eski dost düşman olmaz yenisinden vefa gelmez ile ilgili paragraf

eski dost düşman olmaz yenisinden vefa gelmez ile ilgili paragraf bilgi90’dan bulabilirsiniz

Eski Dost Düşman Olmaz Yenisinden Vefa Gelmez ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Eski Dost Düşman Olmaz Yenisinden Vefa Gelmez ile İlgili Cümle ve Kompozisyon

Eski dost düşman olmaz; atasözünü anlamı ve cümle içinde kullanmak. Ayrıca Açıklama ve kompozisyon yazmak.

Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez.
Eski dostlar, acı, tatlı birçok günleri birlikte yaşamışlardır. Bu hatıralar, onları sıkı sıkıya birbirine bağlamıştır. Aralarında ufak tefek dargınlıklar olsa bile eski dostlar birbirlerine düşman olmazlar. Çünkü bunun bedeli insan için az olmayan bir zaman dilimiyle ödenmiştir. Yeni dostlar arasında henüz böyle sıkı bağlar yoktur. Bu dostluk, güvenilebilecek sağlamlığa erişmemiştir.

Kısaca anlamı : “Aralarında ufak tefek dargınlıklar olsa bile eski dostlar birbirlerine düşman olmazlar, yeni kazanılan dostlarla arada henüz sıkı bir bağ oluşmadığı için bu durum söz konusu değildir” anlamında kullanılan bir söz.

Cümle İçinde Örnek Kullanımı : Anneme arkadaşımla kavga ettiğimi söylediğimde bana eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez merak etme dedi.

Açıklama ve kompozisyon :  Eski dostlar kendileriyle birlikte acı tatlı anılarımız olan kişilerdir. Bu nedenle de geçmişte, birbiri ile sıkı dostluklar kurmuş, iyi günü de kötü günü de beraber yaşamış, paylaşmış insanlar birbirine düşman olamazlar. Çünkü dostluğu yaşatabilmeyi başaran eski dostlar pek çok sıkıntılı, acı ve tatlı günleri birlikte paylaşmışlar; birbirlerine duydukları güveni içinde oldukları zamana kadar taşıyabilmişlerdir. Bu bakımdan kimi ufak tefek meseleler yüzünden birbirlerine düşman olamazlar. Öte yandan yeni dostlar arasında ise böyle bir dostluktan söz edilemez.

Yeni dostlar arasında böylesine güçlü bağlar daha oluşmamıştır. Belki de kişiler birbirlerini yeterince tanıma olanağı da bulamamışlardır. Bu nedenle, güvenmek sorunu ile karşı karşıya kalınca eski dost yeni dosta tercih edilmelidir. Evet, gerçekten de her şeyi paylaştığımız, karşılıklı fedakarlıklarda bulunduğumuz kişiler bize dost olamazlar. Yeni kurduğumuz dostluklardan, yeni dostlardan da büyük fedakarlıklar, vefalar göremeyiz. İnsan aradan uzun yıllar geçse de, aralarında bazı küskünlükler geçse de eski dostuna karşı asla kin ve nefret duymamalıdır. Zira zamanında yaşanılan şeyler, kardeşlikten bile öte olmuştur.

Not: Bu atasözüyle ile ilgili bir cümle veya bir bilginiz varsa aşağıda yorum kısmına yazarak başkaların okumasına yardımcı olabilirsiniz. Secdem.net

Yazı kaynağı : www.secdem.net

Eski Dost Düşman Olmaz Kompozisyon

Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez. Atasözünün açıklaması ve anlamı ne demek

Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez.
atasözünün açıklaması ve anlamı:

Temeli çok eskiye dayanan ve devam eden dostluklar sağlamdır. Kolay kolay bozulmaz. Çünkü dostluğu yaşatabilmeyi başaran eski dostlar pek çok sıkıntılı, acı ve tatlı günleri birlikte paylaşmışlar; birbirlerine duydukları güveni içinde oldukları zamana kadar taşıyabilmişlerdir. Bu bakımdan kimi ufak tefek meseleler yüzünden birbirlerine düşman olamazlar. Öte yandan yeni dostlar arasında ise böyle bir dostluktan söz edilemez. Çünkü birbirlerini yeterince denememişler, sıkıntılara ve acılara birlikte göğüs gerip tavırlarını tam olarak ortaya koyamamışlardır. Dolayısıyla dostluğu oluşturacak güven bağı henüz oluşmamıştır.

Açıklamalı Güncel Türkçe Atasözleri Sözlüğü

Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez. atasözünün anlamı, açıklaması

Yazı kaynağı : www.dersimiz.com

Eski dost düşman olmaz, yenisinden vefa gelmez.

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler

Similar Posts

Bir cevap yazın