hurma çekirdeği nasıl tüketilir

rent a car 34

hurma çekirdeği nasıl tüketilir bilgi90’dan bulabilirsiniz

Hurma Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Hurma Çekirdeği Faydaları

Hurma çekirdeğinden ne yapılır, nasıl yenir?

Hurma çekirdeği faydaları nelerdir? Hurma çekirdeği nasıl tüketilir?

Hurma çekirdeği faydaları nelerdir? Hurma çekirdeği nasıl tüketilir?

Hurma çekirdeği DNA hastalıklarından, böbrek ve karaciğere, saç beyazlamasından cilde pek çok sağlık problemini hızlıca önlüyor. Orucu açarken tüketilen hurmaların çekirdeklerini çöpe atmadan önce sizin için hazırladığımız hurma çekirdeği faydaları haberimize göz atın.

HURMA ÇEKİRDEĞİ FAYDALARI NELERDİR?

Hurma çekirdeği faydaları özellikle Ramazan ayında çok hurma tüketilmesinden dolayı gündeme geldi. İşte çöpe atmadan önce 2 kere düşüneceğiniz hurma çekirdeği faydaları:

BÖBREK VE KARACİĞERİN KORUYUCUSU ‘HURMA ÇEKİRDEĞİ’

Hurma çekirdeği karaciğer ve böbreğin korunmasına fayda sağlar, toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Hurma çekirdeği böbrek taşının düşmesine yardımcı olur ve safra taşı tedavisinde de kullanılır.

KALBİN ŞİFASI

Hurma ve hurma çekirdeğinin bir diğer faydası da kalp hastalıklarına iyi gelmesidir. Sâd İbn-i Ebî Vakkas hasta olduğunda Hazreti Muhammet (sallallahu aleyhi ve sellem) hasta ziyaretine gelir. Ebî Vakkas “Mübarek ellerini göğsüme koydu. Hatta ben mübarek elinin soğukluğunu kalbimde hissettim. Sonra ‘Sen kalp hastalığına yakalanmışsın! Sakif’in kardeşi Haris İbn-i Kelede’ye git. Tedavi ol. O tabib birisidir. Medine’nin Acve hurmasından yedi tane alsın, onları çekirdekleri ile beraber dövsün (öğütsün) sonra onu süt ile yağ ile sulandırarak sana yedirsin’ dedi. Son bu hastalıktan kurtuldum’’ diye buyurmuştur.

DİYABETE ÇÖZÜM

Ramazanda hurma tüketiminin artmasıyla hurma çekirdeğini değerlendirmek isteyen vücuda faylarını duyduktan sonra hayrete düştü. Hurma çekirdeği kan şekeri ve diyabet gibi sorunları tedavi etmeye yardımcı olur. Yapılan araştırmalarına ardından hurma çekirdeğinin karaciğer ve böbrekte erken diyabetik komplikasyonlara karşı koruyucu özelliği bulunduğunu ortaya koydu.

ENFEKSİYONDAN HURMA ÇEKİRDEĞİ İLE KORUNUN

Hurma çekirdeği özellikle mevsim geçişlerinde artan enfeksiyon hastalıklarına karşı koruma sağlar. Patojenik virüslere karşı antiviral koruma olarak görev yapar. Birçok viral enfeksiyon tipinin tedavisinde ve önlenmesinde önemli rol oynar.

HURMA ÇEKİRDEĞİ İLE CİLDİNİZİ ONARIN

Hurma çekirdeği içerisinde bulunan mineraller nedeniyle cilt hücrelerinin yenilenmesine, genç ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Ciltte stres nedeniyle oluşan bozuklukları tedavi ederken güneş lekelenmesine karşı koruyucu özelliği vardır. Hurma çekirdekleri, antioksidan bakımından zengindir bu nedenle cilt bozukluklarını hızlıca tedavi eder.

HURMA ÇEKİRDEĞİ MASKESİ NASIL YAPILIR?

Sivilce izi, siyah nokta ya da çatlaklar gibi cilt problemleri yaşayanların vazgeçilmezi olacak hurma çekirdeği maskesi tarifi:

SAÇ DÖKÜLMESİNİ GİDEREN ŞİFA

Hurma çekirdeği saç ve saç derisi için son derece yararladır. Saç dökülmesi ve çabuk kırılan güçsüz saçları bulunanların devası hurma çekirdeği kolay yapımıyla bakım rutininizde en üst sıraya yerleşecek.

Hurma çekirdeği yağı, yüksek miktarda omega-6 yağ asitleri bulundurmasından dolayı saç derisini besler. Kepek sorununu hızlıca çözen hurma çekirdeği yağı amino asit ve B2 vitamini açısından çok zengindir. İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde saçları güçlendirir ve nemli bir görünüm sağlar.

SAÇ BEYAZLIĞINA ‘HURMA ÇEKİRDEĞİ YAĞI’ ŞİFASI

Hurma çekirdeği yağı genç yaşta saç beyazlaması sorunuyla karı karlıya kalanların şifası haline geldi. İçerdiği bakır ve pantotenik vitaminler sayesinde pigment kaybını önlerken saç beyazlamasının önüne geçer.

İleri yaşlarda vücudun daha az melanin üretmesine bağlı olarak başlayan saç dökülmesi hurma çekirdeği yağı ile çözülebilir.

HURMA ÇEKİRDEĞİ NASIL TÜKETİLİR?

Hurma çekirdeğinin faydalarını duyanlar ”Hurma çekirdeği nasıl tüketilir?” sorusunun cevabını arıyor.

HURMA ÇEKİRDEĞİ YUTULUR MU?

Hurma meyvesi çekirdeğindeki vitamin ve minareallerle yiyenlerin hem damak tadına hem sağlığına iyi geliyor. Peki hurma çekirdeği yutulur mu?

Hurma çekirdeği diğer meyve çekirdeklerinden daha sert ve büyük olmasından dolayı yutularak tüketilmesi sağlık sorunlarına neden olabilir. Soluk borusuna kaçma riski nedeniyle hurma çekirdeğinin öğütülerek kullanılması daha sağlıklıdır. Hurma çekirdeğini öğüttükten sonra bal veya yoğurtla tüketebilir, kahve yapabilirsiniz.

Yazı kaynağı : www.tgrthaber.com.tr

Hurma çekirdeklerini sakın çöpe atmayın! Bu faydasını duyan pişman oluyor…

Hurma çekirdeklerini sakın çöpe atmayın! Bu faydasını duyan pişman oluyor...

Hurma çekirdeklerini sakın çöpe atmayın! Bu faydasını duyan pişman oluyor…

Ramazan sofralarının gözdesi hurmadan geriye kalan çekirdekleri nasıl değerlendireceğinizi biliyor musunuz? İşte hurma çekirdekleriyle yapabileceklerinizi sıralıyoruz…

Ramazan sofralarının gözdesi hurmadan geriye kalan çekirdekleri nasıl değerlendireceğinizi biliyor musunuz? İşte hurma çekirdekleriyle yapabileceklerinizi sıralıyoruz…

Öncelikle Peygamber Efendimiz’in (SAV) sünneti olduğu ve bizlere de tavsiye ettiği için orucumuzu çoğunlukla hurmayla açarız.

Uzun süreli açlıktan sonra kan şekerini toparlamak, iftarda fazla yemeyi önlemek ve enerjimizi artırmak için orucu hurmayla açmak tercih edilir.

İslami açıdan çok kıymetli ve kutsal olan hurma, Ramazan ayı boyunca sofraların olmazsa olmazıdır.

Sağlığa faydaları ile de göz kamaştıran hurma, içerisinde bir adet çekirdek barındırır.

Hurma çekirdekleri ile ne yapılır sorusu ise bu ayda sıklıkla sorgulanıyor.

Hurmalardan geriye kalan çekirdeklerin bereket ve bolluk getireceğine inanılır, bu nedenle cüzdan ve çantalarda saklanır.

Peki hurma çekirdeği ne işe yarar? Hurma çekirdeği çöpe atılır mı? Hurma çekirdeği ile neler yapılır? Hurma çekirdeği yenir mi? İşte tüm merak edilenler…

KEMİK ERİMESİNE BİREBİR 
Hurma çekirdekleri biriktirilip güzelce yıkanır. Güneş görmeyen bir ortamda iyice kurutulduktan sonra yağsız susuz kavrulur. Türk kahvesi kıvamına ve rengine geldikten sonra mikserde çekilip toz haline getirilir.

Kullanıma hazır hale gelen hurma çekirdekleri sabahları bir bardak ılık süt veya suyun içine bir tatlı kaşığı karıştırılıp içilir. Çöpe atan bin pişman! Hurma çekirdeklerini böyle değerlendirin #1

YAĞINDAN FAYDALANIN 
Hurma yağı, hurma meyvelerinin çekirdeklerinin soğuk pres uygulaması yapılarak yağının çıkartılması ile elde ediliyor.

Hurma yağının içinde bol miktarda E vitamini bulunur. Cilt için oldukça faydalı olan bu bitkisel yağ, ciltteki sivilce oluşumunu önler.

Hurma çekirdeği yağında, saç dökülmesini etkili bir şekilde engelleyebilen yüksek amino asit ve B2 vitamini içeriği vardır.

Kolestrolü dengeler, yorgunluk ve halsizliğe iyi gelir.

Hurma yağı, yemeklerin içine bir tatlı kaşığı eklenerek de tüketilebilir.

Çöpe atan bin pişman! Hurma çekirdeklerini böyle değerlendirin #2

YUTMAYIN
Uzmanlar hurma çekirdeğini direk ağız yolu ile yutulmasının henüz kanıtlanmış bir zararını belirtmemekle birlikte tercih edilmesi gereken bir yöntem olmadığının altını çizelim.

Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

Hurma çekirdeğini atmayın! İşte nedeni.. – Olay Gazetesi Bursa

Hurma çekirdeğini atmayın! İşte nedeni.. - Olay Gazetesi Bursa

Hurma çekirdeğinin, böbrek ve karaciğerin toksinlerden korunmasından, DNA hasarını önlemeye, hatta saçların beyazlamasını durdurmaya kadar pek çok yararı mevcut. Hurma çekirdeğini, öğüterek toz haline getirip tüketebilirsiniz.

hurma-cekirdeginin-faydalari.jpg

1. DNA hasarını önleme

Bir araştırmaya göre, hurma çekirdeklerinin, karaciğer hasarına ve oksidatif DNA hasarına karşı savunma sağladığı görüldü. 
 

2. Diyabette etkili

Hurma çekirdekleri, kan şekeri ile ilgili sorunları, diyabeti ve ilgili komplikasyonlarını tedavi etmede etkilidir. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, çekirdekler, karaciğer ve böbrekte erken diyabetik komplikasyonlara karşı potansiyel koruyucu etkiler gösterdi.
 

3. Enfeksiyona karşı korur

Hurma çekirdekleri, çeşitli patojenik virüslere karşı antiviral ajanlar olarak görev yapar. Birçok viral enfeksiyon tipinin tedavisinde ve önlenmesinde faydalı olabilir. 
 

4. Böbrek ve karaciğer hasarını önler

Hurma çekirdekleri, karaciğer ve böbrekleri hastalıklardan korumaya yardımcı olur. Yapılan bir çalışma, hurma çekirdeği ekstraktının böbrek ve karaciğer toksinlerine karşı koruma sağladığını ortaya koydu.
 

5. Antioksidan zengini

Hurma çekirdekleri, antioksidan bakımından zengindir, antioksidanlar da hastalıklara neden olan serbest radikalleri temizleme yeteneklerine sahiptir. Vücudun oksidatif stres hasarına karşı korunmasına yardımcı olur.  

hurma-yagi.gif

Hurma çekirdeği yağının sağlığa faydaları

1. Cilt 

Hurma çekirdeği yağı uygulanan ciltte UV-B ışınlarına maruz kalma nedeniyle hasara karşı koruyucu etkileri onayladı. Benzer şekilde hurma çekirdeği yağı, içerdiği antioksidan sayesinde cildi onarabilir bulundu.
 

2. Sağlıklı saç derisi

Sağlıklı saçların gelişmesi için ideal ortam gereklidir. Hurma çekirdeği yağı, yüksek miktarda omega-6 yağ asitleri içerir. Bu yağlar, saç derisine besin sağlayan çoklu doymamış yağlardır. Ayrıca, kepek gibi sorunları ortadan kaldırarak saç büyümesi için en uygun ortamı yaratmaya yardımcı olur. 
 

3. Saçları güçlendirir

İncelmiş saçlar yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Saç dökülmesi birçok faktörden kaynaklanır. Fakat temel fikir şu: Hücrelerimiz yeterli enerjiyi üretemediğinde, tüm organlarımız – saç follikülleri dahil – yaşlanmaya başlayacak. Sonuç olarak saç büyümesi yavaşlar ve dökülme başlar. Bu olduğunda, kötüleşmesini önlemek için B2 vitamini ve amino asitlere ihtiyacınız olacaktır.
 

Hurma çekirdeği yağında, saç dökülmesini etkili bir şekilde engelleyebilen yüksek amino asit ve B2 vitamini içeriği vardır. 
 

4. Saçları nemlendirir

Hurma çekirdeği yağı, kepek ve kafa derisi sivilcelerinin önlenmesinin yanı sıra, nemlendirme faydaları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Yağda bulunan Omega-6 ve Omega-9 yağ asitleri, su kaybını kontrol etmeye yardımcı olur, böylece saçın nemi bozulmadan saklanır. Kuru, kırılgan saçları canlandırmak için, hurma çekirdeği yağıyla hazırlanmış saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.
 

6. Saçların beyazlamasını yavaşlatır

Hurma çekirdeği yağında, pigment kaybına karşı koruma sağlayan minareller yüksektir. Bunlardan ikisi pigment üretimini teşvik eden bakır ve pantotenik asittir (vitamin B5). Saç rengi, melanin miktarına göre belirlenir. Yaşlandıkça vücudumuz daha az melanin üretir ve saçlarımız griye döner. Hurma çekirdeği yağı ile, saçın yeterli miktarda melanin üretmesini teşvik edebiliriz. 
 

Hurma çekirdeği nasıl tüketilmelidir:

 Uzmanlar hurma çekirdeğini direk ağız yolu ile yutulmasının henüz kanıtlanmış bir zararını belirtmemekle birlikte tercih edilmesi gereken bir yöntem olmadığının altını çiziyor. Çekirdeği direk yutmak yerine kurutup öğütüldükten sonra tüketilmesi gerektiğine işaret ediyor. 

Öğütüldükten sonra kahve olarak tüketilebilir.

 Yoğurt veya süte katılarak tahin ve yanı sıra bal ile karıştırılarak değişik tatlar ve sağlıklı bir karışım elde edilebilir.

Yine hurma çekirdeğini öğütüp ardından hayvan yemi olarak kullanmak da mümkündür.

Hurma çekirdeğini yemeye tercih etmeyenler çekirdeği emerek de faydalarından yararlanabilmektedir.

Yazı kaynağı : www.olay.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın