‘Gelir Garantisi’ ismi altında milyon dolarlık vurgun iddiasıHızlı büyüme ile günümüzün yeni gelir kapısı olarak görülen e-ticaret sektörü, dolandırıcıların hedefi haline gelerek çok sayıda bireyin mağdur olmasına sebep oluyor. İddiaya göre sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlarıyla tanınan E.K., haiz olduğu online danışmanlık firması ismi altında geçtiğimiz sene ‘Gelir Garantisi’ adında bir sistem kurdu. Sisteme dahil olanların adına yabancı bir e-ticaret sitesinde mağaza açıp, dropshipping yöntemiyle e-ticaret yapılacağı, ürün satma, kargolama, iade benzer biçimde bütün operasyonların şirket tarafınca yürütüleceği belirtilerek sistemdekilere ömür boyu dolar kazandırma vaat edildi.

2 milyon doları aşkın para

e-tecim satışlarından elde edilmiş ciroları da toplumsal medya hesaplarından paylaşarak müşteri toplayan E.K., programa dahil olanlardan 3 bin dolardan başlayıp 5 bin dolara kadar çıkan miktarlarda katılım parası topladı. Geçen süre zarfında 500’ü aşkın şahıs, yaşam boyu dolar kazanma hayaliyle ‘Gelir Garantisi’ isimli sözde programa dahil olarak kredi kartlarını sisteme tanımladı.

Sisteme dahil olan oldukca sayıda şahıs, kar etmeyi beklerken her ay değişen miktarlarda zarar etmeye başladı. Bazı mağazalar ise şirketin ilgisizliği, mamüllerin yanlış adreslere teslimi ve sitenin kurallarına uyulmaması sebepleriyle kapanmış oldu. Bunun bilgili yapıldığını öne sürerek iade talebinde bulunan mağdurlar şirketten ret cevabı aldı. Hayal kırıklığına sebep olan gelişmelerin ardından soluğu adresi Şişli-İstanbul’da belirtilen lafda şirkette alan mağdurlar, karşılarında hiçbir muhatap bulamadı.

Yaşanan durum, sistemde görevli bazı çalışanların da dikkatini çekti. Programa dahil olanların yaşadığı mağduriyete kayıtsız kalamayanlar, “Biz de bu şekilde hayal etmedik, insanlar mağdur oldu. Ekonomik tablo ortadayken insanlara vaat verip yerine getirmediler” diyerek bir bir bahse mevzu şirketle bağını kopardı.

Suç duyurusunda bulundular

Türkiye’nin dört bir yanına uzanan dev vurgun iddiasının peşinden farklı illerde yaşayan ve sisteme dahil fazlaca sayıda şahıs, aralarında 10 kişinin olduğu şirket yöneticileri ve temsilcileri hakkında şikayetçi oldu.

Olayla alakalı tahkikat başlatan Körfez Sulh Ceza Hakimliği şüpheli E.K.’nin tahkikat aşamasında ifadesinin alınması ya da tutuklanmasına yönelik soruşturma sonucu verdi. Olayla ilgili tahkikatın sürdüğü bildirildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Yorum yapın