Güney Kore, geliştiricilerin rakiplerinin platformunda oyun yayınlamasını engellediği için Google’a 32 milyon dolar para cezası verdi

Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu (KFTC) para cezasına çarptırıldı Alphabet’in Google, geliştiricilerin Koreli bir rakip platformda mobil video oyunları yayınlamasını engellediği için 42,1 milyar won (~ 32 milyon $) Tek Mağaza.

Salı günü KFTC, Google’ın Koreli video oyunu şirketlerinin yeni oyunlarını Haziran 2016’dan Nisan 2018’e kadar Play Store’da münhasıran yayınlamasını zorunlu tuttuğunu bildirdi. Bu, Google’ın yerel oyun yapımcılarının içeriklerini teklif karşılığında One Store’da yayınlamalarını yasakladığı anlamına geliyor. Google’ın uygulama içi teşhiri ve küresel genişleme için daha fazla destek.

Google Play Store’un yerel benzeri olan One Store, Haziran 2016’da Güney Kore’nin üç telekom şirketi (SK Telecom, KT ve LG Uplus) ve internet devi Naver tarafından kuruldu.

Google’ın mobil Android uygulama pazarındaki yerel pazar payı, 2016’da yaklaşık %80’den %85’e çıkarak 2018’de yaklaşık %90’dan %95’e yükselirken, One Store’un pazar payı 2018’de yaklaşık %5 ila %10’a ulaştı ve bu oran düştü KFTC tarafından derlenen verilere göre 2016’da %15’ten %20’ye.

Kore’nin antitröst gözlemcisi, hareketin ABD teknoloji devinin hakim konumunu kötüye kullanmasını önleyerek uygulama pazarında adil rekabeti sağlama çabasının bir parçası olduğunu söyledi.

KTFC basın açıklamasına göre Google Play ve One Store, yurtiçi satışların %90’ından fazlasını oyun satışlarından elde ediyor. KFTC, Google’ın faaliyetinin NCSoft, Netmarble ve Nexon gibi büyük video oyun üreticilerinden küçük ve orta ölçekli oyun geliştiricilere kadar oyun şirketlerini etkilediğini söyledi.

Google sözcüsü e-postayla yaptığı açıklamada, “Son beş yıldır KFTC’nin soruşturma ve müzakere sürecinde özenle işbirliği yaptık ve herhangi bir yasa ihlali olmadığına inanıyoruz” dedi. “Google, geliştiricilerin başarısı için önemli yatırımlar yapıyor ve KFTC’nin vardığı sonuçlara saygıyla katılmıyoruz. Bir sonraki eylem planını değerlendirmek için bizimle paylaşıldıktan sonra nihai yazılı kararı dikkatlice inceleyeceğiz.”

2021’de KFTC Google’a 177 milyon dolar ceza Android işletim sistemi (OS) pazarındaki pazar hakimiyetini kötüye kullandığı için.

Google, son on yılda oyunlarını Play’de piyasaya süren Koreli mobil oyun geliştiricilerin büyümesine ve başarılı bir şekilde küresel genişlemesine katkıda bulunduğunu iddia ediyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın