Dolar bugün ne kadar? 9 Ağustos canlı dolar- euro rakamlarıGündemin dört gözle beklenen konuları arasında dolar, euro kurları geliyor. Özellikle son dönemde dolar yatırımcıların yakın takibinde yer ediniyor. “Bugün Dolar ne kadar oldu, euro ve sterlin ne kadar ve kaç TL?” sorularına cevap aranıyor. İşte 9 Ağustos 2022 canlı dolar tutarları ve döviz kurlarında son vaziyet…

DOLAR BUGÜN NE KADAR? (9 Ağustos)

İstanbul özgür piyasada dolar 17,9640 liradan, avro 18,3250 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 17,9620 liradan alınan dolar 17,9640 liradan satılıyor. 18,3230 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 18,3250 lira olarak belirlendi.

Dün doların satış fiyatı 17,9750 lira, avronun satış fiyatı ise 18,3810 lira olmuştu.

DÖVİZ HAKKINDA

Döviz kuru nedir?

Döviz kuru; herhangi bir ülkenin para biriminin diğer ülkelerin para birimleri karşısındaki kıymetini gösteren katsayı olarak anlatılır. Ülkeler arası ticarette kullanılan ve en çok tercih edilen yatırım araçlarından önde gelen döviz ile yapılacak olan işlemlerde alış kuru ve satış kuru olmak suretiyle iki seçenek bulunur.

Türkiye’de kaç tane döviz kuru sistemi vardır?

Esnek piyasa döviz kuru: Merkez Bankası’nın müdahalede bulunmadığı, kurun serbest bir biçimde dalgalandığı sisteme verilen isimdir.

Sabit kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurunun dengede olması için müdahalede bulunduğu sistemdir.

Denetimli kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurundaki dalgalanmayı test etmeye yönelik etkinlik gösterdiği döviz kuru sistemine verilen isimdir.

Döviz kuru türleri nedir?rent a car 34

Nominal kur: Yabancı para birimlerinin ulusal para birimi karşısındaki değerine verilen isimdir. 1 ABD dolarının başka birimden yabancı para birimine eşitliğini belirten döviz kuru çeşididir.

Reel kur: Nominal kurun enflasyon oranı kapsamında düzenlenmesi ile birlikte reel kur elde edilir. Bu sebeple nominal kurun kıymeti de direkt reel kur ile ilişkilidir. Reel kurun artması niteliğinde, USD/TL paritesindeki TL kısmı değer kaybeder.

Çapraz kur: Yabancı para birimlerinin başka bir yabancı para birimi cinsinden olan kur değerine verilen isimdir. Örneğin; şahıs elindeki mevcut dolar ile Euro almak istediğinde, çapraz kur konu bahis olur.

Efektif kur: İki yabancı döviz kurunun birbirleri ile ortalamasının hesaplanması ile efektif kur bulunur. Çapraz kurda işlem yapmadan önce para biriminin değerinin öğrenilmesi gerekir. Örneğin; işlem yapılacak olan döviz çeşitleri dolar ve Euro ise 1 doların ve 1 Euro’nun ne kadar olduğunun bilinmesi gerekir.

Döviz kurunun değişmesi üzerinde müessir olan faktörler nedir?

Ödemeler dengesi: Ülkenin tutumsal işlemlerinin kaydına verilen isimdir. Ödemelerdeki dengesizlikler etken döviz kuru politikaları uygulanarak ortadan kaldırılabilir. Döviz fiyatlarının değişmesi, arz ve istek dengesini değiştirmektedir. Arz ve taleplerdeki farklılıklar da alacaklılar ve borçlular üzerinde etken olur.

Gelir seviyesi: Ülkenin gelir ortalaması öteki ülkelerden daha çok olduğunda; her döviz kuru için ülkenin ithalatında da yükselme olur. Arz değişmemekle beraber kur yükselir ve bu da ülkenin para biriminin kıymet kaybetmesine niçin olur. Gelir düzeyi artan insanların istekleri ve zevkleri daha farklı olmaya başlayacağı için ithal mallara alaka artar. Bu da denge kurunu değiştirmekle birlikte döviz talebinin artmasına da sebep olur.

Genel fiyat seviyesinde değişmeler: Ülkede enflasyonun yüksek olması, ülkenin ürettiği mamüllerin yurtdışına nazaran daha pahalı bulunmasına neden olur. Dolayısıyla ithal mallara olan istek artar ve ülkenin parası da kıymet kaybeder. Enflasyon ve paranın kıymeti ters orantılıdır.

Faiz oranları: Reel ürem payı düştüğünde ülkenin para birimi değer kaybeder ve gerçek faiz payı yükseldiğinde de para birimi değer kazanır.

Sermaye hareketleri: Kısa vadede döviz kuru üzerindeki değişikliğin en önemli etkenlerinden biri kapital hareketlilikleridir.

kaynak: ekonomist.com.tr