Emeklinin Ocak ayı zammı belli oldu! Emekliye zam oranı az önce belli oldu: Canlı yayında açıklandı Güncel

Emeklinin Ocak ayı zammı belirlendi! Emekliye zam oranı az önce belirlendi: Canlı yayında bilgisi verildi Güncel, başvuru sitemizde Emeklinin Ocak ayı zammı belirlendi! Emekliye zam oranı az önce belirlendi: Canlı yayında bilgisi verildi ile alakalı araştırma yaptık. 

Emeklilerin heyecanla beklediği 2023 ocak ayı maaş zammı oranları, TÜİK’in eylül ayı enflasyon sayılarını açıklamasıyla netleşmeye başladı. Buna göre, emeklilere yüzde 23,33 oranında zam yapılması bekleniyor. 

ZAM ORANI BELLİ OLUYOR 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayı enflasyon sayılarını 3 Ekim 2023 tarihinde açıkladı. Buna göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) eylülde aylık bazda yüzde 4,75 artarken, yıllık bazda yüzde 61,53 oldu. Üç aylık yani temmuz, ağustos ve eylül ayı enflasyon hemen hemensı ise yüzde 23,33 olarak hesaplandı.

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı, üç aylık enflasyon hemen hemensına göre belirleniyor. Bu bağlamda, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 23,33 oranında zam yapılması öngörülüyor. Eylül ayı enflasyonu yüzde 4,75 olduğuna göre, memur emeklilerine yüzde 9,75 oranında zam yapılması bekleniyor.

2024 OCAK ZAMMI İÇİN NETLEŞLİYOR?

En son TÜİK eylül ayı enflasyon sayılarını açıkladı. Buna göre Enflasyon eylülde aylık bazda yüzde 4,75 artarken yıllık bazda yüzde 61,53 olduğu ifade dilerek emekliler herhangi bir düzeltme yapılmadığı takdirde enflasyon oranı kadar zam aldığı da bilinmekte. Açıklanan son veriyle birlikte 2024 ocak ayında emeklilerin ne kadar zam alacağı da netleşmeye başladığı ifade edilerek son altı ay için temmuzda aylık enflasyon 9,49, ağustosta 9,09 ve eylül ayında 4,75’lik bir enflasyon artışı olduğu belirtildi.

Bu durumda üç aylık yani temmuz, ağustos ve eylül ayı enflasyon hemen hemensı 23,33 oldu. Geriye son üç aylık enflasyon sayıları kaldı. Emekliler şimdiden bu zam oranını kesinleştirdi.

 

Yorum yapın