Fintech Mühendisliği Nedir?

Fintech Mühendisliği Nedir?FinTech, finansal hizmetler taktim etmek için yazılım ve teknoloji kullanan bir grup şirketi içeren bir üst terimdir. FinTech endüstrisi, robotik danışmanlık, varlık yönetimi firmaları, çevrimiçi bankacılık, mobil ödemeler, çevrimiçi havale vb. Benzer biçimde yıkıcı yenilikleri vurgulamaktadır. Tüm bunlar, manzaraları tekrar tanımlamakta, finansal hizmetleri yeniden yapılandırmakta ve geleneksel modelleri bir sona doğru itmektedir. FinTech mühendisleri ve profesyonelleri, finansı hem ticari bununla beraber şahsi kullanım için kolayca erişilebilir hale getiriyor.Fintech Mühendisliği Nedir?

Günümüzün kompleks dünyasında fintech mühendislerinin, öncüllerinin hiç uğraşmak zorunda kalmadığı sorunları tanımlama ve çözme becerilerine haiz olması gerekiyor. Bu sorunlar arasında tam bulut entegrasyonu, uzaktan çalışan iş gücü, hızla değişen teknolojiler, yeni teknolojilerin evrimi ve oldukça daha fazlası yer alıyor.

Bir Fintech Mühendisinin Sahip Olması Gereken En Önemli 6 Beceri

1- Siber Güvenlik Uzmanlığı

İnternetin finansal hizmet sektöründeki yaygınlığı, siber suçluların yükselişine neden olmuştur. Özellikle Fintech start-up şirketleri güvenliklerine yönelik kötü niyetli tehditlere açıktır. Bu vaziyet önemli bilgilerin kaybolmasına, iş ilişkilerinin zorlanmasına, itibarın zedelenmesine ve çalışanların moralinin büyük ölçüde etkilenerek çalışan erozyonu oranlarının artmasına neden olabilecek muhtelif yasal sonuçlara yol açabilir.

Fintech mühendislerinin yüksek emniyet becerilerine haiz olması büyük bir gerekliliktir bundan dolayı günümüz dünyası, herhangi bir arıza yada kesintiye haiz uygulamalar ve sistemler için hiç bir izahat veya toleransın olmadığı yüksek bir hızda iş koşturmacasındadır. Bir fintech endüstrisinde milyarlarca dolar işleniyor, bu şekilde bir durumda, bir ağ çökerse, iş ve müşteriler için ezici olur. Güvenilir ve arızaya dayanıklı teknoloji ile tanınmak istiyorsanız, tüm sisteminizin yüzde 100 operasyonel bakıma sahip olması icap eder. Bu, bir fintech mühendisinin yüksek kullanılabilirlikli sistemler kurma ve bunlarla emek harcama bilgisine haiz olması gerektiği anlama gelir.

2- Bilgi İşlem Altyapısı

Bilgi İşlem Altyapısı sunucular, depolama sistemleri, son kullanıcı bilgisayarları, işletim sistemleri, ara tabaka yazılımları, veritabanları ve ERP sistemleri için destek ve idare sağlar. Bilgisayar altyapısı ekibini gerçekleştiren üç öbek şunlardır:

Son Kullanıcı Bilişimi
Veritabanı ve ERP Yönetimi
Sunucu ve Depolama Hizmetleri

Fintech mühendisleri, yalnızca tek bir konumda depolanan verilerle çalışmakla kalmaz, bu yüzden Fintech mühendislerinin değişik uzak ağlara yayılmış verilerle çalışmayı bilmeleri icap eder. Bazı müşterilerin dahili yada kuruluş içi uygulamaları tercih etme olasılığı vardır, bu durumda malumat işlem altyapısına dayalı becerilere sahip olmak icap eder.

3- Açık Kaynak TeknolojisiFintech Mühendisliği Nedir?

Açık Kaynak Teknolojisi, CBS’de gelişen trendlerden biridir. Bir programı kurmak için kullanılan kaynak kodunun, halkın görüntülemesi, düzenlemesi ve tekrar tahsis etmesi için kolayca erişilebilir olduğu bir yazılımdır. Terimin kendisi, kolayca erişilebilen ve tasarımı kamuya aleni olduğu için insanoğlu tarafınca kolayca değiştirilebilen ve paylaşılabilen bir şeyi anlatım eder. Bu nedenle, fintech mühendislerinin Android, WordPress, Linux gibi en yaygın açık kaynak teknolojilerinde rahat olmaları ve ayrıca kodu müşterilerinin gereksinimlerine nazaran nasıl ayarlayacaklarını bilmeleri oldukça önemlidir.

4- Sürekli Entegrasyon ve Sürekli Teslimat

Sürekli entegrasyon ve teslimat, uygulama geliştirme ekiplerinin daha tertipli ve sorumlu bir şekilde kod teslim etmelerini sağlayan bir kültürü, bir grup uygulamayı, bir takım çalışma ilkesini sembolize eder. Sürekli entegrasyon ve teslimat, uygulama geliştirme ekibinin Sürekli entegrasyon ve teslimat boru hattını uygulaması için en iyi uygulamalardan biridir. Yazılım geliştirme kadrosunun otomatik bir dağıtım adımında iş ihtiyaçlarına, güvenliğe ve kod kalitesine ulaşmaya ehemmiyet vermesini sağlamış olduğu için çevik bir metodoloji olarak da kabul edilir.

Fintech mühendislerinin, kullanıcılara hızlı bir halde ulaşabilecek ve değişimler yapıldığında işlevselliği asla düşürmeyecek kod yazma bilgisine sahip olmaları önemlidir.

5- Mikro Hizmetler

Bir sonraki yıkıcı teknoloji evrimi olarak kabul ediliyor. Kuruluşlara, yazılım geliştirme için oldukca daha gelişmiş ve daha hızlı bir halde uygulama oluşturmanın yenilikçi yollarını sunar. Mikro hizmetlerin amacı, kaliteli bir ürünü en kısa müddette teslim etmektir. Giderek daha fazla kuruluşun mikro hizmetleri uygulamasının nedeni budur. Bu da fintech sektöründeki işlerde mikro hizmet becerilerine olan talebi artırmaktadır. Bu nedenle, başarıya ulaşmış olmak için bir fintech mühendisinin oldukça boyutlu bir yaklaşım mevzusunda rahat olması icap eder. Başlangıçta, fintech mühendislerinin Spring Boot, Jersey, Swagger ve Drop wizard ile tanışması gerekir.

6- Yumuşak BecerilerFintech Mühendisliği Nedir?

Başarılı olmak için bir fintech mühendisi yalnızca teknik yada finansal becerilere odaklanamaz, bunun yerine fintech endüstrisinde uzun vadeli başarı elde etmek için fintech mühendislerinin toplumsal becerilere de haiz olması icap eder.
Bir fintech mühendisinin sahip olması ihtiyaç duyulan toplumsal yetenek türleri şunlardır:

İnsan becerileri – Bu romantik zeka, kontakt ve empatiyi içerir.

Yaratıcılık ve sorun çözme becerileri- Bu, tanımlanamayan sorunlara yaratıcı çözümler bulmaya yardımcı olabilecek analitik ve eleştirel düşünme becerilerini ihtiva eder.

Uyarlanabilirlik ve Esneklik- Fintech mühendislerinin, fintech sektöründe olup biten süratli değişimlerle başarıya ulaşmış bir halde başa çıkabilmeleri için çevik ve elastik olmaları gerekir.

Kaynakça:

Forbes

Yazar: Tuncay Bayraktar

kaynak: bilgiustam.com

Similar Posts

Bir cevap yazın