Fuerteventura Nasıl Bir Yerdir? Nereleri Gezilir?

Fuerteventura Nasıl Bir Yerdir? Nereleri Gezilir?Fuerteventura’da ziyaret edilecek bölgeler içinde, büyük bir kısmı biyosfer rezervi yada adanın doğal veya kültürel mirası olarak tanınan rüya gibi plajlar ve inanılmaz organik manzaralardan oluşan ilginç bir çeşitlilik bulacaksınız.

Fuerteventura Nerededir?Fuerteventura Nasıl Bir Yerdir? Nereleri Gezilir?

Fuerteventura, Afrika’nın kuzeybatı kıyısının sadece 100 km açığında yer alan ve uçsuz bucaksız Atlantik Okyanusu ile çevrili bir İspanyol adasıdır. Bu vaziyet Fuerteventura’ya Avrupa etkilerinin karışımından oluşan bir Afrika atmosferi vermekte ve burayı gezginler için en popüler gezinsel noktalardan biri haline getirmektedir.

Gran Canaria ile birlikte Fuerteventura, Kanarya Adaları’nda en çok ziyaretçi alan adalardan biridir ve hem de aden şeklinde plajlarını en çok konforla ziyaret etmek için konaklamalarımızın keyfini çıkarabileceğiniz bir yerdir.

Fuerteventura’da Neleri Ziyaret Etmeli?

Adanın cennet gibi plajlarında su sporları yapmanın veya güneşlenmenin yanı sıra, adanın eşsiz cazibesinin tadını çıkarmak için muhtelif alternatiflere sahip olacağınız birçok entresan yer de var.

1. Corralejo’nun gezinsel merkezi
Adanın kuzeyinde Corralejo Doğal Parkı’nı bulabileceğiniz Corralejo bölgesi yer verilmiştir. Beyaz kum ve kristalin sudan oluşan inanılmaz kum tepelerine haizdir.

Corralejo’nun eski kentinde geleneksel mahalli yiyecekleri tadabileceğiniz minik tezgahlar ve restoranlar bulacaksınız. Ve ancak birkaç metre ötede oldukca çeşitli hayvan türlerinin bir arada yaşamış olduğu Lobos adacığını görebilirsiniz. Bu adacığa feribotla ulaşabilirsiniz.

2. Popcorn Plajı
Fuerteventura’da ziyaret edilebilecek farklı bir ortam da yüzebileceğiniz ve gününüzü “patlamış mısır” ile çevrili olarak geçirebileceğiniz ünlü Popcorn Plajı’dır. Evet, patlamış mısır! Bu naturel ortamın özelliği patlamış mısıra benzer bir dizi taş oluşumunda yatmaktadır.

Corralejo’dan ve Majanicho köyünden ancak on dakika uzaklıkta Popcorn Plajı’nı bulacaksınız. Koruma altında oldukları için bu tuhaf şekilli taşlardan herhangi birini yanınıza alamayacaksınız, sadece fotoğraf çekebilecek ve adada keyifli bir günün tadını çıkarabileceksiniz.

3. Betancuria Köyü
Eğer güzel yerlerden bahsediyorsak, Fuerteventura’nın batısında, 1834 yılına kadar adanın eski başkenti olan Betancuria’yı kaçıramazsınız. Burası, 1404 yılında fatih Jean de Béthencourt tarafından kurulan, bütün Kanarya Adaları’ndaki ilk kasabadır.

Betancuria şüphesiz tüm adanın en güzel zamanı merkezlerinden birine haiz olan Fuerteventura’nın tarihi ve kültürel mirasının mühim bir bölümünü temsil etmektedir. Şu anda burada sadece 800 şahıs yaşamaktadır.

Fuerteventura Nasıl Bir Yerdir? Nereleri Gezilir?4. Guise ve Ayose Manzara Noktaları
Betancuria köyüne giden FV-30 yolu üzerinde, Morro Velosa’ya doğru devam ettiğinizde, Santa Inés Vadisi ile Betancuria Kırsal Parkı içinde, Corrales de Guise olarak adlandırılan bölgede yer edinen Guise y Ayose manzara noktasını bulacaksınız. Burası talibi görmek için yola çıkan turistlerin mecbur duraklarından biri haline gelmiştir.

5. Barranco de las Peñitas Yürüyüş Noktaları
Eğer bir doğa aşığı iseniz, Betancuria’nın kalbinde Fuerteventura’nın en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan parkurlarından önde gelen “Barranco de Las Peñitas” yer almaktadır.

Ermita de Malpaso, Arco de Las Peñitas (organik bir yerleşim bölgesi) ve yerli bir Kanarya Adası palmiye korusunu barındıran dikey yamaçlardan oluşan bir geçittir. Bu rota, uzunluğu nedeniyle yürümek için birazcık sıkıntılı bir parkurdur.

6. Ajuy Mağaraları
Batı kıyısında ziyaret edilecek yerlerden bir diğeri de Fuerteventura’daki küçük balıkçı köyü Ajuy’dur. 150 kişilik nüfusu ile Ajuy, adadaki en temsili volkanik anıtlardan birine ev sahipliği yapmaktadır.

Ajuy mağaralarına giden patika uzun sürmez ve yol süresince her türlü uçurumu, fosilleşmiş kumul oluşumlarını, eski deniz gastropod fosillerini ve 100 milyon yıldan daha eski magmatik ve volkanik okyanus çökeltileri görülebilir. Ajuy mağaralarına ulaşmadan önce, Ajuy’un 270 metre uzunluğundaki siyah kumlu plajı dikkat çekicidir.

7. Tindaya Dağları
Fuerteventura’da ziyaret edilmesi gereken bir diğer yer de hiç şüphesiz adanın kuzeybatısında yer alan büyülü Tindaya Dağı’dır. Burada, bu efsanevi dağda yaşayan yerliler tarafınca neden mübarek bir alan olarak kabul edildiğini yayınlayan, 400 metre yüksekliğe kadar taşa oyulmuş fazlaca çeşitli gravürler vardır.

Tindaya, Fuerteventura’nın Kültürel Mirası olarak korunur. Bu nedenle dağa tırmanmak veya kayalarını toplayıp götürmek yasaktır.

8. Barranco de los enamorados
Barranco de los enamorados’tan geçen trekking rotaları, benzeri olmayan renklere ve şekillere sahip 6 km’lik engebeli yamaçlarıyla fazlaca beğeniliyor. Bu jeolojik mücevher Kültürel İlgi Varlığı olarak duyuru edilmiştir ve birkaç senedir Fuerteventura adasında en çok ziyaret edilen rotalardan biri olmuştur. Oraya ulaşmanın en basit yolu Tindaya köyünden geçmektir.

9. Malpaís Grande’nin volkanik düzlükleri
Malpaís Grande’nin koruma altındaki manzarası, uzun zaman ilkin Caldera de Liria ve Caldera de La Laguna tarafından yayılan lav akıntılarının yarattığı siyah düzlüklerden oluşan jeomorfolojik bir oluşumdur.

Malpaís Grande doğal anıtı, kraterler, fırınlar ve volkanik tüplerden oluşan 3.245,3 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Fuerteventura’yı karakterize eden tarihin ve eşi olmayan güzelliğin bir parçasıdır.

10. El Cotillo
Geniş La Oliva belediyesinde yer alan minik bir balıkçı köyü olan El Cotillo, gün batımlarının en iyi gözlemlendiği yerler arasındadır. Arnavut kaldırımlı sokakları, limanları, lezzetli mevsim balıkları ve Tostón deniz fenerinde gün batımının tadını çıkarılabiliyor.

11. Aguas Verdes
Yerel halk tarafından Charco de Aguas Verdes olarak bilinir. Binlerce senelik bu volkanik oluşuma erişmek için Playa del Valle plajından geçmelisiniz.

12. Caleta de Fuste
Burada doğal bir yüzme havuzudur. Bölgede bulunan askeri tahkimat sebebiyle Kale olarak da malum Caleta de Fuste’de mola verilebiliyor. Caleta de Fuste, Fuerteventura’nın doğusunda, aynı adı taşıyan gezinsel köyde yer almıştır.

13. Puerto del Rosario
Bu şehir, ana hizmetlerin yoğunlaştığı ve adanın mahalli nüfusu için gece hayatı ve eğlence teklifinin esas olarak bulunmuş olduğu yerdir. Şehirde ziyaret edilebilecek en ilgi çekici bölgeler içinde Auditorio Insular de Fuerteventura ve Casa Museo de Unamuno yer almakta olup, burada sıklıkla kültürel entresan etkinlikler ve gösteriler düzenlenmektedir.

14. Morro Jable
Kuzeyde Corralejo’yu bulurken, güneyde Morro Jable köyünü ziyaret edebilirsiniz. Bu köy, altın sarısı kumsalı ve turkuaz rengi denizi etrafına dağılmış güzel beyaz evleri sebebiyle Fuerteventura’da ziyaret edilmesi en fazlaca tavsiye edilen yerlerden biridir.Fuerteventura Nasıl Bir Yerdir? Nereleri Gezilir?

Morro Jable kasabası, kalabalık mağazalar ve barlarla kaplı bir ana caddeye haizdir. Bu pitoresk köyde ayrıca tatiliniz boyunca bir saniye bile sıkılmamanız için muhtelif gündüz ve akşam boş vakit etkinliklerine katılabilirsiniz.

15. Jandía Yarımadası
Jandía, gezginlere beyaz kumlu plajlarında refah bulma ve turkuaz sulardaki dalgaların sesine kendilerini kaptırma imkanı sunmaktadır. Ayrıca, rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü benzer biçimde su sporları yapmayı seviyorsanız, Jandía bu aktivitelerin tadını çıkarmak için Fuerteventura’da ziyaret edilebilecek en iyi alternatiflerden biridir. Ayrıca, deniz mahsullü pilav yada ızgara balık gibi deniz mahsulleri içeren leziz tipik yemekleri tadabileceğiniz bazı restoranlarında öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Fuerteventura’da başka nereleri ziyaret etmeli?

Yukarıda belirtilen Fuerteventura’da gezilecek bölgelere ek olarak, Calderón Hondo ve Tuz Müzesi şeklinde öteki ilgi çekici yerleri de ziyaret edilebilir.

İlkinde, 50.000 yıllık aktif olmayan volkanların bir hizalamasını bulacaksınız. Tuz Müzesi’nde ise tuz köpüğünün oluşumunu ve bu işin yüzyıllar ilkin adanın ekonomisini iyi mi güçlendirdiğini gözlemleyebilirsiniz.

Kaynakça:

National Geoghraphic

Yazar: Tuncay Bayraktar

kaynak: bilgiustam.com

Similar Posts

Bir cevap yazın