Fon fonu, girişim LP’leri için farklı bir rol oynamaya başlıyor

fon fonu (FoF), LP’lerin başka türlü destekleyemeyecekleri yöneticilere erişmeleri için bir köprü görevi görmek üzere oluşturuldu. Ancak fonların mevcut LP’lerinden tutarlı bir destek görmediği ve her zamankinden daha fazla girişim fonunun olduğu bir ortamda, rolleri hala geçerli mi?

Fon fonu bağış toplama — bunu beş kat hızlı söyleyin! – yıllarca geriledi. Karşılaştırma için, geleneksel ABD risk şirketi bağış toplama, 2022’de 162 milyar dolarla rekor kırdı. ABD merkezli VC FoF, PitchBook’a göre 2023’ün ilk çeyreğinde yalnızca 400 milyon dolar ve 2022’de 3 milyar dolar topladı. Bu, 2021’de 24,4 milyar dolar ve 2017’de bağış toplama zirvesi olan 33,7 milyar dolar ile karşılaştırılıyor.

PitchBook’ta kıdemli bir risk analisti olan Kyle Stanford, birçok LP’nin stratejiden soğumasının şaşırtıcı olmadığını söyledi. Birincisi, bu fonların destekçileri hem FoF’a hem de FoF yöneticisinin yaptığı temel taahhütlere çeşitli ücretler öderler.

“LP’lerin bu çift katmanlı ücretleri var. Ve sonrasında geçen fazladan zaman [an LP] Stanford, TechCrunch+’a şunları söyledi:

Ve piyasada bu kadar çok yeni firma ve fon olduğu için, LP’lerin çekici VC fonlarına erişimini çevreleyen sorunlar büyük ölçüde tartışmalı ve bu engel artık gerçekten bir sorun değil, dedi. “Bir risk sermayesine yatırım yapmak için geçmişte olduğundan çok daha fazla fırsat var” dedi. “Pazara giren yeni LP’ler için, erişim elde etmek için bir fon fonuna gitmeleri gerekmiyordu.”

Ancak açık olmak gerekirse, fonlama rakamları düşse bile FoF, girişimin geleceğinde hala bir yere sahip – belki de geleneksel olarak sahip olduklarından sadece farklı. Birden çok firma model üzerinde yenilik yapmaya başladı ve FoF, LP’lerin eskisinden farklı nedenlerle başka türlü yatırım yapamayacakları yöneticilere erişmesine hâlâ yardımcı olabilir.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın