her şey her yerde aynı anda kaç oscar aldı

her şey her yerde aynı anda kaç oscar aldı bilgi90’dan bulabilirsiniz

Her Şey Her Yerde Aynı Anda

Her Şey Her Yerde Aynı Anda

Her Şey Her Yerde Aynı Anda (özgün ad: Everything Everywhere All at Once), Daniel Kwan ve Daniel Scheinert tarafından yazılan ve yönetilen bir Amerikan bilimkurgu filmi. Başrollerinde Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Stephanie Hsu, Jenny Slate, Harry Shum Jr., James Hong ve Jamie Lee Curtis var.

Film, 11 Mart 2022’de South by Southwest festivalinde vizyona girdi ve 25 Mart 2022’de A24‘te Amerika Birleşik Devletleri’nde sinemalarda gösterime girdi.[1]Film ticari bir başarı elde ederek dünya çapında 106 milyon doların üzerinde hasılat elde etti ve A24‘ün 100 milyon dolar sınırını aşan ilk filmi oldu.[2]

Hikaye, IRS denetimi sırasında, yıkıcı bir varlığın çoklu evreni yok etmesini önlemek için paralel evrendeki versiyonlarıyla bağlantı kurması gerektiğini fark eden Çinli-Amerikalı bir göçmen etrafında dönüyor. Film, gerçeküstü komedi, bilim kurgu, fantezi, dövüş sanatları ve animasyon gibi çeşitli tür unsurlarını sergiliyor. Filmin prodüksiyonu 2018’de duyuruldu ve ana çekimleri Ocak-Mart 2020 arasında gerçekleşti. Filmin müzikleri Son Lux tarafından bestelendi ve birçok ünlü sanatçıyla işbirliği içeriyor.

Everything Everywhere All at Once, senaryosu, yönetmenliği, sinematografisi, kostüm tasarımı, Son Lux’ın müzikleri ve Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Stephanie Hsu ve Jamie Lee Curtis başta olmak üzere oyuncuların başarılı performanslarıyla büyük beğeni topladı. Film ayrıca varoluşçuluk, nihilizm ve absürdizm gibi felsefi kavramları irdelemenin yanı sıra kuşak çatışması, ADHD ve Asyalı-Amerikalı kimliği gibi temaları da ele alıyor.

Film, National Board of Review, American Film Institute, Altın Küre Ödülleri, Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri, Screen Actors Guild Ödülleri, İngiliz Akademi Film Ödülleri ve Akademi Ödülleri de dahil olmak üzere çok sayıda ödül ve adaylık aldı ve 95. Akademi Ödülleri‘nde En İyi Film de dahil olmak üzere törenin en çok aday gösterilen filmi oldu. 13 Mart 2023’te 95. Akademi Ödülleri‘nde toplam 7 ödül aldı.[3]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocası Waymond Wang ile birlikte bir çamaşırhane işleten Çinli Amerikalı göçmen Evelyn Quan, kendini bir yol ayrımında bulur. Çamaşırhane bir IRS denetiminden geçmektedir, kocası boşanmak istemektedir ve babası Ay Yeni Yılı partisi için ziyarete gelmiştir. Ayrıca kızı Joy’un Çinli olmayan bir partnerle ilişkisi vardır ve annesinin onayını beklemektedir. Ancak, Waymond’ın bedeni Alphaverse’den kendisinin paralel bir versiyonu olan Alpha-Waymond tarafından ele geçirildiğinde tüm bu sorunlar arka planda kalır. Alpha-Waymond birden fazla paralel evrenin var olduğunu ve çoklu evrenin şu anda Joy’un Alphaverse versiyonu Jobu Tupaki tarafından tehdit edildiğini ortaya çıkarır. Evelyn evren atlama teknolojisiyle donatılmıştır ve Jobu’yu durdurmakla görevlendirilmiştir. Evelyn farklı evrenlere atladıkça yeni güçler kazanır ve nihayetinde ailesi ve arkadaşlarıyla barışır. Hiçbir şey mantıklı gelmese bile, her zaman sevdikleriyle birlikte olmayı seçeceği sonucuna varır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

Her Şey Her Yerde Aynı Anda filmi konusu ne? (Everything Everywhere All At Once)

Her Şey Her Yerde Aynı Anda filmi konusu ne? (Everything Everywhere All At Once)

95. Oscar Ödül Töreni, ABD’nin Los Angeles kentindeki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlendi. Everything Everywhere All At Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) filmi 11; “Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” ve “The Banshees of Inisherin” de 9 dalda Oscar’a aday gösterilmişti. Gecenin kazananı Her Şey Her Yerde Aynı Anda filmi oldu ve en iyi film dahil 7 dalda heykelciğe ulaştı. Peki, Everything Everywhere All At Once konusu nedir? Oyuncu kadrosunda hangi isimler var? İşte detaylar…

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: En iyi bilim kurgu filmleri! IMDb puanı en iyi olan 50 filmi seçtik!

OSCAR GECESİNE DAMGA VURDU

Everything Everywhere All at Once geceye damga vuran film oldu. Çoklu evren filmi, gecede yedi Oscar kazandı. En iyi film ödülünün yanı sıra en iyi kadın oyuncu ödülü de Michelle Yeoh’ın oldu.Bu ödülle beraber ilk kez Asya kökenli bir kadın En iyi Kadın Oyuncu ödülüne sahip olmuş oldu. Yeoh, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) İyi Niyet Elçisi.rent a car 34

Filmin kazandığı diğer ödüller şöyle:

En İyi Yönetmen: Daniel Kwan ve Daniel Scheinert
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jamie Lee Curtis
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ke Huy Quan
En İyi Özgün Senaryo
En İyi Film Kurgusu

Her Şey Her Yerde Aynı Anda Konusu (Everything Everywhere All At Once)

Netflix filmin türünü şöyle sıralıyor: Dövüş Sanatı Filmleri, Bilim Kurgu Filmleri, Aksiyon ve Macera, Komediler, Dramalar… The New York Times da filmi gerçeküstü komedi, bilim kurgu, fantezi , dövüş sanatları filmleri ve animasyon unsurlarıyla bir “tür anarşi girdabı” olarak adlandırıyor

2022 yılında vizyona giren Her Şey Her Yerde Aynı Anda (Everything Everywhere All At Once); aksiyon, absürt komedi, bilim kurgu türünde bir film olarak dikkat çekiyor. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Daniel Kwan ve Daniel Scheinert üstleniyor. Filmin çoklu evrenli özgün hikâyesi, izleyicileri hem görsel hem de zihinsel olarak etkilemeyi başarıyor. Filmin oyuncuları arasında Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Stephanie Hsu, Jenny Slate, James Hong gibi isimler yer alıyor.

Film, iç içe geçen paralel evrenlerle izleyiciyi başta şaşırtsa da filmin kurgusu ve oyuncuların performansı keyifli bir seyir deneyimi sunuyor. Filmde yıllar önce kocası ile Çin’den Amerika’ya göçen ve sıradan bir hayatı olan Evelyn, yaşayabileceği alternatif hayatları ve tüm çoklu evrenleri keşfediyor. Tüm bu evrenleri de kendisinin kurtarabileceğini öğrenen Evelyn için sıra dışı bir macera başlıyor.

Box Office filmin konusunu şöyle paylaşıyor: Film, ailesi ve işiyle sıradan bir hayata sahip olan Evelyn’in, bir anda tüm çoklu evrenlerdeki benliklerine vakıf olması ve evreni kurtaracak yegane gücün kendisi olduğunu keşfetmesiyle gelişen olayları konu ediniyor.

Filmin yönetmen ikilisi Daniel Scheinert ve Daniel Kwan (namı diğer Daniels) aslında 2016 yılında senaryoyu dövüş sanatları ikonu Jackie Chan için yazmaya başladılar. İkili daha sonra ise başrol olarak Michelle Yeoh’a teklif götürdüler.

Yeoh ise rolü hakkında “Gerçekten ilk kez bu kadar fiziksel bir komedi yapıyorum” demişti.

80. Altın Küre Ödülleri’nde Michelle Yeoh En İyi Kadın Oyuncu; Ke Huy Quan ise En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü almıştı.

Her Şey Her Yerde Aynı Anda Oyuncu Kadrosu

Yönetmen: Daniel Scheinert, Daniel Kwan

Senarist: Daniel Scheinert, Daniel Kwan

Oyuncular: Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Jamie Lee Curtis

Everything Everywhere All at Once Fragman

Yazı kaynağı : www.chip.com.tr

İşte Oscar'ı kazananlar... 'Her Şey Her Yerde Aynı Anda' filmi Oscar'a damga vurdu! Everything Everywhere All at Once 7 ödül aldı

Oscar Ödüllü Her Şey Her Yerde Aynı Anda konusu ne? Everything Everywhere All At Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) filmi oyuncuları kimler?

Oscar Ödüllü Her Şey Her Yerde Aynı Anda konusu ne? Everything Everywhere All At Once (Her Şey Her Yerde Aynı Anda) filmi oyuncuları kimler?

Bu yıl 95’incisi düzenlenen Oscar Ödülleri’nde Her Şey Her Yerde Aynı Anda (Everything Everywhere All At Once) filmi 7 ödülü birden göğüsleyerek dikkatleri üzerine çekti. Filmseverler Her Şey Her Yerde Aynı Anda filmi ile ilgili araştırmalar yapmaya başladı. İşte, Her Şey Her Yerde Aynı Anda filmi ile ilgili merak edilenler…

HER ŞEY HER YERDE AYNI ANDA FİLMİ KONUSU NE?

Her Şey Her Yerde Aynı Anda, dünyayı kurtarması gereken bir kadının macera dolu hikayesini anlatıyor. Evelyn, yıllar önce kocasıyla birlikte Çin’den Amerika’ya göç edip yeni bir hayata başlar. Aile hayatı ve işiyle sıradan bir yaşam süren Evelyn, kendisini bir anda dünyayı kurtarması gereken çılgın bir maceranın içinde bulur. Yaşayabileceği alternatif hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfeden Evelyn, bu süreçte evreni kurtaracak yegane gücün kendisinde olduğunu öğrenir.

EVERYTHİNG EWERYWHERE ALL AT ONCE FİLMİ OYUNCULARI KİMLER?

Michelle Yeoh (Evelyn)

Ke Huy Quan (Waymond)

Jamie Lee Curtis (Deirdre)

Stephanie Hasu (Joy/Jobu)

James Hong (Gong Gong)

Tallie Medel (Becky Sregor)

Jenny Slate (Big Nose)

Harry Shum Jr (Chad)

HER ŞEY HER YERDE AYNI ANDA FİLMİNİN SÜRESİ NEDİR?

Oscar Ödüllü Everything Everywhere All at Once filminin süresi 2 saat 19 dakikadır.

EVERYTHİNG EWERYWHERE ALL AT ONCE FİLMİ IMDb PUANI KAÇ?

Everything Everywhere All at Once filminin IMDb puanı 10 üzerinden 8.0 olarak belirlenmiştir.

EVERYTHİNG EWERYWHERE ALL AT ONCE KAÇ OSCAR ALDI?

– En İyi Film: “Everything Everywhere All At Once”

– En İyi Kadın Oyuncu: Michelle Yeoh, “Everything Everywhere All At Once”

– En İyi Yönetmen: Daniel Kwan ve Daniel Scheinert, “Everything Everywhere All At Once”

– En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jamie Lee Curtis, “Everything Everywhere All At Once”

– En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Ke Huy Quan, “Everything Everywhere All At Once”

– En İyi Özgün Senaryo: “Everything Everywhere All At Once”

– En İyi Film Kurgusu: “Everything Everywhere All At Once”

Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler