ezan okunurken namaza durulur mu

rent a car 34

ezan okunurken namaza durulur mu bilgi90’dan bulabilirsiniz

Ezan okunurken namaza başlanır mı? Ezan okunurken namaz kılınır mı?

Ezan okunurken namaza başlanır mı? Ezan okunurken namaz kılınır mı?

Allah (cc) Müslümanlara beş vakit namazı farz kılmıştır. Her namazı da bir vakte sabit kılmıştır. Her gün beş vakit kılınan namazın vakitleri Kuran-ı Kerim ayetleriyle ve Peygamber’imizin (SAV) sünnetleriyle belirlenmiştir. 5 vakte bölünen günün habercileri, her gün okunan ezanlar oluyor.

İslam’ın beş şartından biri olan namazın kabul olması için bütün farzlarına oldukça fazlasıyla dikkat edilmelidir. Namazın toplamda 12 farzı vardır. Namazın içindeki ve dışındakiler olarak ayrılırlar. Namazın dışındaki farzlarından biri de namazı vaktinde eda etmektir. Günü beşe bölen namaz vakitleri ezanlarla bildirilir. Ezan okunurken namaza başlanır mı? Ezan okunurken namaz kılınır mı? Ezan bitmeden namaza başlanır mı? Bütün bu soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz.

NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN OKUNAN EZAN NE İLE BELLİ OLUR?

Cami

Namazı vaktinde kılmak namazın dışındaki farzlarından bir tanesidir. Günlük namazlar beş vakte bölünmüştür. Bunlar sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve yatsı namazıdır. Ülkemizde her namazın vakti girdiği anda ezan okunmaya başlıyor. 

EZAN OKUNURKEN NAMAZ KILINIR MI?

Müezzin ezan okuyor

Ezanlar namaz vakitleri girdikleri anda okunmaya başlanır. Ezan okunurken namaz kılınması dinimizce yasak değildir ancak ezan okunurken ezanı dinlememek çok büyük bir fırsatı kaçırmamıza sebep olabilir. Müezzin, ‘Allahu ekber Allahu ekber’ deyince sizden kim samimiyetle, ‘Allahu ekber, Allahu ekber’ derse, sonra müezzin: ‘Eşhedu en lâ ilâhe illâllah’ deyince, ‘Eşhedu en lâ ilâhe illâllah’ derse; sonra müezzin: ‘Eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah’ deyince, ‘Eşhedü enne Muhammeden Resûlüllah’ derse; sonra müezzin: ‘Hayye ale’s-salâh’ deyince ‘Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh’ derse; sonra müezzin: ‘Hayye ale’l-felâh’ deyince, ‘Lâ havle velâ kuvvete illâ billâh’ derse; sonra müezzin: ‘Allahu ekber Allahu ekber’ deyince, ‘Allahu ekber Allahu ekber’ derse; sonra müezzin: ‘Lailâhe illâllah’ deyince ‘Lâilahe illâllah’ derse cennete girer.” (Müslüm, Ebu Davud) Ezanın okunmaya başlamasıyla o namazın vakti girmiş olur. Ezanı dinlemek faziletinden mahrum kalmamak için ve sonrasında tekrar etmek çok büyük müjdelerin habercisidir.  

Yazı kaynağı : www.yasemin.com

Ezan bitmeden ve okunurken namaz kılınır mı? Ezan okunurken namaz kılmak doğru mu

Ezan bitmeden ve okunurken namaz kılınır mı? Ezan okunurken namaz kılmak doğru mu

Kur’an-ı Kerim’de namaz kılmanın önemi ile ilgili pek çok ifade bulunmaktadır. Bu noktada en çok merak edilen konuların başında ezan okuma esnasında namaz kılınıp kılınamayacağıdır.

Ezan Bitmeden ve Okunurken Namaz Kılınır mı?

İslam aleminde farz olarak buyrulan beş vakit namaz bulunmaktadır. Bunun yanında Cuma namazı da farz olarak kabule edilmektedir. Namazını evde kılan kişiler ezan okunması ile birlikte namaza hazır olmaktadır. Fakat ezan okunurken dinlemek ve ezandan sonra namazı kılmak doğru olanıdır. Fakat ezan okunması sırasında namaz kılınır ise kılınan namaz da kabul olmaktadır.

Ezan Okunurken Namaz Kılmak Doğru mu?

Beş vakit namaz ile ilgili en merak edilen soruların başında namazın ezan okunduğu sırada kılınmasının doğru olup olmamasıdır. Bu anlamda namaz kılmak için ezanın bitmesini beklemek en doğru olanıdır. Bu nedenle ezan sırasında namaz kılınmaması gerektiği bilinmektedir. Fakat ezan okunduğu an vakit girmiş sayılır. Bu nedenle ezan okunurken kılınan namaz da kabul olunur.

Kaynak: Diyanet https://kurul.diyanet.gov.tr/Cevap-Ara/204/kaza-namazi-kilinirken-Ezan-okunursa-kaza-namazina-devam-edilebilir-mi-

Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

Ezan okunurken namaz kılınabilir mi?

Ezan okunurken namaz kılınabilir mi?

Değerli kardeşimiz,

Ezanı dinleyip, ezan bittikten sonra namaza başlamak en güzelidir. Ancak ezan bitmeden namaza başlayanın namazı geçerlidir.

Önemli olan vaktin girmesidir. Vakit girdikten sonra ezan okunmadan ya da ezan okunurken kılınan namaz geçerlidir.

Selam ve dua ile…
Sorularla İslamiyet

Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın