ezan okunurken su içilir mi sahur diyanet

ezan okunurken su içilir mi sahur diyanet bilgi90’dan bulabilirsiniz

Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar Mı? Diyanet’in Açıklaması… Ezan Okunurken Su İçilirse Kaza Gerekir Mi?

Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar Mı? Diyanet'in Açıklaması... Ezan Okunurken Su İçilirse Kaza Gerekir Mi?

Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar mı?

Ezan okunurken su içmek orucu bozar mı sorusu çok fazla merak edilen sorular arasında ilk sıralarda kendisine yer bulmaktadır. Bu soruya cevap arayan insanlar internet üzerinde yanıt bulmak anlamında ciddi araştırmalara yönelmektedir. Bu bakımdan cevabı son derece büyük önem arz eden konu başlıklarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu sorunun yanıtı ise şu şekilde verilmektedir: Sahurda ezan okunduğu esnada, oruca başlama saati olan imsak vaktinin girmiş olmasından dolayı yenilip içilmemesi gerekmektedir. Bu durum neticesinde ise ezan okunması esnasında su içmek orucu bozan bir unsur oluşturmaktadır. O gününün orucunu tutmaya niyetlenmek isteyen kimse, ancak sabah ezanına kadar olan süre içerisinde bir şeyler yiyip içebilir.

Diyanet’in Açıklaması… Ezan Okunurken Su İçilirse Kaza Gerekir mi?

“Takvimlerde gösterilmekte olan “imsak”, oruca başlama zamanını ifade etmektedir. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona ermiş olduğu, yatsı namazının vaktinin de çıkıp sabah namazı vaktinin girmiş oluğu andır. Sabah ezanı da imsak vaktinin başlamasıyla birlikte okunmaktadır. Bundan dolayı ezanın okunmaya başlaması ile birlikte yeme ve içmeyi terk etmesinin gerekliliği söz konusudur. Ezan okunmaya başladığı esnada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak su içilmemelidir. Su içilmesi durumunda oruç bozulacağından dolayı kaza gerekmektedir.

Ancak burada ezan okunmaya başlamasından önce imsak vaktinin girmiş olup olmadığına bakmak önem arz etmektedir. Çünkü takvimlerde verilmiş olan imsak vakti girdiğinde ezan okunmuyor olsa dahi yemek ve içmekten kaçınmak gerekmektedir. Bu anlamda ezan okunuyor olmasından önce imsak vaktinin girip girmemiş olduğunun baz alınması çok önemlidir.

Öpmek, öpüşmek orucu bozar mı? Oruçluyken eşlerin birbirini öpmesi orucu bozar mı? Diyanet bilgisi!

Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

Ezan okunurken su içilir mi? Sahurda ezan okunurken su içilir mi? Diyanet yanıtladı

Ezan okunurken su içilir mi? Sahurda ezan okunurken su içilir mi? Diyanet yanıtladı

Ramazan’a girdiğimiz şu günlerde, sahur ve iftar, evlerin hareketliliğine yeniden yön verdi. Oruç tutmak üzere sahura uyanan Müslümanlar ise kafalarını karıştıran ‘Ezan okunurken su içilir mi?’ sorusuna yanıt arar oldu.

Birçok kişi, sahur vaktinde, ezan okunmaya başlayınca mı, ezan bitince mi yemek içmeye başlayacağı hususunda oldukça düşünceli. Kimileriyse, bilmeden imsak vaktinden sonra içtiği suyun orucu bozup bozmadığını merak ediyor. İşte, konuyla ilgili tüm detaylar… 

SABAH EZANI OKUNURKEN SU İÇMEK ORUCU BOZAR MI?

Sabah ezanı okunurken su içmek orucu bozar. Çünkü oruç, imsak ile akşam ezanı arasındadır. Sabah ezanı da imsak vaktinin girmesi ile okunmaya başlar. Bundan ötürü sabah ezanı okunmaya başladığı anda yeme içmenin kesilmesi gerekmektedir. 

Bu konuya ilişkin açıklamalar ise şöyle:

SABAH EZANI BAŞLAYINCA AĞIZDAKİ LOKMA YENİR Mİ?

Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali’nin 302’inci sayfasında yer alan bilgiye göre sabah ezanı okunmaya başladığında ağızda kalan yiyecek nohut tanesinden küçükse oruç bozulmaz. Ancak nohut tanesinden büyükse oruç bozulur. Yine bunun yanı sıra dişlerin arasında kalan buğday tanesi veya susam gibi ufak şeyler yutulabilir. 

BİLMEDEN İMSAKTAN SONRA SU İÇMEK ORUCU BOZAR MI? 

Mustafa Karataş’ın fetvasına göre, bir Müslüman’ın imsak vaktinin kaçta olduğunu bilmesi gerektiğinden dolayı, imsaktan sonra içtiği su orucu bozar. 

UNUTARAK YEMEK İÇMEK ORUCU BOZAR MI?

Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Bir kimse oruçlu olduğunu unutarak yer, içerse orucunu tamamlasın, bozmasın. Çünkü onu, Allah yedirmiş, içirmiştir (Buhârî, Savm, 26). 

Yazı kaynağı : www.haber7.com

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir Mi?

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir Mi?

Ezan Okunurken Su İçmek Orucu Bozar Mı?

Ramazan ayının getirdiği özel yükümlülükler ve sorumluluklar, oruç tutanları yakından ilgilendirmektedir. Manevi kuralları olan bu kutsal ayın, ruha ve bedene sağlayacağı yararlar sayesinde kişi doygunluğa ulaşır. Bu süreç içinde, pek çok kişi oruç tutmanın inceliklerini merak eder.

İlk defa oruç tutacaklar ise kusursuz şekilde oruç tutmak için gerekeni yapmak ister. Birçok kişinin merak ettiği ancak bir türlü net yanıt alamadığı sorular, ramazan ayında sık sık gündeme gelir. Bu sorulardan biri de; ramazanda ezan okunurken su içilir mi sorusu olur.

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Hem sahurda hem de iftar zamanında su içmek, oruç tutan kişi için önemli bir eylemdir. Din görevlileri tarafından sıkça vurgulanan sahur vaktinde ezan okunurken su içilir mi sorusuna bu sayfada biz de değiniyoruz. Ezan okunurken su içilir mi sahur vaktinde onlarca kişinin aklını karıştıran bir konu olmuştur.

Bu nedenle sizler için ezan okunurken su içilir mi Diyanet görüşlerini bu satırlara ekledik. Ezan okunmaya başlandıktan sonra su içilir mi sorusunun cevabı yazımızı okuduğunuzda netleşecektir. Oruç tutmak için niyet etmeden önce sahurda dikkat etmeniz gereken hususlardan birini şimdi sizlere ifade edeceğiz.

İmsak vakti ezan okunurken su içilir mi diyenler, bu yazımızı kendine rehber alabilir!

İstanbul İftar Vakti, Ramazan İmsakiyesi, İftar Saatleri

Sahurda Ezan Okunurken Su İçilir Mi?

Sahur Nedir? Ne Zaman Başlar ve Biter? Oruç İçin Önemi Nedir?

Ramazan Bayramı Namazı Saat Kaçta? Nasıl Kılınır?

Sahurda Tok Tutan 8 Yiyecek

Sahurda Susatmayacak Yiyecekler

Ramazanda Çekilecek En Özel Tespihler

Hayırlı Sahurlar! En Güzel Sahur Mesajları Anlamlı Sahur Sözleri

Sahurda Ne Yemeli? Sahurda Uzak Durulması Gereken Besinler Neler?

Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Yorum yapın