. Göz kamaşması gözümüze zarar verebilecek boyutlara gelebilmektedir. Bundan dolayı göz kamaşmalarına karşı dikkatli olmamız gerekir.

Dikine Işık

Gökyüzüne doğru bakan ışıktır. Bu durumda ışık, hiçbir yeri aydınlatmaz ve boşa gider. Bu durum, ışık kaynağının tamamıyla boşa açık olmasına sebebiyet vermektedir. Bu ışık kirliliğinin insanlığa hiçbir faydası yoktur.

Aşırı Miktarda Işık

İhtiyaç duyulan ışıktan çok daha fazlasının kullanması ile meydana gelmektedir. Hem enerji kaybına sebebiyet verir hem de gözümüze zarar verebilme riski oluşturmaktadır. Bundan dolayı oluşmaması için özen gösterilmesi gereken ışık kirliliği çeşitleri arasında yer almaktadır.

 Işık Kirliliği Oluşturan Kaynaklar

 Her ışık kaynağı, yanlış kullanımdan dolayı ışık kirliliğine sebebiyet verebilmektedir. Ancak bazı ışık kaynakları, ışık kirliliğine sebebiyet verebilme konusunda daha yüksek bir potansiyele sahip olmaktadır. Bu ışık kaynaklarını şöyle sıralayabiliriz:

Yoldaki aydınlatmalar

Bahçe, park ve spor alanlarındaki aydınlatmalar

Binalarda bulunan dış cephe aydınlatmaları

Reklam panolarındaki ışık kaynakları

Binalardan ve evlerden taşan ışıklar 

 Bu ışık kaynaklarının çoğu, bir şehre dışarıdan bakıldığı zaman görülen ışık kaynaklarıdır. Bu ışık kaynaklarının kontrolü zor şekilde gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı ışık kirliliği oluşturmaya gayet müsait bir yapıda bulunmaktadırlar.

 Işık Kirliliğinin Sonuçları

 Işık kirliliğinin en tehlikeli sonuca gözümüze zarar vermesidir. Bu durumda, çeşitli tedavi süreçlerinin başlaması gerekebilmektedir. Bununla birlikte ışık kirliliği gökyüzünü görmemizi de engellemektedir. Gün ışığında yıldızları görebilmemiz mümkün değildir. Geceleyin uzayı çıplak gözle izleyebilme imkanımız bulunmaktadır ancak ışık kirliliği geceleyin yıldızları izleyebilmemizi engellemektedir.

 Işık kirliliğinin bir diğer etkisi de doğa üzerinde olmaktadır. Deniz kaplumbağaları, yumurtadan çıktıktan sonra ışık kirliliğinden dolayı yönlerini şaşırabilmektedirler. Bundan dolayı denizi bulamayabilirler. Bu durum onların ölmelerine sebep olabilir. Bu durumun önüne geçmek amacıyla ışık kirliliğini sonlandırmamız gerekmektedir. Işık kirliliği gece seyahat eden kuşları da olumsuz etkilemektedir. Işıklardan etkilenen kuşlar rotalarını şaşırmakta ve farklı yerlere gidebilmektedirler. Bu durumda doğal ekosistemlerinden dışarı çıkmış oldukları için yemek bulma sorunu yaşayabilirler.

 Işık Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapabiliriz?rent a car 34

 Bu sorunlarla karşılaşmamak için ihtiyaç duymadığımız yerlerdeki ışıkları söndürmeliyiz. Ortamın ihtiyaç duyduğu kadar ışık kullanmalıyız. Aydınlatmaların kurallara uygun şekilde gerçekleştirilmesine özen göstermeliyiz. Bu kurallara dikkat ettiğimiz zaman ışık kirliliğini önemli derecede azaltabilmemiz mümkün olabilmektedir.

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Işık Kirliliği Nasıl Önlenir? Zararları Nelerdir? 4.Sınıf Fen Bilimleri

IŞIK KİRLİLİĞİ

Karanlık ortamların aydınlatılmasını sağlayan ışık, kötü ve savurgan kullanıldığında ışık kirliliğine sebep olur. Yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda ışık kullanılmasına ışık kirliliği denir.

Işık kirliliği de hava kirliliği ve su kirliliği gibi yaşamımızı olumsuz etkiler.

Geceleri tüketilen elektriğin dörtte biri yanlış aydınlatma yüzünden boşa harcanmaktadır.

Ayrıca gök cisimlerini inceleyen gözlem evleri de ışık kirliliğinden etkinlenmektedir. Bu nedenle gözlem evlerinin yerleşim yerlerinden uzak yerlere yapılması uygundur.

Yukarıdaki gibi ışık kirliliğinin olduğu bir şehirde gökyüzünü gözlemlemek imkansızdır.

Işık Kirliliği Nasıl Önlenir?

Işık Kirliliğinin Zararları Nelerdir?

Yazı kaynağı : www.eokultv.com

Işık kirliliğinin Olumsuz Etkileri

Işık kirliliğinin Olumsuz Etkileri

          Ne yazık ki dünyada çok kötü aydınlatma uygulamaları bulunmaktadır. Bu yanlış uygulamalar giderek artmakta ve yaygınlaşmaktadır. Bu kötü aydınlatmanın sonucunda ışık kirliliği denen bir kirlilik çeşidi ortaya çıkmıştır. Okulumuz 4-A Sınıfının bugünkü Fen Bilimleri konusu IŞIK KİRLİLİĞİ oldu.

     Gereğinden fazla ışık kullanılması, fazladan enerji tüketimini arttırmaktadır. Kötü aydınlatmadan zarar görenler yalnız gece gökyüzünü izlemek isteyenler değildir. Örneğin göçmen kuşlar için ışık kirliliği yeni bir tehlikedir. Kuşlar sadece insanlar için değil dünyadaki tüm canlı yaşam için çok yararlıdır. Her yıl milyarlarca haşereyi, sineği tüketirler. Milyarlarca bitki tohumunu

yayarlar.Mercanların güzel gözükmesinin nedenlerinden biri de renkleridir. Sarı, kırmızı gibi renklere sahip-tirler. Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar, üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendi-lerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmektedir. Bu nedenle mercanlar strese girmekte ve beyazlaşmaktadır.

       Kimi deniz hayvanlarının nesillerinin devamlılığı ışık kirliliği yüzünden tehlikededir. Bir deniz kap-lumbağası türü olan Caretta caretta (Karetta karetta) sahillere yumurta bırakır. Yavrular, yumurtadan çıkar çıkmaz 5-10 metre ilerdeki denize ulaşmak zorundadır. Deniz kaplumbağaları denize ulaşabilmek için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanır. Ancak ışık kirliliği nedeniyle denize ulaşamayan, yollarını şaşıran deniz kaplumbağaları, diğer hayvanlar tarafından avlanmaktadır. 

28-04-202128-04-202128-04-202128-04-2021

Yazı kaynağı : mehmetakerilkokulu.meb.k12.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler