Google, Hindistan’da Pixel 7a’yı 43.999 ₹ ile fiyatlandırır – Pixel 6a lansman fiyatıyla aynı

Son birkaç yıldır Google, iyi bir bütçe cihazı arayan tüketicileri hedef alan ‘a’ serisi Piksellerini yıl ortasında piyasaya sürüyor. Bu yılki Pixel 7a Hindistan’da 43.999 ₹ (536 $) ile piyasaya çıkıyor, bu ülke için tam olarak cep dostu bir fiyat değil, ancak 499 $ (₹ 40.937) olan ABD fiyatına daha yakın.

Özellikle, geçen yıl, Piksel 6a ABD fiyatı 449 $ iken Hindistan’da aynı rupi fiyatıyla piyasaya sürüldü. O dönemde tüketiciler reddit Ve twitter yüksek fiyattan duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Google, şirketin Pixel 6a’yı ülkede 29.999 ₹ (~ 365 $) indirimli fiyat etiketi ile satmaya devam edeceğini belirtti – bu, ABD’deki 349 $ ‘lık indirimli fiyattan çok da uzak değil Walmart’ın sahip olduğu bazı e-ticaret platformları Flipkart, cihazı zaten 27.999 ₹ (341 $) karşılığında satıyor. Yılın ilerleyen zamanlarında tatil indirimleriyle fiyatın daha da düşmesi olasıdır.

Şirket, 7a’yı Hindistan’a getirmenin ‘heyecanlı’ olduğunu söyledi. Google’ın bunu öneren raporlara rağmen üretimin bir kısmını ülkeye taşımak istediancak yine de Vietnam’daki en son cihazı yapıyor.

Bir şirket sözcüsü, “Ülke genelinde insanların geçen yıl Pixel 6a, Pixel 7 ve Pixel 7 Pro’ya gösterdiği ilgiyi görmek yüreklendirici ve bu yeni tanıtımla Pixel Hindistan’a olan bağlılığını sürdürüyor” dedi.

Pazarlama çabalarına rağmen, Google henüz ülkede anlamlı bir pazar payı elde edemedi. IDC Hindistan Başkan Yardımcısı Navkendar Singh, şirketin geçen yıl ülkede 150.000’den fazla cihaz sevk ettiğini söyledi. Ancak, büyük ölçüde Pixel 6a sayesinde 2023’ün ilk çeyreğinde 175.000 sınırını çoktan aştı. Karşılaştırma için, Hindistan’ın akıllı telefon pazarı geçen yıl 144 milyon sevkiyat gördü.

Google, 2022’de %20 büyüyen Hindistan’da büyük ölçüde 300-500$ segmentinde faaliyet gösteriyor. Ayrıca şirket, cihazlarını ağırlıklı olarak %53 pazar payına sahip olan ve çevrimdışı kanal satışlarını geride bırakan çevrimiçi kanallar üzerinden satıyor. Singh, telefonlarını yükselten daha fazla kişinin bu segmente baktığını ve bunun da geçen yıl %15 oranında azalan 300 doların altındaki segmentten fayda sağladığını söyledi.

Mountain View merkezli şirket, 300-500 $ aralığında birden fazla model satan Nothing, OnePlus, Vivo ve Xiaomi gibi rakiplere karşı çalışmalarını kesecek.

TechCrunch'ta Google I/O 2023 hakkında daha fazlasını okuyun


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın