ehliyet sınavına girerken ne lazım

ehliyet sınavına girerken ne lazım bilgi90’dan bulabilirsiniz

Ehliyet Sınavı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Ehliyet Sınavı Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Ehliyet sınavı giriş yerinizi öğrenebileceğiniz herhangi bir online ortam bulunmamaktadır. Sürücü kursları sınav giriş belgenizi onaylatarak size elden vermektedir. Sınava giriş belgenizin olmaması halinde sınava alınmazsınız.

Ehliyet sınavı giriş belgesini ancak bağlı olduğunuz sürücü kursunuzdan temin edebilirsiniz. Bu belge sınava girebilmek için kimliğinizle birlikte resmi belge olarak kullanılmaktadır. Sınav günü yanınızda mutlaka kimliğiniz ve giriş belgeniz olması gerekiyor. Sürücü kursunu arayarak giriş belgesinin hazır olup olmadığını sorunuz. Hazırsa sürücü kursundan sınav giriş belgenizi alınız.

Ehliyet sınavı giriş belgesiyle sınava nerede gireceğinizi öğrenebilirsiniz. Sürücü kursunuz hangi ilçedeyse muhtemelen sınava gireceğiniz yer(okul), aynı ilçede bulunur. Sürücü kursunuz ile mutlaka irtibata geçiniz.

Yazı kaynağı : cihansurucukursu.com

Anasayfa | Özel Erenler Şirin Sürücü Kursu

Direksiyon sınavına girerken bilmeniz gerekenler;

Ehliyet sınavı giriş yerinizi kursumuzdan öğrenebilirsiniz. Biz kurs olarak sınav öncesinde e-sınav sınav giriş belgenizi milli eğitim müdürlüğüne onaylatarak size elden teslim edeceğiz. Sınav girerken yanınızda Nüfus cüzdanınız ve Sınava giriş belgenizin olmaması halinde sınava alınmazsınız.

Direksiyon sınavı giriş belgesini ancak bağlı olduğunuz sürücü kursunuzdan temin edebilirsiniz. Bu belge sınava girebilmek için kimliğinizle birlikte resmi belge olarak kullanılmaktadır. Sınav günü yanınızda mutlaka kimliğiniz ve giriş belgeniz olması gerekiyor. Sınav giriş belgeniz hazır olduğunda kursiyerimize SMS ile bilgi verilecektir . SMS geldikten sonra kursumuzdan sınav giriş belgenizi alabilirsiniz.

Direksiyon sınavı giriş belgesi üzerinde sınav saatiniz ve sınav yeriniz yazmaktadır, ayrıca belge üzerindeki açıklamalar mutlaka okunmalıdır. Sınav yeri konum bilgisi isterseniz bizimle irtibata geçiniz.

Bunları unutmayınız;

Yazı kaynağı : erenlersurucukurslari.com

2023 Ehliyet Sınavı Tarihleri: Ehliyet Sınavı İçin Gerekli Belgeler

2023 Ehliyet Sınavı Tarihleri: Ehliyet Sınavı İçin Gerekli Belgeler

Ehliyet sahibi olmak isteyenler için sınav tarihleri, ehliyet sınavına ödenecek ücretler, sınav süresi, sınav içeriği ve ehliyet sınavı için gerekli belgeler gibi akla takılan soruları cevaplıyoruz. Sürücü adayları için tüm merak edilenler ve ehliyet hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Ehliyet Sınavı Tarihleri ve Gerekli Belgeler 2023

Araç kullanmak için belirli koşullar ile birlikte bir sürücü belgesi yani ehliyete ihtiyaç duyuluyor. Ehliyet de, belirli kurumlar aracılığıyla gerekli koşulları sağladıktan sonra ve iki sınava girmek koşulu ile elde edilebiliyor. Bir teorik sınav, bir de direksiyon sınavına girdikten sonra başarılı olunması durumunda ehliyet alınabiliyor. Tabii ki bunlarla birlikte ehliyet alabilmek için sürücü adaylarında aranan kriterler bulunuyor. Bunun dışında sınavla ilgili de uyulması gereken bazı kurallar ve dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Peki 2022 ehliyet sınavı tarihleri ne zaman ve ehliyet sınavı için gerekli belgeler hangileri?

2022-ehliyet-sinavi-1

Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle 2018 yılından itibaren ehliyet yazılı sınavı elektronik ortamda e-sınav olarak yapılıyor. Önceki yıllarda belirlenen tarihlerde yine belirlenen okullarda kağıt kalem ile yapılan bir sınavdı. E-sınava geçilmesiyle birlikte, hem gereksiz kağıt israfının önüne geçerken hem de daha kısa sürede sonuçlar öğrenilebiliyor. Peki ehliyet sınavı nasıl yapılıyor? 

2022-ehliyet-sinavi

İlk olarak ehliyet almak isteyen kişilerin bir sürücü kursuna kayıt olması ve derslere katılımı zorunlu tutuluyor. Burada teorik ve pratik direksiyon dersleri aldıktan sonra sınava başvuru yaptığı bölgede e-sınava, sonrasında da en yakın tarihte direksiyon sınavına girilebiliyor. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki, teorik sınavı geçemeyen adaylar direksiyon sınavına da giremiyor. 

Sınavlara girmeden önce her iki sınav için ehliyet sınav harcı ödenmesi gerektiğini de belirtelim. Ehliyet sınavı ile ilgili merak edilen soruları adım adım yanıtlayalım:

2023 Ehliyet Sınavı Tarihleri

Her ayın ilk iki haftası başvurular alınır, başvuruyu sürücü kursunuza yapmalısınız. Ehliyet alma adayı, kursun yaptığı eğitim planı doğrultusunda teorik eğitimini tamamlar. Teorik sınav tarihi belirlenirken e-sınav merkezlerindeki yoğunluk durumuna göre en yakın tarihe randevu verilir.rent a car 34

Ehliyet Sınavında Kaç Soru Soruluyor?

E-sınavda soru sayısı 50 adet olarak veriliyor. Bu sorulardan en az 35 tanesini doğru cevaplayan adaylar, başarılı sayılarak direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyorlar. Aynı zamanda, yanlış doğruyu götürür kuralı bu sınavda uygulanmıyor. Ehliyet sınavı kaç dakika diye merak edenler için, sınav süresi 45 dakika olarak veriliyor.

2022-ehliyet-sinavi-2

Ehliyet Sınav Ücretleri Ne Kadar?

Sınav harcını her iki sınav için ayrı ayrı ödüyorsunuz. Buna göre, teorik sınav ücreti için 160 TL ödüyorsunuz.  Direksiyon sınavı ücreti ise, 295 TL iken sürücü adayları eğer sınavları geçemezse sınava tekrar girebilmek için yeniden ücret ödemeleri gerekiyor. 

E-Sınav Ya Da Direksiyon Sınavında Kalınırsa Ne Olur?

Sınavlarda başarısız olunduğu durumda, her ikisi için de kişilere 4 kez hak veriliyor. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi başvuru ücretlerinin tekrar yatırılması gerekiyor.

Direksiyon Sınavı Sonucu Ne Zaman Belli Oluyor?

Önceki senelerde direksiyon sınavı sonuçları manuel olarak kağıtlara doldurulup, akşam sürücü kursuna iletiyor ve sonuçların açıklanması da zaman alıyordu. Ancak son düzenlemelerle birlikte artık sınav anında tabletlere puanlar girilerek kısa bir süre içerisinde adaylarla sonuçlar paylaşılıyor.

Sınavlarda Başarılı Olunduğu Takdirde Ehliyet Ne Zaman Alınır?

Her iki sınavdan da başarı ile geçildiğinde, kayıtlı olunan sürücü kursunun hazırladığı ve MEB onaylı ehliyet sertifikası alınıyor. Sonrasında trafik tescil birimlerinden randevu alarak, ehliyetinizi alabiliyorsunuz. Bu işlemlerden sonra ehliyet belgesi, adresinize 1 – 2 hafta içerisinde gönderilecektir.

Ehliyet Başvurusu Yapabilmek İçin Sürücü Kursu Şart Mı?

Sürücü kursuna gitmeden ehliyet alabilir miyim sorusu birçok sürücü adayı tarafından merak ediliyor. Evet, istediğiniz bir sürücü kursuna kayıt olarak hem teorik hem de pratik direksiyon eğitimlerini almanız gerekiyor. Sınavlar için de alınan bu eğitimler mutlaka fayda sağlayacaktır.

Ehliyet Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Son olarak bahsedeceğimiz, ehliyet alabilmek için gerekli şartlara; istediğiniz ehliyet türüne uygun yaşta olmanız, deneyim sahibi olmanız ve en az ilkokul mezunu olmanız maddelerini ekleyebiliriz.

Direksiyon Sınavı Nasıl Yapılır?

Direksiyon sınavı daha çok pratikle ve deneyimle ilgili. Dolayısıyla burada mutlaka sürücü kursu eğitimlerine katılmanız, size avantaj sağlayacaktır. Öncelikle bu sınavın süresi 5+30 olmak üzere 35 dakika veriliyor. Bu sürenin ilk 5 dakikasında da sürücü adayına kullanacağı araç ile ilgili sorular soruluyor. Bu sorulardan geçildiği takdirde belli parkurlarda sürüşe başlanıyor. Bunlar içerisinde; panik fren, 25 metre geri gelme, L park parkuru, paralel park ve rampa kalkış şeklinde 5 parkur var. Puanlama sistemi ise; sarı, mavi ve kırmızı olarak değerlendiriliyor. Eğer sonuç kırmızı ise bu adayın direksiyon sınavından kaldığını belirtiyor.

Ehliyet Sınavı İçin Gerekli Belgeler

Ehliyet sınavları için en önemli konulardan biri de sürücü kurslarına ibraz edilmesi gereken bazı belgeler. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Ehliyet Sınavında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ehliyet sınavlarından ilki, elektronik sınav. Bunun için basit gibi gözüken ancak heyecanla unutulabilen detaylar var. Bu nedenle ehliyet sınavında dikkat edilmesi gereken noktaları sizin için sıraladık;

2022-ehliyet-sinavi-3

Ehliyet Sınavında Hangi Sorular Çıkıyor?

Ehliyet sınavında hangi sorular çıkıyor sorusu da önemli. Kısaca özetleyecek olursak, ilk adım olan e-sınavda toplam 50 soru var. Bunlardan; 27’si Trafik, 13’ü İlkyardım ve 10 adeti de Motor bölümünden geliyor. Tüm bu sorular, sürücü kurslarının verdiği kitapçıklardan seçiliyor. Sınav süresi 60 dakika. 50 sorudan 35 net ile en az 70 puan alınması gerekiyor. Böylece aday, direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor.

Ehliyet alma süreci, biraz stresli olsa da gerekli. Bu nedenle, tüm kurallara uyarak ve heyecanınızı minimumda tutarak ilerleyin. Sakin bir şekilde sınavları adım adım geçebilirsiniz. 

Ehliyet sınavını geçtiniz, ehliyetinizi aldınız, 1 senelik deneyime sahip oldunuz ve kiralık araç mı arıyorsunuz?

Türkiye’nin 1 numaralı araç kiralama platformu Yolcu360, otomotiv dünyasında zengin içeriklerle size desteğe hazır. Merak ettiğiniz her detay için blog’umuzda arama yapabilirsiniz.

Yazı kaynağı : yolcu360.com

Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
enteresan haberler