geğirince mideden yumurta kokusu gelmesi

geğirince mideden yumurta kokusu gelmesi bilgi90’dan bulabilirsiniz

Mideden Çürük Yumurta Kokusu Gelmesi Nasıl Geçer?

Mideden Çürük Yumurta Kokusu Gelmesi Nasıl Geçer?

Mideden çürük yumurta kokusu gelmesi, genellikle mide boşalmasındaki bir sorun nedeniyle ortaya çıkar. Bu durum, gastrik boşalma gecikmesi olarak da bilinir. Gastrik boşalma gecikmesi, mide içeriğinin normalden daha yavaş bir şekilde ince bağırsağa geçmesi anlamına gelir.

Mideden Çürük Yumurta Kokusu Gelmesi Nasıl Geçer?

Mideden çürük yumurta kokusu gelmesine yardımcı olmak için şunlar uygulanabilir:

Ancak, mideden çürük yumurta kokusu gelmesinin nedeni altta yatan bir tıbbi soruna bağlıysa, özellikle reflü, ülser veya gastroparezi gibi durumlarda, uygun tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bu nedenle, herhangi bir tedavi önerisinden önce bir doktora danışmak önemlidir.

Geğirince Yumurta Kokusu Gelmesi

Geğirince yumurta kokusu gelmesi genellikle hazımsızlık veya sindirim sorunlarından kaynaklanır ve çoğunlukla zararsızdır. Ancak bazı durumlarda, altta yatan bir tıbbi durum nedeniyle geğirme sırasında yumurta kokusu hissedilebilir.

Geğirince yumurta kokusu hissedildiğinde, altta yatan nedeni belirlemek için bir doktora danışmak faydalı olabilir. Bazı yaygın nedenler şunlardır:

Geğirme sırasında yumurta kokusu hissedildiğinde, öncelikle yemekleri yavaş yavaş tüketmeye ve sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi olan bitki çayları gibi içecekler tüketmeye özen göstermek faydalı olabilir.

Ayrıca, geğirme sırasında yumurta kokusu hissedilmesinin altında yatan tıbbi sorunları teşhis ve tedavi etmek için bir doktora danışmak önemlidir.

Bilgilendirici makalelerimizden, güncel ürün ve fiyat listelerimizden, kampanyalarımızdan haberdar olmak için bültenimize abone olabilir ve instagram sayfamızı takip edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımıza Göz Atın!

Sığla Yağı Yabani Kekik İç Pikan Cevizi Günlük Reçinesi Yerel Tohumlar Tahin Susam Ezmesi Günlük Buhuru Enerji Temizliği Gökova Susamı Kantaron Yağı Adaçayı Üzerlik Tohumu

Yazı kaynağı : egepazarindan.com

Mide ve sindirim sisteminden kaynaklanan ağız kokusunu gidermenin yolları

Mide ve sindirim sisteminden kaynaklanan ağız kokusunu gidermenin yolları

Ağız kokusu probleminin boğaz ve diş sorunlarından kaynaklanabileceği gibi sindirim sistemindeki sorunlardan da ortaya çıkabildiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, “Akciğer ve böbrek hastalıkları da ağız kokusu nedeni olabiliyor. Mide ve sindirim sistemi kaynaklı ağız kokularında karakter genelde çürük yumurta kokusu gibidir. Bunun nedeniyse midede oluşan aşırı asitten dolayı ortaya çıkan sülfürdür. Özellikle helikobakter pilori, hem gastrit hem ülser hem de bunun oluşmasını tetikler. Amonyak gibi koku varsa böbrek rahatsızlığı düşünülmeli” dedi.

 İşte ağız kokusuna yol açan mide rahatsızlıkları 

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, ağız kokusu nedeni olabilecek mide ve üst sindirim sistemi rahatsızlıklarını şöyle paylaştı: 

– Helikobakter pilori dengesi bozulunca gastritler, ülserler ve şikâyetler ortaya çıkar. İlaç ve diyetle tedavi edilince iyileşir. 

– Reflü hastalığını tetikleyen gıdalardan sonra oluşan şikayetler içinde ağız kokusu önemli bir yer tutar. Reflü de geğirmelerle daha fazla koku ortaya çıkar. Aynı zamanda kişide helikobakterde beraber olunca şikayetler daha da artar. İyi bir ilaç ve diyet tedavisiyle sorun çözülebilir, gerekli durumda ameliyat da yardımcı olur. 

– Safra kesesi çalışma bozukluğu, taşları alınmış olması hazımsızlık ve ağız kokusu yapabilir.

 – Mide sinirlerinde sorun nedeniyle boşalmasının çok yavaş olması nedeniyle gastroparezi yaşanıyorsa koku yapabilir. 

– Pilor stenozu, mide çıkış kapakçığında sorun ve daralma olmasıdır. En sık bebeklerde görülür. Kusma, dehidratasyon ve ağız kokusu olur. 

– İrritabl bağırsak sendromu, bağırsaklarda faydalı bakterilerin sayılarının çok artması ve büyümesi ağız kokusu yapabilir. Antibiyotik ve diyet tedavisi faydalı olur. 

– İnce bağırsakların crohn, çölyak gibi bazı hastalıkları emilim bozukluğu yaparak ağız kokusuna neden olabilir. 

– Sindirim sistemi iltihap ve parazit hastalıkları da (gigardiasis) geğirme ve ağız kokusu yapabilir.

 Ağız kokusunu önlemek için ne yapılmalı? 

Mide ve üst sindirim sistemi kaynaklı tüm bu hastalıkların ağız kokusu nedeni olabileceğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, “Hatta kanser belirtisi bile olabilir. Bazı tedbirler ağız kokusunu geçirebiliyor veya azaltabiliyor ama mutlaka bir uzmana danışılmalı”  diyerek ağız kokusunu önlemek için tavsiyelerini şöyle paylaştı: 

– Mide asidini yükselten gıdalardan uzak durulmalı. 

– Tüketilen su miktarına dikkat edilmeli. 

– Probiyotik tüketilmeli. 

– Mide ve sindirim sistemini dengeleyici ve rahatlatıcı bir diyet uygulanması ağız kokusu şikayetini rahatlatabilir veya geçirebilir ancak mutlaka tanı konulmalı ve ona yönelik tedavi yapılmalı.

Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

Ağız kokusunu gidermek için neler yapılmalı? Ağız kokusu nasıl önlenir? Ağız kokusu nasıl geçer? – Sağlık Haberleri

Ağız kokusunu gidermek için neler yapılmalı? Ağız kokusu nasıl önlenir? Ağız kokusu nasıl geçer? - Sağlık Haberleri

Mide ve sindirim sistemi kaynaklı ağız kokusunun nedenlerini anlatan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. A. Murat Koca, ağız kokusuna yol açan mide rahatsızlıkları hakkında bilgi verdi.

ÇÜRÜK YUMURTA KOKUSUNA DİKKAT

Ağız kokusu probleminin boğaz ve diş sorunlarından kaynaklanabileceği gibi sindirim sistemindeki sorunlardan da ortaya çıkabildiğini belirten Dr. A. Murat Koca, “Akciğer ve böbrek hastalıkları da ağız kokusu nedeni olabiliyor. Mide ve sindirim sistemi kaynaklı ağız kokularında karakter genelde çürük yumurta kokusu gibidir. Bunun nedeniyse midede oluşan aşırı asitten dolayı ortaya çıkan sülfürdür. Özellikle helikobakter pilori, hem gastrit hem ülser hem de bunun oluşmasını tetikler. Amonyak gibi koku varsa böbrek rahatsızlığı düşünülmeli.” dedi.

İŞTE AĞIZ KOKUSUNA YOL AÇAN MİDE RAHATSIZLIKLARI…

Dr. Koca, ağız kokusu nedeni olabilecek mide ve üst sindirim sistemi rahatsızlıklarını şöyle paylaştı:

– Helikobakter pilori dengesi bozulunca gastritler, ülserler ve şikâyetler ortaya çıkar. İlaç ve diyetle tedavi edilince iyileşir,

– Reflü hastalığını tetikleyen gıdalardan sonra oluşan şikayetler içinde ağız kokusu önemli bir yer tutar. Reflü de geğirmelerle daha fazla koku ortaya çıkar. Aynı zamanda kişide helikobakterde beraber olunca şikayetler daha da artar. İyi bir ilaç ve diyet tedavisiyle sorun çözülebilir; gerekli durumda ameliyatta yardımcı olur,

– Safra kesesi çalışma bozukluğu, taşları alınmış olması hazımsızlık ve ağız kokusu yapabilir,

– Mide sinirlerinde sorun nedeniyle boşalmasının çok yavaş olması nedeniyle gastroparezi,

– Pilor Stenozu: Mide çıkış kapakçığında sorun ve daralma olmasıdır. En sık bebeklerde görülür. Kusma, dehidratasyon ve ağız kokusu olur,

– İrritabl bağırsak sendromu, bağırsaklarda faydalı bakterilerin sayılarının çok artması ve büyümesi ağız kokusu yapabilir. Antibiyotik ve diyet tedavisi faydalı olur,

– İnce bağırsakların crohn, çölyak gibi bazı hastalıkları emilim bozukluğu yaparak ağız kokusuna neden olabilir,

– Sindirim sistemi iltihap ve parazit hastalıkları da (gigardiasis) geğirme ve ağız kokusu yapabilir.

AĞIZ KOKUSUNU ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILMALI?

Mide ve üst sindirim sistemi kaynaklı tüm bu hastalıkların ağız kokusu nedeni olabileceğini belirten Op. Dr. A. Murat Koca, “Hatta kanser belirtisi bile olabilir. Bazı tedbirler ağız kokusunu geçirebiliyor veya azaltabiliyor ama mutlaka bir uzmana danışılmalı.” dedi ve ağız kokusunu önlemek için tavsiyelerini şöyle paylaştı:

– Mide asidini yükselten gıdalardan uzak durulmalı,

– Tüketilen su miktarına dikkat edilmeli

– Probiyotik tüketilmeli,

– Mide ve sindirim sistemini dengeleyici ve rahatlatıcı bir diyet uygulanması ağız kokusu şikayetini rahatlatabilir veya geçirebilir ancak mutlaka tanı konulmalı ve ona yönelik tedavi yapılmalı.

Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın