EPA egzoz borusu düzenlemeleri: Yatırımcılar için ne anlama geliyor?

Yeni kurallar EV’leri ön plana çıkardıkça fırsatlar boldur

olsaydı Biden yönetiminin ABD ekonomisinin elektrifikasyonu konusunda ciddi olup olmadığına dair herhangi bir soru, bu hafta yeni otomotiv emisyon düzenlemelerinin duyurulması, yatırımcıların yatırımlarını nereye yönlendirmeleri gerektiğine dair tüm şüpheleriyle birlikte bunu ortadan kaldırmalıdır.

Çevre Koruma Ajansı öneriyor yeni kurallar 2027’de yürürlüğe girecek ve EV’lerin hakim olduğu yeni bir araç pazarının önünü açacak. 2032 yılına kadar, otomobil ve hafif ticari araç satışlarının üçte ikisinin, kamyonet gibi orta hizmet araçlarının %46’sının, tüm otobüslerin yarısı ve tüm ağır hizmet kamyonlarının dörtte birinin sıfır emisyonlu olması gerekecek. Düzenlemeler teknolojiden bağımsızdır, yani yeşil hidrojen araçları uygun olacaktır, ancak gerçekte, bu satışların büyük çoğunluğu pille çalışacaktır.

İklim etkileri önemli olacağa benziyor. EPA’nın tahminlerine göre, yalnızca hafif hizmet emisyon limitleri tek başına ABD karbon kirliliğinin %15,5’ini azaltacaktır.

Yeni düzenlemeler, Biden’ın 2030 yılına kadar hafif hizmet araçlarının %50’sinin elektrikli olmasını öngören 2021 yürütme kararnamesinde ortaya koyduğundan önemli ölçüde daha katı hedefler belirliyor. Diğer fark, ikisinin görece yapışkanlığı. Yürütme emirleri, gelecekteki yönetimler tarafından kolaylıkla iptal edilebilir. EPA düzenlemeleri, uygulandıktan sonra geri almak daha zordur. Eyaletlerin başsavcıları ve gelecekteki yönetimler onları dava etmeye veya ölçeklerini küçültmeye çalışabilir, ancak iyi yazılmış, zaten uygulanan düzenlemeleri bozmak çok daha zordur.

EPA, hiç şüphesiz son yıllarda devletler ve diğer ülkeler tarafından çok da uzak olmayan bir gelecekte fosil yakıtlı araçları yasaklamak için alınan önlemlerden cesaret aldı. 2035’e kadar, dünya çapındaki hafif hizmet araç satışlarının %25’ini temsil eden, çevreyi kirleten hafif hizmet araçları birkaç ABD eyaletinde ve en az 20 ülkede yasaklanacak. (Ajans, kelimenin tam anlamıyla teklifin iki paragrafını trende ayırır.)

Başka bir deyişle, EPA ne yaparsa yapsın otomobil üreticilerinin hazırlıklı olması gerekiyor. Öyleyse, daha fazla kesinliğe sahip olmaları ve başarı için daha iyi konumlanmaları için neden şimdi harekete geçmiyorsunuz?

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın