Dolar bugün ne kadar? 31 Ağustos canlı dolar- euro rakamları

Dolar bugün ne kadar? 31 Ağustos canlı dolar- euro rakamlarıGündemin merak edilen mevzuları arasında dolar, euro kurları geliyor. Özellikle son dönemde dolar yatırımcıların yakın takibinde yer ediniyor. “Bugün Dolar ne kadar oldu, euro ve sterlin ne kadar ve kaç TL?” sorularına cevap aranıyor. İşte 29 Ağustos 2022 canlı dolar fiyatları ve döviz kurlarında son durum…

DOLAR BUGÜN NE KADAR? (31 Ağustos)

İstanbul özgür piyasada dolar 18,1930 liradan, avro 18,2640 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 18,1910 liradan alınan dolar 18,1930 liradan satılıyor. 18,2620 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 18,2640 lira olarak belirlendi.

Pazartesi günü, doların satış fiyatı 18,1910 lira, avronun satış fiyatı ise 18,1870 lira olmuştu.

DÖVİZ HAKKINDA

Döviz kuru nelerdir?

Döviz kuru; herhangi bir ülkenin para biriminin öteki ülkelerin para birimleri karşısındaki değerini yayınlayan katsayı olarak anlatılır. Ülkeler arası ticarette kullanılan ve en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biri olan döviz ile yapılacak olan işlemlerde alış kuru ve satış kuru olmak suretiyle iki seçenek bulunur.

Türkiye’de kaç adet döviz kuru sistemi vardır?

Esnek piyasa döviz kuru: Merkez Bankası’nın müdahalede bulunmadığı, kurun özgür bir şekilde dalgalandığı sisteme verilen isimdir.

Sabit kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurunun dengede olması için müdahalede bulunduğu sistemdir.

Denetimli kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurundaki dalgalanmayı kontrol etmeye yönelik faaliyet gösterdiği döviz kuru sistemine verilen isimdir.

Döviz kuru türleri nelerdir?

Nominal kur: Yabancı para birimlerinin milli para birimi karşısındaki değerine verilen isimdir. 1 ABD dolarının başka birimden yabancı para birimine eşitliğini belirten döviz kuru çeşididir.

Reel kur: Nominal kurun enflasyon payı kapsamında düzenlenmesi ile birlikte gerçek kur elde edilir. Bu sebeple nominal kurun değeri de doğrudan reel kur ile ilişkilidir. Reel kurun artması durumunda, USD/TL paritesindeki TL bölümü değer kaybeder.

Çapraz kur: Yabancı para birimlerinin başka bir yabancı para birimi cinsinden olan kur değerine verilen isimdir. Örneğin; şahıs elindeki mevcut dolar ile Euro almak istediğinde, çapraz kur konu bahis olur.

Efektif kur: İki yabancı döviz kurunun birbirleri ile averajının hesaplanması ile efektif kur bulunur. Çapraz kurda muamele yapmadan önce para biriminin değerinin öğrenilmesi gerekir. Örneğin; muamele yapılacak olan döviz çeşitleri dolar ve Euro ise 1 doların ve 1 Euro’nun ne kadar olduğunun bilinmesi icap eder.

Döviz kurunun değişmesi üstünde etkili olan faktörler nelerdir?

Ödemeler dengesi: Ülkenin tutumsal işlemlerinin kaydına verilen isimdir. Ödemelerdeki dengesizlikler etken döviz kuru politikaları uygulanarak ortadan kaldırılabilir. Döviz fiyatlarının değişmesi, arz ve talep dengesini değiştirmektedir. Arz ve taleplerdeki farklılıklar da alacaklılar ve borçlular üstünde etkili olur.

Gelir seviyesi: Ülkenin gelir ortalaması öteki ülkelerden daha fazla olduğunda; her döviz kuru için ülkenin ithalatında da yükselme olur. Arz değişmemekle beraber kur yükselir ve bu da ülkenin para biriminin kıymet kaybetmesine niçin olur. Gelir düzeyi artan insanların istekleri ve zevkleri daha farklı olmaya başlamış olacağı için ithal mallara alaka artar. Bu da balans kurunu değiştirmekle birlikte döviz talebinin artmasına da sebep olur.

Genel fiyat seviyesinde değişmeler: Ülkede enflasyonun yüksek olması, ülkenin ürettiği mamüllerin yurtdışına göre daha pahalı bulunmasına niçin olur. Dolayısıyla ithal mallara olan istek artar ve ülkenin parası da kıymet kaybeder. Enflasyon ve paranın değeri ters orantılıdır.

Faiz oranları: Reel ürem payı düştüğünde ülkenin para birimi kıymet kaybeder ve reel ürem payı yükseldiğinde de para birimi kıymet kazanır.

Sermaye hareketleri: Kısa vadede döviz kuru üstündeki değişikliğin en önemli etkenlerinden biri kapital hareketlilikleridir.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın