fahir armaoğlu 20 yy siyasi tarihi pdf

fahir armaoğlu 20 yy siyasi tarihi pdf bilgi90’dan bulabilirsiniz

prof-dr-fahir-armaoglu-20-yzyl-siyasi-tarihi (1).pdf

20.Yüzyıl Siyasi Tarixi-1914-1995-Faxir Armaoğlu -2001-583s

20. Yüzyıl Siyasi Tarihi – Fahir Armaoğlu – PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

20. Yüzyıl Siyasi Tarihi - Fahir Armaoğlu - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

20. Yüzyıl Siyasi Tarihi.. Yani ‘Çağdaş Dünya Tarihi’ diyebiliriz. Fahir Armaoğlu’nun akıcı dili ve olayları koyduğu başarılı kronolojisiyle kitap gerçekten çok okunaklı olmuş. İlgilisi olan her bireyin okumadan geçmemesi gereken bir eser. 1. Dünya Savaş’ında oluşturulan bloklar yaşanan olaylar ile başlayıp günümüz Türkiye’sine kadar geçen olayları, antlaşmaları, önemli kişileri ve bunların plan ve projelerini kapsar.

Siyasi tarih alanındaki çalışmalarıyla önemli bir yer edinmiş isimlerin başında gelen Prof. Dr. Fahir Armaoğlu, bu kitabıyla dünyanın dört bir yanında cereyan eden 20. yüzyılın en önemli siyasi ve sosyal olaylarını derli toplu bir şekilde, kronolojik olarak anlatmıştır.

Armaoğlu, 19. yüzyıldan başlayarak 20. yüzyıla dek gelen süreci, Birinci Dünya Savaşı sonrasında şekillenen dünyayı, dünya tarihinin seyrini değiştiren olayları ve kişileri birinci elden İngilizce, Fransızca ve Türkçe yüzlerce kaynak ve belge kullanarak aktarmaktadır.

Kitapta Liberalizm, Nasyonalizm ve Sosyalizm gibi fikir akımlarının nasıl doğup geliştiğine değinilmesinin yanı sıra Atatürk’ten Churchill’e, Hitler’den Stalin’e, Arafat’tan Mao’ya, Gorbaçov’dan Özal’a kadar doğudan ve batıdan liderler siyasi olaylar çerçevesinde zikredilmektedir.

Dünya tarihinin bu “uzun yüzyılı” boyunca yaşanmış olan savaşlar, siyasi krizler ve diplomatik hamleler Armaoğlu’nun titiz çalışmasıyla okuyuculara sunulmaktadır. Bilhassa bugün dahi etkileri süren Kıbrıs meselesi, Sovyetler Birliğinin dağılması ve Orta Doğu’da 1980-1995 arası yaşanan olayların iç yüzünün belgeleriyle aktarımı bu kitabı daha değerli kılmaktadır.

“Günümüz dünyasını milletler arası münasebetlerin yapısını ve niteliğini oluşturan gelişmelerin başlangıcı, 1914-18 arasında cereyan etmiş olan Birinci Dünya Savaşının sonuçlarına kadar gitmektedir. Fakat Birinci Dünya Savaşı da durup dururken patlak vermiş olan bir milletler arası buhran değildir.

Bu savaş, 1789-1815 arasında Avrupa’yı alt üst etmiş olan ve bundan da daha mühim olarak insanın siyasal yaşayışında tesirlerini günümüze kadar sürdüren çeşitli siyasal fikir akımlarını ortaya çıkarmış bulunan Fransız İhtilalinden sonra kendisini gösteren gelişmelerin bir sonucu olmuştur. Yani, Birinci Dünya Savaşının kökleri, 1815-1914 arasının siyasal ve diplomatik gelişmelerinde yatmaktadır.” Prof. Dr. Fahir Armaoğlu

Yazı kaynağı : pdfoku.net

Fahir Armaoğlu - 20. Yüzyıl Siyasi Tarihi pdf indir | e-KitapHavuzu | e-kitap indir | +50.000 Ücretsiz e-Kitap

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın