Hindistan, yerel BT donanım üretimini artırmak için 2 milyar dolarlık bir program başlatıyor

Hindistan, küresel donanım imalat endüstrisinde daha büyük bir oyuncu olmak istiyor ve bunu yaparken yerel ekonomileri canlandırmanın bir yolunu görüyor. Şimdi ağzının olduğu yere biraz para koyuyor. Ülke, dizüstü bilgisayarlar, PC’ler, sunucular ve ilgili uç bilgi işlem kiti gibi donanımlar oluşturan yerel işletmeleri teşvik etmek ve teşvik etmek için tasarlanmış 2 milyar dolarlık bir programı duyurdu.

Çarşamba günü, Hindistan’ın BT bakanı Ashwini Vaishnaw, Birlik Kabinesinin 2.06 milyar doları (17.000 crore Hint rupisi) aşan bir bütçe harcamasıyla yeni planı onayladığını duyurdu. Üretime Bağlı Teşvik Programı olarak adlandırılan girişim, üretilen donanımın satışına bağlı değişken bir ölçeğe dayalı nakit ödüller sunarak yerel üretimi teşvik etmeye odaklanıyor.

Altı yıl sürecek olan programın 295 milyon dolarlık yatırımı ve 40.7 milyar dolarlık artımlı üretimi çekmesi bekleniyor. Bakan bir basın toplantısında ayrıca, 75.000 doğrudan ve geri kalanı dolaylı olarak yaklaşık 200.000’den fazla iş yaratacağını söyledi.

Hindistan’ın hamleleri, dünyanın en büyük ikinci ülkesi ve tüketici elektroniği için en kazançlı ülkelerden biri olan ülkenin, büyük ölçüde Çin’den olmak üzere hala net bir donanım ithalatçısı olduğu bir zamanda geldi. Daha yakın zamanlarda, elektronik imalat cephesinde Çin ile rekabet edebilmek için kendi büyüklüğünden ve teknik uzmanlığından yararlanma fırsatı yakalıyor.

Yine de, bugün açıklanan program baş ağrısı olmadan olmadı.

Yeni başlayanlar için, yıllardır üzerinde çalışılıyor, ancak orijinal enkarnasyon düşük ilgi nedeniyle ertelenmişti, çünkü bildirildiğine göre zaten Çin’de donanım üreten üreticiler taşınmaya yatırım yapmak için yeterli mali teşvik görmediler. Hindistan’a.

Başlangıçta, Hindistan hükümeti ilan edildi Mart 2021’de BT donanımı üretimi için teşvik programı, 303,5 milyon dolara kadar yatırım çekmeye bağlı olarak toplam 892 milyon dolarlık bir bütçe harcamasına sahipti. Bugün açıklanan gözden geçirilmiş plan, bütçe harcamalarını iki kattan fazla artırırken, teklif için uygun olacak dış yatırımlara yönelik genel talebi azaltırken.

Hindistan hükümetinin bu iki sayıya bütçe ayırmış olması, bir yandan, mevcut, daha zorlu ekonomik zamanların bir işareti: Bu, dünyanın ekonomik durgunluk ve hatta durgunluk içinde olduğunu hissettiği bir zamanda yerel ekonomilerin canlanmasına yardımcı olabilir. (ve en çetin coğrafyaların ve demografilerin bazılarında çöküş). Öte yandan, pek çok kişinin Çin’den tacı gasp etmeye çalıştığı bir zamanda, Hindistan’ın net bir donanım ihracatçısı olma fırsatının altını çiziyor.

“Bugün ülkede o ortam var. Bugün Hindistan’da iyi bir politika çerçevesi ve çok proaktif bir hükümet var” dedi. “Ve tabii ki küresel durum da bizi destekliyor ve ekosistem oluştu. Yani, tüm bu faktörler bunu destekliyor [scheme]”

Bugün açıklanan program, Hindistan’ın elektronik ve telekom ekipmanı üretimini artırmak için oluşturduğu benzer çabalarla birlikte yer alacak. Hükümet ayrıca ülkede akıllı telefon üreten üreticilere 6,6 milyar dolarlık teşvik sunuyor. Hepsi Apple ile çalışan Samsung ve Foxconn, Wistron ve Pegatron gibi şirketler, akıllı telefon teşvik programına başvurdu.

Üyeleri arasında Apple, Samsung ve diğer önemli cihaz üreticilerini sayan Hindistan Hücresel ve Elektronik Derneği (ICEA), yeni planın Hindistan’dan yapılan BT donanımı ihracatını artırmaya yardımcı olacağına inanıyor.

ICEA başkanı Pankaj Mohindroo, hazırladığı bir açıklamada, “Şu anda dizüstü bilgisayarlarımızın ve tabletlerimizin önemli bir bölümünü tüketim için ithal ediyoruz” dedi. “Bu gözden geçirilmiş PLI planı, yalnızca yerel üretimi teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda dizüstü bilgisayarlar ve tabletler gibi büyük küresel BT donanım ürünleri üreticilerine de fayda sağlayacaktır. Küresel endüstriyi bunu kabul etmeye ve Hindistan’ı BT donanım ürünleri üretimi için çok önemli bir hedef olarak görmeye çağırıyoruz.”

Son sekiz yılda, Güney Asya ülkesindeki elektronik üretimi yıllık %17’lik bir büyüme oranı yaşadı ve toplam değeri 105 milyar dolara ulaştı. Hükümet verilerine göre, ülke bu yıl 11 milyar doları aşan cep telefonu ihracatıyla Çin’den sonra en büyük ikinci cep telefonu üreticisi haline geldi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın