göbek düşmesi belirtileri nelerdir

göbek düşmesi belirtileri nelerdir bilgi90’dan bulabilirsiniz

Göbek Düşmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir Ve Neden Olur? Göbek Düşmesi Nasıl Geçer Ve Ne İyi Gelir

Göbek Düşmesi Nedir, Belirtileri Nelerdir Ve Neden Olur? Göbek Düşmesi Nasıl Geçer Ve Ne İyi Gelir

 Göbek düşmesi durumunda dik durmada zorlanma, şişkinlik, karın bölgesinde morluklar ya da kas krampları meydana gelebilir. Bu süreçte ağır kaldırmamanız ve bol su tüketmeniz gerekir. 

 Göbek Düşmesi Nedir? 

 Göbek düşmesi, göbek kaçması ya da göbek kayması anlamlarına gelir. Göbek çevresinde meydana gelir ve tam olarak sebebi bilinmeyen durumlar için göbek düşmesi denir. Zaman zaman göbek düşmesi ile göbek fıtığı karıştırılabilir. Göbek düşmesi karın kaslarından birinin yırtılması sonucu ya da zorlanması sonucu ortaya çıkması mümkündür. Sporcularda göbek düşmesi daha fazla meydana gelir. Birçok sporda karın kasları zorlandığı için daha fazla göbek düşmesi yaşanır. Günlük yaşamda da birçok sebeple göbek düşmesi meydana gelebilir. Bu durum yaşam kalitesini etkilediği için tedavisine zaman geçmeden başlamak gerekir. Bu sayede hastaların günlük aktivitelerine ve yaşam standartlarına kavuşması mümkün olur.

  Belirtileri Nelerdir ve Neden Olur?

  Göbek düşmesi yaşayan hastaların mide bölgesinde iltihap varmış gibi bir his oluşur. Karın hastalarının zorlanmasıyla ya da yoğun olarak kullanılmasıyla da bu hassasiyette artış olur. Göbek düşmesinin belirtileri şu şekildedir:

 Karın bölgesinde meydana çıkan keskin ve ani ağrılar

 Ağrılar sonucu karın hareketlerinin olduğu hareketlerde zorluk çekme

 Şişkinlik

 Karın bölgesinde morarmalar

Kas krampları ya da spazmlar 

Dik durmada zorlanma ya da nefes darlığı

 Göbek düşmesinin şiddetine göre hastalar dik durmakta ya da yürümekte zorlanabilir. Bunun sebebi ise bu durumlar sonucu karın kaslarının zorlanmasıdır. Göbek düşmesinin şiddetine göre kişilerin hareketlerinde kısıtlanmalar olabilir. Nadiren de olsa bazı hastaların göbek bölgesinde nohut büyüklüğünde kitleler de oluşabilir. Göbeğin dışa doğru çıkması da belirtiler arasındadır. Göbekten kötü kokulu bir akıntı gelmesi de göbek düşmesinin belirtileri arasındadır.

  Göbek Düşmesi Nasıl Geçer? 

 Göbek düşmesi durumunda hastaların hastaneye başvurması ve tetkiklere girmesi gerekir. Kalıcı ve kesin çözüm olarak ise bazı cerrahi operasyonlar mevcuttur. Detaylı bir şekilde karın muayenesi yapıldıktan sonra hastalığın sebebi bulunabilir. Eğer hastalığa sebep olan patoloji bulunursa tedavisi yapılarak şikayetlerin de sona erdirilmesi mümkündür.

 Göbek düşmesi sonucu bağırsaklarda ya da diğer organlarda etki olmazsa kolayca tedavi edilmesi mümkündür. Göbek deliğinde ağrı, uzun süren kabızlık, mide bulantısı, dışkıda kan ya da kusma gibi durumlarda acil müdahale önemlidir. Bu nedenle acilen doktorlara gitmek ve şikayetleri dile getirerek tedaviye başlamak gerekir.

  Göbek Düşmesine Ne İyi Gelir? 

 Göbek düşmesi durumunda hastanelerin Genel Cerrahi bölümlerinden randevu alınması gerekir. Ultrason, MR ya da röntgen ile karın bölgesindeki sorunun kolayca bulunması mümkündür. Genel Cerrahi uzmanları elle muayene sonucu da göbek düşmesinin sebebini anlayabilir. Sonrasında ise tedavi için bir süreç belirlenebilir. Eğer göbek düşmesi yaşıyorsanız doktora gidene kadarki süreçte ağır kaldırmaktan kaçınmanız gerekir. 

 Yeterince sıvı tüketmeniz ve göbeğinizin üzerine de hiçbir şey koymamanız gerekir. Ani hareketlerden de bu süreçte kaçınmalı ve lif bakımından zengin olan yiyecekleri tüketmelisiniz. Eğer doktora gitmeden bu durumun belirtilerinden kurtulursanız gitmenize gerek kalmaz. Fakat uzun süreli belirtiler sonucu tüm uygulamalara rağmen göbek düşmesi düzelmiyorsa mutlaka bir Genel Cerrahtan randevu alarak sebebi öğrenmeniz gerekir. 

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Göbek düşmesi belirtileri neler? Göbek düşmesi nedir, nasıl anlaşılır, tedavisi nasıl yapılır?

Göbek düşmesi

Göbek düşmesi, kaçması veya kayması, Türk halk hekimliğinde genellikle bulantı, hâlsizlik, güçsüzlük ile karın, kalça veya vücudun diğer bölgelerindeki ağrıları açıklamak için kullanılan,[1] vücudun merkez noktasının göbek olduğu ve bu bölgenin yer değiştirerek “düştüğü” inancına dayalı bir hastalık konseptidir. Halk hekimliğinin bir parçası olan konsept modern tıp literatüründe yer almamaktadır.[2][3][4]

Türkiye’nin çeşitli illerinde halk hekimlerince göbek düşmesi tanısı konulduğu kaydedilmiş ve bu hastalık konsepti için farklı geleneksel tedavilerin uygulandığı rapor edilmiştir.[5][6] 2017 yılında “göbek düşmesi” tedavisi adı altında Çankırı‘da cerrahi operasyon geçiren bir hasta ameliyattan 8 ay sonra şiddetli ağrılar yaşayarak yürüyemez hale geldiğini iddia etmiş ve işlemi gerçekleştiren doktora suç duyurusunda bulunmuştur.[7]

“Göbek düşmesi” terimi Eski Anadolu Türkçesi yazılmış 15. yüzyıl tıbbi metni Tertib-i Muâlece‘de geçmektedir.[8] Yenidoğanlarda göbek bağının düşmesi veya göbek fıtığı (umbilikal herni) ile karıştırılmamalıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

Göbek düşmesi nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir

Göbek düşmesi nedir, neden olur, nasıl tedavi edilir

Göbek düşmesi nedir?

Göbek düşmesi dünyaca kabul edilmiş ancak henüz tam olarak tanımlanmamış bir hastalık türüdür. Dünya üzerinde görülen vaka sayısı ise azımsanamayacak kadar çoktur. Hastalığa yakalanan kişiler için tarif edilemez seviyede ağrılara sebep olduğu görülmektedir.

Göbek düşmesi belirtileri

Göbek düşmesinin nedenleri

Göbek düşmesi genel olarak kişinin aşırı ağır kaldırması sonucu olur. Ancak bazı farklı sebepler de vardır mesela; aşırı soğuğa maruz kalmak, ani hareketlerde bulunmak, cinsel ilişki sırasında kişinin kendisini normalden fazla zorlaması, kişinin kendisini zorlayarak normalden hızlı koşmaya çalışması gibi durumlar da göbek düşmesine sebep olabilir. Bütün bunların yanında kişinin kas yapısının güçsüzlüğünden kaynaklanıyor da olabilir.

Göbek düşmesinde uygulanan yanlış tedaviler

Elbette bu rahatsızlık için de uzman olmadan uzman gibi tedavi uygulayan kişi sayısı oldukça fazladır. Göbek düşmesi sadece kas sisteminde olan bir ağrı çeşidi değildir. Hasta olan kişinin ağrılarına son vermek için yapılan sıcak su uygulaması, bölgeye has masaj yapılması, göbeğe yumurta akı, çiğnenmiş hamur koymak gibi yöntemler halk arasında tedavi olarak görünen durumlardır. Kas ağrılarına yardımcı olsa da bunlar göbek düşmesi için olumlu bir tedavi değildir.

Göbek düşmesine ne yapılabilir?

Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın