hyaluronik asit sivilce yapar mı

hyaluronik asit sivilce yapar mı bilgi90’dan bulabilirsiniz

Hyalüronik Asit Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Cildin Nem Deposu Hyalüronik Asit: Neden Bu Kadar Önemli?

Cildin Nem Deposu Hyalüronik Asit: Neden Bu Kadar Önemli?

Hyalüronik asit, son zamanlarda güzellik ve cilt bakım dünyasının öne çıkan trendi. Ve yıllardır, cilde inanılmaz faydalı olduğunu duyuyoruz. Cildin nemlenmesi ve yaşlanma belirtilerinde gözle görülür bir iyileşme sağlaması ile altın değerinde olduğunu da biliyoruz. İsmini telaffuz etmek biraz zor olsa da korkmayın! Aslında, bu bileşen vücudumuzda doğal olarak üretilir.

Son zamanlarda, serumlardan nemlendiricilere, gece kremlerinden kağıt maskelere kadar çok çeşitli ürünlerin içerisinde hyalüronik asidi görüyoruz. Peki, yine de hyalüronik asit nedir? Ne gibi faydalar sağlar? Ve onu kullanmanın en etkili yolları nelerdir?

Hyalüronik Asit nedir? Cilde faydaları nelerdir?

hyaluronic acid

Hyalüronik asit, nemi tutan bir maddedir. Suda, ağırlığının 1000 katından fazlasını tutma yeteneğine sahiptir. Yani, çok iyi bir nemlendiricidir.

Bu bileşen; cilt, göz ve eklem sıvıları dahil olmak üzere, vücudun birçok bölgesinde doğal olarak bulunur. Cilt bakım ürünlerinde kullanılan hyalüronik asit ise, özel bir işlemle laboratuvarda üretilir. Yaşla birlikte; vücutta kolajen, elastin ve hyalüronik asit gibi temel maddelerin üretimi azalır. Bu da, elastikiyetini kaybetmiş, nemsiz bir cilt ile sonuçlanır.

Hyalüronik asit, cilde aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir:

Cildin nemini arttırır
Genel dokuyu iyileştirme
İnce kırışıklıkları azalma
Sivilce izlerini azaltma
Kızarıklığı yatıştırma
Ayrıca, genel sağlığa da çeşitli faydalar sağlayabilir:

Yaraların iyileşmesini hızlandırır
Kuru göz için rahatlama sağlar
Asit reflüyü yatıştırır
Mesane ağrısını önler
Kemik gücünü korumaya yardımcı olur

Hyalüronik serumları, losyonlar ve aşıları

Hyalüronik aşıları

Hyalüronik asit içeren cilt bakım ürünlerinin hemen hepsi, ciltteki nemi arttırmayı vaat eder. Peki, bu doğru mu? Cevap, ürünün içindeki hyalüronik asit tipine daha yakından bakmayı gerektirir. Çünkü, hyalüronik asidin farklı moleküler boyutları vardır.

Daha büyük hyalüronik asit molekülleri, cildi nemlendirme ve suyu bağlamada en iyisi olsa da, cilde nüfuz edemezler. Ve cilde topikal olarak uygulandığında, cildin üstünde kalarak sadece yüzeyde bir nem artışı sağlar.

Daha küçük moleküller ise cildin daha derinlerine nüfuz edebilir. Ciltte maksimum nem artışı için, çeşitli boyutlarda hyalüronik asit içeren bir ürün tercih edebilirsiniz.

Hyalüronik asit içeren nem aşıları da vardır. Bunlar, enjekte edilebilir jel formundaki hyalüronik asitten oluşan dolgu maddelerinde de kullanılır. Bu maddeler, yerleştirildikleri alanı fiziksel olarak doldurarak hacim kazandırır. Ayrıca, dolgu etkisini arttırmak için su çekerek de hacim kazandırır.

Hyalüronik asit içeren dolgular; yanakları kaldırmak, çene ve ağız çevresindeki kırışıklıkları yumuşatmak, koyu ve çökük göz altlarının görünümünü iyileştirmek, dudakları güçlendirmek ve nemlendirmek, elleri gençleştirmek gibi çok sayıda estetik kaygıyı gidermek için kullanılabilir.

Hyalüronik asit kullanımına ne zaman başlanmalı?

Hyalüronik aşı

Vücudun kendi hyalüronik asit üretimi, 20’li yaşların sonlarına doğru azalmaya başlar. Bu yaşlar, cilt bakım rutininize hyalüronik asit eklemeye başlamanın tam zamanıdır. Ancak hyalüronik asit, tüm yaşlarda kullanılabilir ve tüm cilt tipleri için uygundur.

Nemlendirici gücü nedeniyle, kuru cilt tipine sahip olanlar için de faydalıdır. Ayrıca, lekelenmeye meyilli ve hassas ciltleri sakinleştirmeye de fayda sağlayabilir. Ayrıca, cildinizi nemlendirmeye başlamak için hiçbir zaman erken değildir. Cilt nemini kaybettiğinde, hyalüronik asit gibi bileşenler cildin nemli kalmasına yardımcı olur.

Yaşlanma etkilerinin dışında, yaşam tarzınız ve alışkanlıklarınız da cilt sağlığı ve kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Çevresel kirlilik, sigara, güneş ışınlarına düzenli maruziyet ve pek çok çevresel faktör de vücudun doğal hyalüronik asit üretimini azaltabilir. Bu nedenle, cilt bakım rutininizde kullandığınız diğer ürünlerin etkisini arttırmak için de hyalüronik asit kullanmanız önemlidir.

Hyalüronik asit sivilceye neden olabilir mi?

Hyalüronik asit, cilt için çok iyi bir nemlendiricidir ve etkileyici bir su tutma kapasitesine sahiptir. Cildin yüzeyine yüksek miktarda su çeker ve onu orada tutarak dış dünyaya karşı koruyucu bir bariyer oluşturur.

Bununla birlikte hyalüronik asit; nemlendirici ve yatıştırıcı etkileri ile iltihaplanmayı azaltarak akne izlerini iyileştirmeye yardımcı olur. Cildinizde sivilce olsa da, cildin doğal nemini korumanız önemlidir ve hyalüronik asit, bunun için biçilmiş kaftandır. Cilt dokusunu iyileştirmenin yanında, kuruluk ve lekeler ile de savaşır.

Özellikle sivilcelenmeye meyilli ciltler söz konusu olduğunda, cilt oldukça hassastır. Hyalüronik asit, cilde doğal nem vererek daha temiz ve berrak hale getirir. Yine de, özellikle sivilcelenmeye meyilli bir cildiniz varsa ve cilt bakım rutininize yeni bir bileşen eklemekten çekiniyorsanız, hyalüronik asidin sizin için doğru olduğundan emin olmak için bir uzmana danışmanın zararı olmaz. Herkesin cildinin ihtiyaçları farklıdır.

Hyalüronik aşı

Hyalüronik asit, yaşlandıkça ortaya çıkan ince çizgi ve kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini azaltmak ve ciltteki kuruluğu gidermek gibi faydaları ile bilinir. Cilt kuru olduğunda, kırışıklık ve ince çizgiler de daha belirgin hale gelebilir. Daha nemli bir ciltte, bu yaşlanma belirtileri de azalmaya başlar.

Hyalüronik asit; doğrudan cilde uygulanabilir, bir takviye şeklinde kullanılabilir veya enjeksiyon yoluyla vücuda alınabilir. Serum yoluyla yapılan uygulamalar da anında fark edilir sonuçlar verir. Takviyelerden gözle görülür sonuçları elde etmek için ise daha uzun bir süre gerekir.

Cilt bakım rutininize bir hyalüronik asit serumu eklemek, onu cilt bakımınıza dahil etmenin ve faydalarını gözlemlemenin kolay bir yoludur. Kuru ciltleri; daha nemli ve sağlıklı görünen bir cilde dönüştürür. Sonuçlar, genellikle bir hafta sonra fark edilmeye başlar. Yine de; cilt durumunuz, yaşınız, yaşam tarzı alışkanlıklarınız da sonuçların görünmesini etkileyebilir.

İlk kullanmaya başladığınız zamanda, gece bakım rutininize eklemek daha iyidir. En etkili sonuçlar için; önce cildinize uygun bir temizleyici ile temizlemeli, tonik uyguladıktan sonra günlük olarak uygulamalısınız.

Kuru bir cilt tipine sahipseniz, sabah cilt bakım rutininize de dahil edebilirsiniz.

Hyalüronik asit; cildin gençliğini koruyan, cilt eşitsizlikleri ve genişlemiş gözeneklerin görünümünü iyileştiren C vitamini gibi diğer yaşlanma karşıtı bileşenler ile birlikte kullanılır. Bu kombinasyon, yaşlanan cildi nemlendirip ışıltı katarken, kolajen üretimini teşvik eder ve korur.

Herhangi bir cilt bakım rutininde, bir sonraki ürüne geçmeden önce cildin ürünü emmesine ve kurumasına izin vermeniz önerilir. Bazıları, adımlar arasında ortalama 1 dakika beklemeyi önerir.

Kaynaklar

The hype on hyaluronic acid (https://www.health.harvard.edu/blog/the-hype-on-hyaluronic-acid-2020012318653)

What is Hyaluronic Acid? (https://www.rodanandfields.com/blog/science-of-skincare/what-is-hyaluronic-acid/)

All the Things Hyaluronic Acid Can Do for Your Skin, Bones, and Beyond (https://greatist.com/health/hyaluronic-acid-benefits#_noHeaderPrefixedContent)

WHAT IS HYALURONIC ACID? (https://us.comfortzoneskin.com/blogs/blog/what-is-hyaluronic-acid-a-complete-guide-to-all-hyaluronic-acid-benefits)

5 Benefits Of Hyaluronic Acid For Acne Prone Skin (https://swirlster.ndtv.com/beauty/5-benefits-of-hyaluronic-acid-for-acne-prone-skin-2423514)

Yazı kaynağı : drahucilerturgut.com

Hyaluronic

Hyalüronik Asit Nedir? Hyalüronik Asit Nasıl Kullanılır?

Hyalüronik Asit Nedir? Hyalüronik Asit Nasıl Kullanılır?

Youth To The People

Superfood – Parlaklık Veren Serum, 498,75 TL, sephora.com.tr

Yazı kaynağı : www.elle.com.tr

Hyalüronik Asit’in Cilde Faydaları – Dermoven

Hyalüronik Asit'in Cilde Faydaları - Dermoven

Hyalüronik asit nedir ?

Hyalüronik asit
vücudun bağ dokusunda bulunan yapı taşlarından biridir. Cildimiz yaşlandıkça
vücuttaki hyalüronik asit yıkılmasıda hızlanır. Eğer bu kayıp tekrar
kazandırılabilirse doğal yaşlanmamızı da bir ölçüde yavaşlatabiliriz. Krem
içeriklerinde HA, sodium, Hyalüronat veya hyalüronan adıyla görebilirsiniz. Ne
kadar yukarıda olursa içeriğinde o kadar fazla olduğu anlamına gelir.

Yaşımızın ilerlemesi ile birlikte yağ
dokusu, kollajen ve bununla birlikte nem tutabilme özelliğinde azalma oluyor.
Cilt sorunlarıyla karşılaşmamızın asıl sebebi bu durum. Yaşlanmak elbette doğal
bir süreç fakat bu süreci yavaşlatmak ve doğru bir şekilde geçirmek bizim
elimizde.

Özelliği hacminin bin katı kadar su
çekebiliyor olması olan hyalüronik asit, cildimizde bulunan doğal bir madde. Su
tutma kabiliyeti sayesinde ciltte nemlendirme sağlar. Cildin sıkı ve gergin
olmasını sağlar. 25 yaşımızdan sonra cildimiz her yıl yüzde bir oranında
kolajen kaybeder yani yaşlanma etkileri görülür. Bu yüzden cilt lekeleri,
cildin elastikiyetini kaybetmesi sonucu sarkmalar ve kırışıklıklar gibi
sorunlarla karşılaşılır. Hyalüronik asit bu cilt sorunlarını gidermekte
destekleyici cilt bakım  ürünü olarak
kullanılır. 

Hyalüronik asit aynı zamanda şekil
vermek için de kullanılıyor, dudağı şekillendirmek, dudağa dolgunluk vermek,
burnu şekillendirmek, yüz ovalini belirginleştirmek, yanakları dolgunlaştırmak,
çeneyi şekillendirmek gibi .. Zaten ciltte bulunan bir malzeme olduğu için
güvenilir bir malzemedir. Alerjen ve yan etki oluşturma olasılığı oldukça
düşüktür. Bu yüzden bu tür uygulamalarda güvenle kullanılabilir.

Hyalüronik asit
uygulamaları
en çok yüzdeki kırışıklık
ve çizgileri yok etme amaçlı kullanılır. Ayrıca akne ve sivilce izlerinin
giderilmesi için de etkili bir yöntemdir. Hyalüronik asit gençleştiricietkisi dolayısıyla yüz mezoterapisinde de sıklıkla
başvurulan etkili bir madde dir.

Hyalüronik Asit Ne Tür Cilt
Sorunları İçin Kullanılır?

Kırışıklıkları
gidermek, olukları doldurmak için kullanılır. Son zamanlarda şekillendirmeler
için de kullanılıyor. Yüz mezoterapisinde kullanılan çarpraz bağı olmayan ?
hyalüronik asit içeren ürünler vardır. Nem kapasitesi yüksek ve ayrıca bir
antioksidan olma özelliği ile cildi yeniler. Cilde çok faydalı bir maddedir.
Özellikle ciltte matlık, donuklukproblemi olanlarda, yüz mezoterapisinde  de hyalüronik asit uygulaması kullanılabilir.
Egzema şikayeti olanlarda eğer ilaçlara yanıt yoksa destek amaçlı hyalüronik
asit mezoterapisi yapılabilir.

Hyalüronik asidin faydaları nelerdir?

Yazı kaynağı : www.dermoven.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın