enkazdan 46 gün sonra kurtarıldı

enkazdan 46 gün sonra kurtarıldı bilgi90’dan bulabilirsiniz

Enkaz altında kalan kedi 49 gün sonra kurtarıldı – bianet

Enkaz altında kalan kedi 49 gün sonra kurtarıldı - bianet

* Fotoğraf: Anadolu Ajansı

Haberin İngilizcesiiçin tıklayın

Nida Dina ve kızı Nil Beril, 6 Şubat depremlerine birlikte yaşadıkları iki yaşındaki “Han” isimli kediyle, Maraş’ın Onikişubat ilçesindeki Reyhan Kent 1 Apartmanı’nda bulunan evlerinde yakalandı.

Dina, ilk depremde hasar gören evlerinden kızıyla birlikte çıktı; ancak Han gelmedi. Aynı gün ikinci depremde yıkılan 11 katlı binanın enkazında kalan kediye ulaşılamadı.

Yaklaşık 40 gün yıkılan binanın enkazının yanında aracının içinde kalan ve kediyi arayan Nida Dina bugün, depremden 49 gün sonra, binanın yıkıntısında “Han”ı bulmanın mutluluğunu yaşadı.

Sıvı kaybı var

Yürüyemeyen ve ayağında kırıklar bulunan kedinin tedavisine başlandı.

Anadolu Ajansı muhabirine depremden sonra kızıyla bölgeden ayrılmadığını söyleyen Dina, barınağa da gittiğini ancak kediden haber alamadıklarını belirtti.

Bina sahibi Fahri Hatipoğlu, kediyi mutfak eşyalarını kurtarmaya çalıştıkları esnada fark ettiklerini söyleyerek “Arkadaşlarla beraber el birliğiyle çıkarttık. Kediyi hemen sahibine ulaştırdık. Sahipleri de uzun zamandır burada bekliyorlardı,” dedi.

Veteriner hekim Fatma Gül Hancıoğlu ise iki yıldır kedinin bakım ve aşılarını kendisinin yaptığını belirterek şöyle dedi:

“49 gün sonra bulunmasına çok mutlu olduk. Sıvı kaybı var, bol bol sıvı veriyoruz. Tedavisine devam ediyoruz. Han bizim mucizemiz. İnşallah kurtulacak.”

(TY)

Yazı kaynağı : m.bianet.org

Depremde, enkazdan yaralı olarak kurtarılan anne-kız 46 gün sonra kavuştu

Depremde, enkazdan yaralı olarak kurtarılan anne-kız 46 gün sonra kavuştu

Elazığ’da, 24 Ocak’ta meydana gelen depremde enkaz altında kalarak yaralanan Ayşe Yıldız (36), 46 gün sonra 2.5 yaşındaki kızı Yüsra ile buluştu.

Merkez üssü Sivrice ilçesinde meydana gelen, 41 kişinin yaşamını yitirdiği 6.8 büyüklüğündeki depremde, Mustafa Paşa Mahallesi’nde yıkılan binanın enkazında eşi Hüseyin Yıldız (37) ve oğlu Onur’u (12) kaybeden Ayşe Yıldız ve kızı Yüsra yaralı olarak kurtarılmıştı. Anne-kız Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde önce ayrı birimlerde sonra ayrı odalarda tedaviye alınmıştı.

İkili, bir aylık tedavilerinin ardından Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Bu hastanedeki doktorlar buradaki 16 günlük tedavinin ardından anne ve kızının aynı odada kalabileceklerini söyledi.

46 gün sonra kızına kavuşan Yıldız, oğlunu ve eşini kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken Yüsra’yla teselli olmaya çalıştığını belirterek, “Kızım onu terk ettiğimi sandı. Çok şükür yanımda şu an. Moralim onun sayesinde biraz düzeldi. Bana umut veriyor” dedi. 

Doç. Dr. Serdar Altuğ ise ikilinin tedavisinin devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “Yüsra’nın bacağın alt kısmında kas ezilmelerinin olduğu bir doku kaybı vardı. Doku nakli yaparak yarasını kapattık. Annesinin bacağındaki yaralar biraz daha fazla olduğu için tedavisi devam ediyor diye konuştu.”rent a car 34

Yazı kaynağı : www.diken.com.tr

‘Kivi’ isimli kedi enkaz altından 31 gün sonra kurtarıldı, 15 kilodan 4 kiloya düştü

'Kivi' isimli kedi enkaz altından 31 gün sonra kurtarıldı, 15 kilodan 4 kiloya düştü

Gaziantep’in İslahiye ilçesi, asrın felaketinden en çok etkilenen yerlerden biri. Depremden sağ çıkan Cankaya ailesinin evleri yıkıldı. “Kivi” isimli kedileri ise enkaz altında kaldı.

“HAFRİYATIN ALTINDA ÖLDÜ SANDIM”

55 yaşındaki depremzede Meryem Cankaya , “Evim gitti depremde eşyalarım gitti ben sandım ki hafriyatın altında öldü. İŞKUR’da çalışıyorum, çalıştığım bütün ekiplere resmini verdim, kimi gördüysem tarif ettim” dedi.

“3 POLİSLE BERABER ALDIK”

31 gün sonra çok sevdiği can dostuna kavuşan Cankaya, yaşadıklarını anlattı:

“Enkazın altından polislerle beraber aldık. 3 tane polisle beraber hatta onlar bana dedi ki abla gitme düşersin. Ölsem bile yine alırım dedim. 1 milyonluk evim gitti, 500 bin liralık eşyam gitti, kedim bana geldi ya hiçbiri umurumda değil, bu Allah’ın bir mucizesi. Ben yine çalışır yine yaparım, şükür ki bir can kurtuldu.”

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremde Gaziantep’in İslahiye ilçesinde enkaz altında kalan kivi 31 gün sonra canlı olarak çıkarıldı. 15 kilodan 4 kiloya düşen Kivi sahibine teslim edildi. (Kaynak: TRT Haber Şahin Şahin, Ayhan Yaşar)

ENKAZ ALTINDA DOĞUM YAPAN ŞİLA, 29. GÜNDE SAĞ KURTARILDI

Antakya ilçesi Gazi Mahallesi’nde eczane teknisyeni Kadir Keyifli ve ailesinin yaşadığı 7 katlı Doğan Apartmanı 6 Şubat’ta depremde yıkıldı. 6’ncı katta oturan Keyifli ve ailesi enkazdan sağ kurtarıldı. Ancak Keyifli’nin apartmanın bodrumunda beslediği 2,5 yaşındaki doberman cinsi dişi köpeği ‘Şila’ enkaz altında kaldı. Keyifli, hamile köpeğinin kurtarılması için gelen ekiplerden yardım istese de çalışmalar sonuçsuz kaldı.

29 GÜN SONRA GELEN MUCİZE

6 Mart günü enkaz başında bekleyen Kadir Keyifli, bölgeye yardım için gelen Melekler Yaşam Köyü Derneği (MEYAKO) ekiplerini gördü. Keyifli’nin yardım istediğini geri çevirmeyen ekipten iki kişi, uzun süren çabanın ardından enkazın arasındaki boşluklardan Şila’nın mahsur kaldığı bölüme ulaştı. Ekipler, Şila’ya ulaştığında doğum yaptığını ve yanında 3 yavrusunun olduğunu gördü. Şila ve yavruları enkazdan sağ olarak kurtarıldı. MEYAKO ekipleri tarafından Adana’ya getirilen Şila ve yavruları, veteriner kliniğinde tedaviye alındı.

ŞİLA BENİM İÇİN UMUT KAYNAĞI

Köpeklerinin tedavisi için ekiplerle Adana’ya gelen Kadir Keyifli, depremde büyük acılar yaşadığını, komşuları olan 5 aileyi kaybettiklerini dile getirdi. Her şeye rağmen Şila’dan umudunu hiç kesmediğini belirten Keyifli, “Günlerce köpeğimi kurtarmaya çalıştık. Kimse oraya girmeye cesaret edemedi. Sonunda MEYAKO personeli cesaret edip bize yavrumuzu bağışladılar. Onlara çok teşekkür ediyorum. Şila, çok zayıflamış. Normalde iki kişi kaldıramıyorduk, şimdi tek başıma kaldırabiliyorum. Ama düzelecek. Bir mucize oldu. 29 gün sonra kurtuldu. Yakınında mama torbası vardı. Azar azar yiyebilmiş. Doğumu da gerçekleşmiş. 3 güzel yavrusu da kurtuldu. Elim, ayağım çözülmüş gibi hissediyorum. Şila benim için bir umut kaynağı oldu” diye konuştu.

Köpeklerin tedavisini üstlenen veteriner hekim Koray Kürklü ise Şila’nın vücudunda çok sıvı kaybı olduğunu, iç organlarının zarar gördüğünü, onun ve yavrularının iyi olması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. (Can ÇELİK/ADANA DHA)

Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler