GetYourGuide, iş dünyasına geri dönen seyahat deneyimleri ile 2 milyar $ değerinde 194 milyon $ rezerve ediyor

rent a car 34

Turizm endüstrisi, salgın stresli birkaç yılın ardından toparlanıyor ve bazı turizm ve seyahat girişimleri söz konusu olduğunda, ivmesi, mevcut pazar ortamına bile meydan okuyan bir hızda geliyor.

Bugün, Rehberinizi Alın – herhangi bir zamanda 16.000 sağlayıcıdan yaklaşık 75.000 deneyimin listelendiği turist, seyahat ve diğer deneyimleri bulmak ve rezerve etmek için bir pazar yeri kuran Berlin merkezli bir girişim, 194 milyon dolar topladığını duyuruyor.

Fonları üç temel alanda kullanacak: Birincisi, yeni pazarlara açılmaya devam etmek. İkincisi, daha fazla yürüyüş, tur ve tüm Vatikan’ın anahtarı olan Gianni ile sabah 6’da buluşmak ve onunla koridorlarda yürürken tüm ışıkları yakmak gibi diğer deneyimsel etkinlikleri eklemek. Üçüncüsü, platformda keşif ve kişiselleştirmeyi geliştirmek için daha fazla AI ve diğer teknolojileri getirmek.

Para, 85 milyon $ ‘lık F Serisi ve 109 milyon $’ lık döner kredi şeklinde geliyor. Blue Pool Capital, KKR ve Temasek’in de katılımıyla hisse senedi turuna liderlik ederken, UniCredit, BNP Paribas, Citibank ve KfW’nin katılımıyla kredi tesisine liderlik etti.

Tur, GetYourGuide’ı 2 milyar dolar olarak değerlendiriyor – girişimin değerlemesini önceki turuna kıyasla ikiye katlıyor, bir canavar 2019’da E Serisi 484 milyon dolar.

Finansman ve değerleme artışı, mevcut pazarda öne çıkıyor çünkü tüketici odaklı girişimler para toplamayı son derece zor buluyor; ve sadece tüketiciler değil, tüm girişimler değerlemeleri üzerinde çok fazla baskı görüyor – GYG’nin az önce karşı çıktığı iki trend. (Ve bu dalgaları yaratan tek seyahat girişimi değil: daha dün rehine 175 milyon $ zam açıkladı.)

Ancak haberler, GetYourGuide’ın kendisi için de oldukça büyük bir geri dönüşü temsil ediyor.

Covid öncesi, Berlin’deki GetYourGuide, çok basit bir fikir üzerine inşa edilen Avrupa’nın en gözde girişimlerinden biriydi: turizmin en eski moda ve modası geçmiş yönlerinden biri olan rehberli turları aldı ve onları karşılamak için “deneyimler” olarak yeniden icat etti. yeni bir genç tüketici dalgasının ihtiyaçları, ilgi alanları ve Instagram’da paylaşılabilir gereksinimleri, tümü herkesin favori cihazı olan akıllı telefon kullanılarak keşfedilebilir ve rezerve edilebilir.

Fikir bir roket gibi fırladı – başarılı bir şekilde fırlatıldı. Rezervasyonlar arttı, yatırımcılar girişime akın etti, şirket Berlin’in doğusunda çok etkileyici bir kazı alanına taşındı ve insanlar seyahat hakkındaki düşüncelerimizi on yıl içinde değiştirebilecek olanın belki de sadece Airbnb olmadığını düşünmeye başladı.

Sonra Covid-19 oldu.

CEO ve kurucu ortak Johannes Reck, “Yüksek uçuştan sıfır gelire geçtik – birkaç çeyrek için sıfır gelir” dedi. “O zamanlar pek çok yeni girişim mücadele etti, ancak en kötü etkilenenlerden biri bizdik. Tabii ki, kimse diğer insanlarla turlara çıkmak istemedi ”- ki bu aslında GYG’nin sunduğu tek üründü. “Gerçekten kötüydü.”

Reck o sırada cesur bir iddiaya girdi: startup için işi yönlendiren deneyimlere olan ilgi olan tüketici davranışının değişmeyeceğine karar verdi; muhtemelen pandemik koşullar altında duraklayacaktır.

“Geri döneceğimize ve pazarımızın salgın öncesinden bile daha iyi olacağına her zaman ikna olmuştum. Birincisi, çünkü insanlar deneyimlere can atıyor. Covid büyük bir gerilemeydi ama tüketici davranışının farklı olacağı bir yol ayrımı değildi” dedi. “İkincisi, seyahatin geri geleceğinden ve gezginlerin gelecek yüzyılda otel odalarında oturmak istemeyeceklerinden çok emindim.”

Şirketin SoftBank liderliğindeki 484 milyon dolarlık turu, Covid-19’un ortaya çıkmasından sadece aylar önce kapandı, bu nedenle GYG’nin bol miktarda nakdi vardı. Ama bunun üzerine 133 milyon dolarlık konvertibl bir banknot aldı, işler gerçekten zorlaşırsa diye. Ayrıca personelinin %20’sini işten çıkardı, hepsi söylendi, ama sonra sıkı tuttu. “Derin kesmedik,” dedi Reck. Durduk ve 8-10 ayın geçmesini bekledik.”

Biraz daha uzun sürdü – aslında yaklaşık iki yıl – ama sonunda işler düzelmeye başladı. Reck, GYG’nin dönüştürülebilir notu asla kullanmadığını söyledi.

Omicron’un Covid-19 dalgasının yatıştığı 2022’nin sonu, her şeyin “yerine oturmaya başladığı” bir dönüm noktasıydı. 2023’ün 1. çeyreğine gelindiğinde, girişim, 2019’daki (Covid dışı normalliğin karşılaştırılabilir son yılı) 1. çeyrekteki hacimlerinden 4 kat daha büyük rezervasyon hacimleri görüyordu. Hacimlerle ilgili belirli rakamlardan bahsetmiyor ancak uygulamasında 2019 ile 2020 arasında yaklaşık 25-30 milyon bilet satıldı; dört katı 100-120 milyon olur.

Reck, şirketin artık ana pazarlarının çoğunda “kârlılık yolunda” göründüğünü de sözlerine ekledi.

Tabii ki, bu rotanın, bir GYG turundan farklı olarak, iyi tanımlanmış bir başlangıç ​​veya bitiş noktası veya tahmini varış zamanı yoktur. Ancak, yatırımcıların ne olursa olsun rezerve etmekten ve takip etmekten mutlu olduğu görülüyor.

Blue Pool Capital CEO’su Oliver Weisberg, “Deneyim endüstrisinin dijitalleştirilmesinde muazzam bir fırsat var ve GetYourGuide’ın kategorideki küresel liderliğinin ve pazar lideri müşteri odaklılığının bu karmaşık alandaki derin uzmanlığından kaynaklandığına inanıyoruz” dedi. Bir açıklamada. “GetYourGuide’ın benzersiz bir şekilde kategoride dünya lideri olarak konumlandırıldığına inanıyoruz; işin gücü göz önüne alındığında öz sermaye finansmanına liderlik etmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Bu arada, GYG’nin geleceği, oyunda birkaç ilginç teknoloji ve iş değişkenine sahip.

Reck, GYG’nin insan liderliğindeki grup turları satma fikrine çok bağlı kaldığını söyledi. Bu şu anlama gelir: Kendi kendine rehberli turlar, sanal turlar ve üretken yapay zeka tarafından oluşturulan turlar bugün yol haritasında değildir.

Reck, gerçek bir kişi tarafından tasarlanan ve yönetilen grup turunu GYG’nin “temel ürünü” olarak adlandırıyor. “Akıllı telefonunuza bağlı kalırsanız görevimiz gerçekleşmez” dedi. Sadece görüşlerinden değil, deneyimlerinden de bahsediyor: “Sanal deneyimler de dahil olmak üzere pek çok alternatif biçimi test ettik,” dedi Reck. “Hepsi düştü.”

Ancak bu, yapay zekayı iş dünyasında kullanmak için bazı büyük fırsatların olmadığı anlamına gelmez. dedi.

Yaklaşık bir hafta önce, şirket ChatGPT entegrasyonu başlattı bu, kullanıcıların doğal dil sorguları yoluyla GYG kataloğunda arama başlatmasına olanak tanır. Bu, temel anahtar kelime aramalarının yararlı arama sonuçları üretmek için yeterince iyi olmadığı şirket için büyük bir sıkıntıyı çözüyor.

Zamanla, GYG’nin insanların yapmaktan hoşlandığı şeyler hakkında daha doğru fikirler edinmeye başlayabileceği ve onlara daha doğru arama sonuçları vermek için bakabileceği başka uzantılar da olabilir; ve GYG, müşteri tabanının az ya da çok ne istediğine dair daha iyi bir resim elde etmek için verileri bir araya getiriyor – gelecekte daha iyi turlar oluşturmak için tedarikçilerine geri bildirimde bulunabileceği analitik ve veriler.

“Yapay zekayı kendi başına bir amaç olarak değil, tedarikçilere ve kullanıcılara yardımcı olacak bir araç olarak görüyorum” dedi. “Pek çok farklı türde deneyim var ve yapay zeka sizin için neyin uygun olduğunu bulmanıza yardımcı olacak.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın