Dolar bugün ne kadar? 7 Eylül canlı dolar- euro sayıları

Dolar bugün ne kadar? 7 Eylül canlı dolar- euro sayılarıYeni güne başlarken dört gözle beklenen konuların başında dolar ve altın tutarları geliyor. Dolar yatırımcıları ve piyasayı yakından takip eden vatandaşlar internette “ Dolar bugün ne kadar? Euro ve sterlin ne kadar?” sorularına cevap arıyor. İşte 7 Eylül canlı dolar kuru ve döviz kurlarında son durum…

DOLAR BUGÜN NE KADAR? (7 Eylül)

İstanbul özgür piyasada dolar 18,2410 liradan, avro 18,0450 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 18,2390 liradan alınan dolar 18,2410 liradan satılıyor. 18,0430 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 18,0450 lira olarak belirlendi.

Dün, doların satış fiyatı 18,2260 lira, avronun satış fiyatı ise 18,0510 lira olmuştu.

DÖVİZ HAKKINDA

Döviz kuru nelerdir?

Döviz kuru; herhangi bir ülkenin para biriminin öteki ülkelerin para birimleri karşısındaki kıymetini gösteren katsayı olarak anlatılır. Ülkeler arası ticarette kullanılan ve en fazlaca tercih edilen yatırım araçlarından önde gelen döviz ile yapılacak olan işlemlerde alış kuru ve satış kuru olmak suretiyle iki seçenek bulunur.

Türkiye’de kaç tane döviz kuru sistemi vardır?

Esnek piyasa döviz kuru: Merkez Bankası’nın müdahalede bulunmadığı, kurun serbest bir şekilde dalgalandığı sisteme verilen isimdir.

Sabit kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurunun dengede olması için müdahalede bulunduğu sistemdir.

Denetimli kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurundaki dalgalanmayı kontrol etmeye yönelik etkinlik gösterdiği döviz kuru sistemine verilen isimdir.

Döviz kuru türleri nedir?

Nominal kur: Yabancı para birimlerinin ulusal para birimi karşısındaki değerine verilen isimdir. 1 Amerika dolarının başka birimden yabancı para birimine eşitliğini belirten döviz kuru çeşididir.

Reel kur: Nominal kurun enflasyon oranı kapsamında düzenlenmesi ile beraber reel kur elde edilir. Bu sebeple nominal kurun kıymeti de doğrudan reel kur ile ilişkilidir. Reel kurun artması durumunda, USD/TL paritesindeki TL bölümü değer kaybeder.

Çapraz kur: Yabancı para birimlerinin başka bir yabancı para birimi cinsinden olan kur değerine verilen isimdir. Örneğin; kişi elindeki mevcut dolar ile Euro almak istediğinde, çapraz kur mevzu bahis olur.

Efektif kur: İki yabancı döviz kurunun birbirleri ile averajının hesaplanması ile efektif kur bulunur. Çapraz kurda muamele yapmadan ilkin para biriminin değerinin öğrenilmesi gerekir. Örneğin; işlem yapılacak olan döviz çeşitleri dolar ve Euro ise 1 doların ve 1 Euro’nun ne kadar bulunduğunun bilinmesi icap eder.

Döviz kurunun değişmesi üzerinde etkili olan faktörler nedir?

Ödemeler dengesi: Ülkenin tutumsal işlemlerinin kaydına verilen isimdir. Ödemelerdeki dengesizlikler etken döviz kuru politikaları uygulanarak ortadan kaldırılabilir. Döviz fiyatlarının değişmesi, arz ve talep dengesini değiştirmektedir. Arz ve taleplerdeki farklılıklar da alacaklılar ve borçlular üzerinde etkili olur.

Gelir seviyesi: Ülkenin gelir averajı öteki ülkelerden daha çok olduğunda; her döviz kuru için ülkenin ithalatında da yükselme olur. Arz değişmemekle beraber kur yükselir ve bu da ülkenin para biriminin kıymet kaybetmesine niçin olur. Gelir düzeyi artan insanların istekleri ve zevkleri daha farklı olmaya başlayacağı için ithal mallara alaka artar. Bu da denge kurunu değiştirmekle birlikte döviz talebinin artmasına da sebep olur.

Genel fiyat seviyesinde değişmeler: Ülkede enflasyonun yüksek olması, ülkenin ürettiği ürünlerin yurtdışına göre daha pahalı olmasına neden olur. Dolayısıyla ithal mallara olan istek artar ve ülkenin parası da değer kaybeder. Enflasyon ve paranın kıymeti ters orantılıdır.

Faiz oranları: Reel ürem oranı düştüğünde ülkenin para birimi kıymet kaybeder ve reel faiz payı yükseldiğinde de para birimi kıymet kazanır.

Sermaye hareketleri: Kısa vadede döviz kuru üstündeki değişikliğin en mühim etkenlerinden biri kapital hareketlilikleridir.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın