Google Gradient tarafından desteklenen Versed, hikaye anlatıcılarının üretken AI kullanarak video oyunları oluşturmasına yardımcı olmak istiyor

Üretken AI şüphesiz geçen yılın en büyük moda kelimesi oldu ve büyük ölçüde şunlar tarafından yönlendirildi: Microsoft destekli OpenAI Ve ChatGPT. Ancak basit bir bilgi isteminden her türlü taze içeriği oluşturma yeteneği artarken çeşitli toplumsal ve etik sorularaynı zamanda sadece 12 ay önce mümkün olmayan sayısız işletmenin kapılarını da aralıyor.

Risk Kapitalistleri (VC’ler) kova dolusu dökme bazı yatırımcıların özellikle bunun için özel fonlar başlatmasıyla üretken yapay zeka girişimlerine nakit akışı – daha bu hafta, Salesforce Ventures üretken yapay zeka yatırım fonunu artırdığını açıkladı, Mart ayında açıklandı250 milyon dolardan 500 milyon dolara.

Bu arka plana karşı, yeni başlayan Avrupa startup’ı Usta herkesin sadece metin tabanlı hikayeler ve talimatlar yazarak kendi rol yapma oyununu (RPG) yaratmasına izin vererek iz bırakmak istiyor. Versed, yapay zekasının anlatıyı yorumladığını ve sürükleyici dünyalar yaratmak için şirket içi bir veritabanından karakterler ve konumlar atadığını iddia ediyor.

Sadece dört ay önce Hollanda’da kurulan Versed, CTO ve eski Unity geliştiricisinin eseridir. Kedi Burtonve CEO Robert Gaaleski bir Google çalışanı ve girişimci adına birkaç girişimle. Aradan geçen aylarda Versed, işi erken alfa aşamasından gelecek yıl tam teşekküllü bir ticari ürüne ölçeklendirmeye hazırlanırken uzaktan ilk ekibini Birleşik Krallık, Danimarka, Bulgaristan ve ABD’ye yayılmış yedi kişiye çıkardı. şirket bugün liderliğindeki bir tohum öncesi finansman turunda 1,6 € (1,7 milyon $) topladığını açıkladı. Google’ın Gradyan Girişimleri.

Nesil oyunu

Üretken yapay zeka zaten oyun alanına giriyor. Geliştiriciler nasıl oluşturabileceklerini gösterdiler yakın zamanda San Francisco merkezli Scenario gibi orijinal görsel öğeler tohum finansmanında 6 milyon dolar toplanıyor sadece bunu yapmak için. Oyun devi Roblox da yeni araçları duyurdu oyun geliştiricisinin doğal dil istemleri aracılığıyla tüm sanal dünyaları oluşturmasına izin verirken, Microsoft benzer üretken AI akıllıları üzerinde çalışmak son derece popüler Minecraft serisi için.

Versed, bu çabalara kesinlikle teğet olsa da, yaratıcıların yalnızca hikaye yoluyla (sıfır kodlama) bütün bir RPG oluşturmasına izin verme girişimi, işleri bir sonraki seviyeye taşıyabilir.

Gaal, TechCrunch’a “Rakiplerimizin çoğunun daha çok geliştirici tarafında olduğunu söyleyebilirim ve odaklandığımız kişi bu değil” dedi. “Mühendisliğe veya onun gibi bir şeye odaklanmıyoruz. Sadece bir hikaye yazarak kendi rol yapma video oyununuzu yapmanın bir yolunu inşa ediyoruz. Bu hikayeyi daha sonra tamamen 3D sürükleyici dünyalar oluşturmak için kullanıyoruz. Sıra tabanlı mücadele ve dallanma diyaloguve bir rol yapma oyununu harika yapan her şey.”

Bunu yapmak için yazar, giydikleri kostümler veya bir sahnenin hangi çağda (örneğin ortaçağda) geçtiği gibi ayrıntılar da dahil olmak üzere karakterleri ve konumlarını açıklayabilir ve Versed, açıklamayı kendi oluşturduğu görsellerle eşleştirir. – ev sanatçıları.

Örnek Versed karakterler

Örnek Versed karakterler Resim Kredileri: bilgili

Örtünün altında Versed, varlıkları eşleştirmek ve dünyalar oluşturmak için LLM’lerin ve kendi algoritmalarının bir kombinasyonunu kullanır. LLM’nin buradaki rolü, içerik oluşturucunun oyunun içeriğine ilişkin açıklamalarını özetlemektir, ardından bunu kullanır. prosedürel nesil — tüm konumları oluşturmak ve dahili kitaplığındaki varlıklarla eşleştirmek için bilgisayarların veri oluşturduğu bir yöntem.

Versed şu anda OpenAI’leri kullanırken GPT-4Burton, platformlarını daha uygun bir dil modelinin ortaya çıkması durumunda kolayca farklı bir LLM’ye geçebilecek şekilde tasarladıklarını söylüyor.

Burton, “Çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam ettiği için, her hafta yeni bir LLM veya farklı bir ilerleme ortaya çıkıyor gibi görünüyor, bunu ayrıştırdık, böylece onlar ilerledikçe herhangi bir farklı LLM’ye geçebiliriz,” diye açıkladı Burton.

Oyun için Versed, Birlik oyunların hemen hemen her platformda oynanmasına izin verecek oyun motoru, ancak başlangıçta oyun Mac ve PC ile sınırlı olacak.

sürükleyici

Burada ne gibi bir şeyle bazı benzerlikler var Sicim içerik oluşturucuların web üzerinde metin tabanlı etkileşimli kurgu oluşturmalarına yardımcı olmaya odaklanarak son on yıldır bunu yapıyor. Burton, “Temel olarak bu ekstra adımı atıyoruz ve onu 3D’de tamamen sürükleyici hale getiriyoruz” dedi.

Nihayetinde Versed, hikaye anlatıcılarının en iyi bildikleri şeye odaklanmasını sağlamak için oyun motorunu arka planda gizleyerek oyun geliştirmeden tüm teknik ve tasarım bilgisini kaldırmaya çalışıyor.

“Bunlara giriş için her zaman o büyük engel vardır. [game engines] Eğer bir oyun yapmak istiyorsanız, kodu bilmeniz gerekiyor, sanatı bilmeniz gerekiyor, sesi, pazarlamayı ve bunların hepsini düzenlemeyi bilmeniz gerekiyor,” dedi Burton. “Yani temelde insanlar için tüm bu boşluğu kapatıyoruz. Böylece Twine gibi bir şeyde yapacakları gibi bir hikaye yazabilirler, ancak elde ettikleri şey tamamen sürükleyici bir 3D oyundur.”

Örnek Versed karakterler

Örnek Versed karakterler Resim Kredileri: bilgili

TechCrunch, Versed aracılığıyla oluşturulan bir oyunun ilk demosunu izledikten sonra, oyun geliştirmeyi demokratikleştirme açısından gerçekten devrim niteliğinde bir şey potansiyeli olduğu açık. Ancak “üretken yapay zeka”, Versed’in kendi bünyesinde oluşturulan bir karakter ve sahne kitaplığına güvenmek yerine kesinlikle kullanıcının (yani hikaye anlatıcısının) kendi oyun içi varlıklarını “oluşturmasına” izin vermekle ilgilidir. Şimdilik bu mümkün değil, ama nihai hedef bu. Burton, öncelikle kendi metinden 3B’ye kendi modellerini eğitebilecekleri kendi varlıklarını yaratmaları gerektiğini söylüyor.

Burton, “Varlıkları manuel olarak oluşturarak başlamak istiyoruz, çünkü o zaman 3B’yi eğittiğimizde, kendi varlıklarımız, kendi sanat tarzımız kullanılarak eğitilecek ve başka birinin IP’sini (fikri mülkiyet) çalmamış olacağız” Burton açıkladı.

Bu, kendi markasını oluşturmanın ve başkasının işine karışmamasını sağlamanın ötesinde, birkaç nedenden dolayı önemlidir. Gerçekten de, her gereksinimi karşılayacak kadar büyük bir varlık kitaplığını elle oluşturmak mümkün değil, bu yüzden stok fotoğraf devlerinin beğenisini görüyoruz. Shutterstock üretken yapay zekayı da benimsiyor.

Versed kendi sanatını geliştirmeye devam etmeyi planlarken, bunu üretken yapay zeka ile artıracak.

Burton, “Uzun vadede, eksik olan varlıkları oluşturmak istiyoruz,” diye devam etti. “Sanat ekibimizi her zaman koruyacağız, bu bizim için çok önemli. Ama birisi bir hikaye yazarsa ve silindir şapka takan üç başlı bir ejderha isterse, büyük olasılıkla bu bizim veri tabanımızda olmayacak. Bu yüzden umarım bunu onlar için yaratmaya çalışırız.”

Silindir şapka takan 3 başlı ejderha

Silindir şapka takan 3 başlı ejderha Resim Kredileri: Microsoft’un DALL-E destekli Görüntü Oluşturucusu

Hedef piyasa

Versed özünde, etkileşimli hikaye anlatımı dünyalarında halihazırda aktif olan, belki de çevrimdışı ortamdan dijital ortama geçiş yapmak isteyen içerik oluşturucuları hedefliyor.

Gaal, “Önce rol yapma oyunlarını seçiyoruz, çünkü bu bir hikaye anlatmak için çok iyi kurulmuş bir format,” dedi. “Şu anda birlikte çalıştığımız yaratıcılarımızın çoğu, büyük bir kısmı oyun yöneticileri, kendi masa oyunlarını veya masa oyununuzda kullanabileceğiniz kendi macera romanlarını sattıkları Twitch’te canlı yayın yapıyorlar. Dolayısıyla bu çok mantıklıydı, çünkü zaten etkileşimli hikaye anlatımı için yazmaya alışmışlardı – bunu hiçbir zaman dijital formatta yapmadılar.”

Buradaki odadaki büyük fil, iş modeli meselesi – Versed tam olarak nasıl para kazanmayı planlıyor? Ayrıntılar hâlâ netleştirilirken Gaal, oyuncuların bireysel yaratıcılara veya macera türlerine abone olduğu, Versed’in kesintiye uğradığı, abonelik tabanlı bir model izleyeceklerini söyledi.

Gaal, “Amacımız, bunun yaratıcılarımızın hayatlarını kazanabilecekleri bir platform olmasını sağlamak.” Dedi. “Yaratıcıların her hafta veya her ay oynamanız için yeni bir macera göndermeye devam edebilmelerini sağlamaya odaklandık. Bu nedenle, epizodiktir ve içerik oluşturucuların şu anda hayran kitleleriyle nasıl çalıştıklarına göre büyük ölçüde uyarlanmıştır; bu, haftalık bir podcast veya aylık bir haber bülteni olabilir. Bu yüzden buna uygun kalmaya çalışıyoruz.”

Şimdilik Versed, ilk alfa programının bir parçası olarak 10 içerik oluşturucuyla çalışıyor ve ilk oyun listesini Ekim ayına kadar tanıtmayı planlıyor. New York’un Comic Con’u. Şu anda 2024’ün ikinci yarısı için tam bir halka arz planlanıyor.

Baş destekçi Gradient Ventures’a ek olarak, Versed’in tohum öncesi turunda Berlin merkezli yatırımcı Cherry Venturesve Unity, Twitch, Remote ve Framer gibi şirketlerden gelen melekler.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın