goz damlasi orucu bozarmi diyanet

rent a car 34

goz damlasi orucu bozarmi diyanet bilgi90’dan bulabilirsiniz

Göz damlası orucu bozar mı? Diyanet kurulu göz damlası orucu bozar mı sorusu için fetva açıklamasında bulundu

Göz damlası orucu bozar mı? Diyanet kurulu göz damlası orucu bozar mı sorusu için fetva açıklamasında bulundu

Göz kuruluğu, gözde oluşan mikrop ya da göz tansiyonu gibi pek çok sebeple kullanılan göz damlası, sağlık açısından önem arz edebilmektedir. Bu sebeple reçeteye uygun olarak günlük kullanıma sahip olan göz damlası için Diyanet İşleri Başkanlığı da kurul kararı ile netlik kazandırmıştır. İşte, Diyanet kurulunun göz damlası ve oruç ilişkisi hakkındaki açıklamaları 

GÖZ DAMLASI ORUCU BOZAR MI

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurul kararına göre göz damlası orucu bozmaz. Bunun nedeni ise şu şekilde açıklanır;

Göze damlatılan ilaç, miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre) olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesâmat (gözenekler) yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla göz damlası orucu bozmaz. (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar; bkz. Kâsânî, Bedâî’, II, 98).

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Göz damlası orucu bozar mı, oruçluyken göz damlası kullanılır mı? Diyanet açıkladı!

Göz damlası orucu bozar mı, oruçluyken göz damlası kullanılır mı? Diyanet açıkladı!

Ramazan ayı aramalarının hız kazandığı son zamanlarda orucu bozan durumlar da merak konusu oldu. Özellikle göz rahatsızlığı bulunup damla kullanan vatandaşlar, göz damlasının orucu bozmadığını merak edip internette araştırmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanlığı, sıkça merak edilen göz damlasının oruç üzerindeki etkisi hakkında bilgiler verdi. Peki, göz damlası orucu bozar mı, oruçluyken göz damlası kullanılır mı?

göz damlası orucu bozar mı?

Konunun uzmanlarından alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç, miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre) olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesâmat (gözenekler) yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla göz damlası orucu bozmaz. (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar; bkz. Kâsânî, Bedâî’, II, 98).

ORUCU BOZAN DURUMLAR NELERDİR?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Göz damlası orucu bozar mı? Diyanet göz damlası sorusunu yanıtladı…

Göz damlası orucu bozar mı? Diyanet göz damlası sorusunu yanıtladı…

Göz damlası orucu bozar mı? Diyanet göz damlası sorusunu yanıtladı…

11 ayın sultanı Ramazan ayının başlaması ile birlikte vatandaşlar ibadetlere yöneldi. Oruçlarının bozulmasını istemeyen vatandaşlar her konuda soruyu diyanete yöneltebiliyor. Bu sorulardan biri de göz damlası orucu bozar mı? Diyanet İşler Başkanlığı’nın açıklamasına göre göz damlası orucu bozmaz.

Göz damlası orucu bozar mı sorusu Ramazan ayında vatandaşların en merak ettiği konuların başında geliyor. İbadetlerinde şüpheye düşmek istemeyen müminler için Diyanet göz damlası orucu bozar mı sorusunu yanıtladı.

GÖZ DAMLASI KULLANMAK ORUCU BOZAR MI?

Diyanet İşler Başkanlığı’nın açıklaması şu şekilde;

Konunun uzmanlarından alınan bilgilere göre, göze damlatılan ilaç, miktar olarak çok az (1 mililitrenin 1/20’si olan 50 mikrolitre) olup bunun bir kısmı gözün kırpılmasıyla dışarıya atılmakta, bir kısmı gözde, göz ile burun boşluğunu birleştiren kanallarda ve mukozasında mesâmat (gözenekler) yolu ile emilerek vücuda alınmaktadır. Kaldı ki bu işlem yeme içme yani gıdalanma anlamı da taşımamaktadır. Dolayısıyla göz damlası orucu bozmaz.

Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın