ertesi gün hapı kaç kere kullanılır

ertesi gün hapı kaç kere kullanılır bilgi90’dan bulabilirsiniz

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Merhaba bu haftanın konusu son derece sık kullanımı olan ertesi gün hapı, zannedilenin aksine bu yöntem bir doğum kontrol yöntemi değil. Diğer Yöntemler ile sıkıntıya düşülen zamanlarda, ki bunlar prezervatifin yırtılması veya çıkması, kullanılmakta olan doğum kontrol hapının üst üste 2 günden fazla unutulmuş olması, takvim metodu uygulamakta olan çiftlerde yumurtlama ihtimali dahilindeki günlerde ilişki yaşanması, başvurulan acil kontrasepsiyon yöntemi olarak kabul ediyoruz ertesi gün hapını.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Şimdi merak edenler için konuyu daha detaylıca en sık kullanılan Ella 30 mg Vlipristal asetat denilen progesteron türevi bir madde içeren bir preperattır. Etkisini birkaç şekilde gösterir.

Ne zaman almalıyım ?

Korunmasız veya başarısız korunma yöntemi uygulanan riskli bir durum söz konusu ise ertesi gün hapı kullanabilirsiniz, amaç yukarıdaki 3 yol vasıtası ileolası bir gebeliğim önüne geçmek. Önceden ilk 72 saat diyorduk ancak jenerasyon ilçlar 5 güne kadar etki göstemektedir. Püf noktası şu ne kadar erken alınırsa etkisi o kadar fazla olmaktadır.

Ayda kaç kere ertesi gün hapı kullanabilirim?

Bu bir doğum kontrol metodu olmadığı için ayda birden fazla önermeyiz.

Peki yan etkisi var mıdır bu yan etki tehlikeli ve kalıcı mıdır?

Evet gördüğümüz bazı yan etkileri vardır ertesi gün hapının, en sık Gördüğümüz adet düzensizliğidir, gecikmeler, uzamış veya kısalmış Adetler, lekelenme tarzı kanamalar gibi, bunlar kalıcı ve tehlikeli değildir ancak Döngüyü 1-2 aylık bir dönem için bozabileceği için kadının cinsel hayatını ve psikolojisini etkileyebilmektedir. Diğer gördüğümüz yan etkile; baş ağrısı, baş dönmesi, ağrılı adet görme, kasık ağrıları, bazen de alerjik cilt reaksiyonları gibi. Unutulmaması gereken bir konu ertesi gün hapı sadece o ilişki için geçerlidir,3 gün sonraki ilişkiyi korumaz.

Diyelim ki ilacı aldıktan sonraki 3 saat içinde kustunuz, ne yapmalısınız. Öyle bir durumda ilaçtan bir tane daha almanız uygun olur.

Yazı kaynağı : www.mugeaksoy.com

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır? – Op. Dr. İhsan Atabay

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır? - Op. Dr. İhsan Atabay

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir, korunmasız cinsel ilişki sonrasında gebeliğiln oluşmasını önlemek amacıyla kullanılır. Geleneksel doğum kontrol yöntemlerinde yaşanabilecek aksiliklerin (doğum kontrol hapının unutulması, prezervatif çıkması, prezervatif yırtılması) gebeliğe yol açmaması için ertesi gün hapı acil çözüm olarak kullanılır.  ( Doğum kontrol hapının unutulması durumunda öncelikle, doğum kontrol hapı ile birlikte kutuda var olan kullanma talimatına riayet edilmesi uygun olacaktır. )

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Piyasada birbirinden farklı ertesi gün hapları bulunmaktadır. Bu hapların başarı oranları birbirine benzerdir ve ne kadar erken dönemde alınırsa başarı oranları o kadar yüksektir. Ertesi gün hapları düşük yapmak için kullanılan ilaçlar değillerdir. Genellikle gebeliğin en baştan oluşumun engelleme üzerine etki mekanizmalarına sahiptriler.

Bugün piyasada bulunan bazı ertesi gün haplarının içinde bir progesteron hormonu türevi olan Levonorgestrel vardır. Bu hormonun yumurtlamayı, sperm göçünü, tüplerin hareket kabiliyetini ve rahim duvarı fonksiyonunu değiştirdiği varsayılır. Korunmasız cinsel ilişkiden 72 saat sonrasına kadar aç veya tok alınır

Piyasada epey talep edilen diğer bir ertei gün hapı ise Ulipristal Acetate ( UPa ) içerir. Bu madde progesterone reseptörünü selektif olarak module eder. Bu sayede yumurtlamayı önleyerek veya geciktirerek etki gösterir, östrojen konsantrasyonunu azaltır. Yumurtlamadan hemen önce  kullanıldığında yumurtlamayı 5-9 gün geciktirebilir. Yumurtlama sonrası dönemde  kullanıldığında ise Rahim duvarl kalınlığını azaltarak gebeliğin Rahim duvarına tutunmasını engeller . UPA korunmasız cinsel ilişkiden 120 saat sonrasına kadar aç veya tok alınır; alımını takiben 3 saat içerisinde kusma gerçekleşirse doz tekrarı önerilir

Ertesi Gün Hapını Ne Zaman Almalıyım?

Ertesi gün hapının etkisini gösterebilmesi için cinsel birliktelikten sonraki 72 saat ( 3 gün )  içinde alınması gerekmektedir. Yine de piyasada bazı ertesi gün hapları ilişki sonrası 5. Güne ( 120 saat ) kadar alınabilirler. Aldığınız ertesi gün hapının içinde var olan kullanma talimatında bu süre belirtilir. Bu konudaki bilimsel çalışmalara göre, ertesi gün hapı korunmasız ilişki sonrası ne kadar erken dönemde alınırsa, gebeliği önlemede hapın başarısı o kadar yüksek olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Ayda Kaç Kere Kullanılır?

Ertesi gün hapının ayda 1 defaden fazla kullanılması önerilmemektedir çünkü bu hap bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmamalıdır.

Ertesi Gün Hapının Yan Etkisi Var mıdır?

Ertesi gün haplarının bazı yan etkileri şu şekildedir:

Ertesi Gün Hapı Kullandıktan Sonra Adet Ne Zaman Gelir?

Ertesi gün hapı sonrası ilk adet kanaması genellikle beklenenden 1 hafta önce ya da 1 hafta sonra meydana gelir Eğer gecikme 1 haftadan fazla olur ve kanama miktarı normalden az olursa mutlaka gebelik testi yapılmalıdır. Çünkü bugün piyasada var olan hiç bir ertesi gün hapı %100 koruma garanti etmez.

Ertesi Gün Hapı Sonrası Adet Düzensizliği

Ertesi gün hapı kullanımı sonrası düzensiz kanama ile sık karşılaşılır. Bu durum genellikle takip eden adet dönemi ile normale döner. Yapılan çalışmalarda ertesi gün hapı kullanımı sonrası görülen lekelenme tarzı ara kanamalar  %37 ye varan oranda geniş bir aralıkta rapor edilmiştir.rent a car 34

Ertesi gün Hapına Alternatif Olarak Ne Kullanılabilir?

Korunmasız ilişki sonrasında gebeliği önlemek için hap dışında diğer bir başarılı yöntem ise bakırlı spiral uygulamasıdır. Hatta yayınlanan bir meta analize göre korunmasız ilişki sonrası istenmeye gebeliği önlemede en başarılı yöntem olduğu belirtilmiştir. İlişki sonrası 4-5 gün içinde Rahim içine yerleştirilen spiral gebeliği önlemede oldukça etkilidir.

Yazı kaynağı : ihsanatabay.com

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı nedir?

Ertesi gün hapı ile ilgili olarak birçok soru sorulmaktadır. Halk arasında gün sonu hapı, sonraki gün hapı, 72 saat hapı veya İlişki sonrası hapı olarak da bilinmektedir. Ertesi gün hapı gebelikten acil korunma yöntemi olarak bilinmekte ve sıkça araştırılmaktadır.

Ertesi gün hapı nedir? Ertesin gün hapı nasıl kullanılır? Ertesi gün hapının yan etkileri var mıdır? yada zarar var mıdır? Ertesi gün hapı marka? gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Bu yazımızda ertesi gün hapları hakkındaki tüm sorularınızın cevaplarını bulacaksınız.

Ertesi gün hapı veya ilişki sonrası hapı ne işe yarar?

Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişki sonrası istenmeyen gebelik meydana gelmesin diye kullanılan ilaçlara verilen genel bir isimdir. Bu tür ilaçların içerikleri hormon menşelidir. Genellikle yüksek doz progesteron hormonu ve türevleri bu ilaçlardaki temel etkin maddedir. Yumurtalıklardan yumurtanın atılmasını ve spermin yumurtayı döllemesini önleyerek gebelik oluşumunu önler.

Ertesi gün hapı nasıl kullanılır? Ertesi gün hapı ne zaman içilir?Kesin çözüm mü?

Ertesi gün hapı kaç saat içinde alınmalıdır? Ertesi günü hapı kullanımı çok kolaydır. Piyasalardaki ilaçların içinde sadece 1 tablet bulunur bu tablet adet periyodunuzun herhangi bir döneminde içilebilir. İlişki sonrası en kısa sürede içilmelidir. Piyasada bulunan ertesi günü haplarından biri 72 saat(3 gün) içinde diğeri ise 120 saat(5 gün) içinde kullanılabileceğini belirtmektedirler.

Ertesi gün hapları sürekli kullanılan doğum kontrol hapları değillerdir. Sadece acil doğum kontrol yöntemidir. Önce ilaç alınıp sonra ilişkiye girmeniz durumunda gebeliği önlemez. Düzenli doğum kontrolü hakkında bilgi almak isterseniz doğum kontrol yöntemleri hakkındaki yazımızı okumanızı öneririm.

Ertesi gün hapları sık sık kullanılmaz. Yani bir adet döneminde bir defa kullanılması güvenlidir. Defalarca kullandığınızda hem güveliği düşer hem de adet düzeniniz etkilenir. 

Ertesi gün hapı markaları / isimleri nelerdir?

En iyi ertesi gün hapı hangisidir sorusu yada ilaç markası sıkça sorulmaktadır. Ertesi gün hapları piyasada farklı etken madde ve isimlerle bulunmaktadırlar. Bu konuda bilgi almak son derece basittir.

Eczaneye başvurduğunuzda eczacılar size bu konuda yardımcı olmaktadırlar. Tek yapmanız gereken eczaneye gitmek ve ertesi gün hapları konusunda eczacıdan yardım istemektir.

Ertesi gün hapı kaç saat etkili? Ertesi gün hapının etkisi ne zaman geçer?

Ertesi gün hapı kaç saat etkilidir? Ertesi gün hapı kaç gün içinde kullanılır? Ertesi gün hapının işe yaradığını nasıl anlarız? soruları sık sorulan sorulardandır. Bu süre kullandığınız ilacın içeriğine göre değişebilmektedir. Piyasada şu an iki ertesi gün hapı markası bulunmaktadır. Bir tanesinde ilacın etkinliği ilişki sonrası 72 saat yani 3 gün iken diğerinde 120 saat yani 5 gündür. Eczacınız size bu konuda yardımcı olacaktır.

Markaları etik ve yasal kurallar nedeni ile burada belirtememekteyiz. Bu ilaçların etkinlikleri verilen belirli süreler içinde olmaktaysa da cinsel ilişki sonrası en kısa zamanda kullanılması en iyisidir. Çünkü ilişki sonrası geçen zaman uzadıkça ilaçların etkinlikleri azalır. 

Ertesi gün haplarının işe yarayıp yaramadığını anlamının tek yolu adetinizin olmasını beklemektir. Eğer adetiniz 3 gün geçerse mutlaka idrarda gebelik testi yapınız.  

Ertesi gün hapı yan etkileri nelerdir? Ertesi gün hapı zararları nelerdir?

Ertesi gün haplarının doğru kullanımında belirgin bir zararı yoktur. Sizi kısırlaştırmaz. Veya hormonlarınızı bozmaz. Sadece geçici olarak hormon profilinizi etkiler. Adet döngünüzü bozman sadece birkaç gün gecikme veya erken görmenize neden olabilir.

Her ilaç gibi ertesin haplarının da sık ve az görülen yan etkileri olabilir. Ertesi günü haplarının en sık görülen yan etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Ertesi gün hapı adeti etkiler mi? Ertesi gün hapı adeti geciktirir mi?

Ertesi gün hapı genel olarak adet döneminizi etkilemez. Bazen adet döneminizi birkaç gün geçirebilir. Çok az bir kısımda ise erken görmeye neden olabilir. Takip eden adetlerinizi etkilemez.

Eğer gebelik testi pozitif çıkarsa kürtaj için kadın doğum uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Kürtaj hakkındaki tüm bilmek istediklerinizi ve sorularınızın cevabını bulmak için kürtaj sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Ertesi gün hapı memede ağrı yapar mı?

Ertesi gün hapı memede ağrı yapabilir. Bunun nedeni kullanılan ilaçların içeriğinde yüksek doz progesteron olmasıdır.

Progesteron bir tür kadınlık hormonudur ve etkilerini vücuttaki reseptörlere yapışarak gösterirler. Göğüslerde progesteron reseptörleri yoğun olarak bulunur yüksek doz progesteronun neden olduğu su ve tuz tutulumuna bağlı oluşan ödem memelerde ağrıya ve şişliğe neden olur. Memelerdeki şişlik ve ağrı bir süre sonra azalıp kaybolacaktır.

Ertesi gün hapı fiyatı nedir?

Ertesi gün hapı fiyatı etken maddelere göre değişebilmektedir. Bununla birlikte hemen hemen birbirine yakındır. Ertesi gün hapı fiyatı 2023 yılı içinde piyasada bulunan iki ertesi gün haplarından birinin fiyatı 70-80 tl arasında iken diğeri ise 90-100 tl arasındadır. İlaç reçetesiz olarak satılmaktadır.

Ertesi gün hapı kullananlar

Ertesi gün hapı kullananlar genel olarak tecrübelerinde kullanımının kolay olduğunu ve bazen adette gecikme veya göğüslerde şişkinlik gibi hafif yan etkileriyle karşılaştıklarını belirtmektedirler.

Yazı kaynağı : www.drfatihadanacioglu.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler