Dolar bugün ne kadar? 29 Ağustos canlı dolar- euro rakamları

Dolar bugün ne kadar? 29 Ağustos canlı dolar- euro rakamlarıGündemin merak edilen konuları içinde dolar, euro kurları geliyor. Özellikle son dönemde dolar yatırımcıların yakın takibinde yer ediniyor. “Bugün Dolar ne kadar oldu, euro ve sterlin ne kadar ve kaç TL?” sorularına yanıt aranıyor. İşte 29 Ağustos 2022 canlı dolar fiyatları ve döviz kurlarında son konum…

DOLAR BUGÜN NE KADAR? (29 Ağustos)

İstanbul özgür piyasada dolar 18,1870 liradan, avro 18,0450 liradan haftaya başladı.

Serbest piyasada 18,1850 liradan alınan dolar 18,1870 liradan satılıyor. 18,0430 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 18,0450 lira olarak belirlendi.

Cuma günü doların satış fiyatı 18,1810 lira, avronun satış fiyatı ise 18,2450 lira olmuştu.

DÖVİZ HAKKINDA

Döviz kuru nedir?

Döviz kuru; herhangi bir ülkenin para biriminin diğer ülkelerin para birimleri karşısındaki değerini gösteren katsayı olarak ifade edilir. Ülkeler arası ticarette kullanılan ve en fazla tercih edilen yatırım araçlarından kabul edilen döviz ile yapılacak olan işlemlerde alış kuru ve satış kuru olmak üzere iki seçenek bulunur.

Türkiye’de kaç adet döviz kuru sistemi vardır?

Esnek piyasa döviz kuru: Merkez Bankası’nın müdahalede bulunmadığı, kurun serbest bir halde dalgalandığı sisteme verilen isimdir.

Sabit kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurunun dengede olması için müdahalede bulunduğu sistemdir.

Denetimli kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurundaki dalgalanmayı kontrol etmeye yönelik etkinlik gösterdiği döviz kuru sistemine verilen isimdir.

Döviz kuru türleri nelerdir?

Nominal kur: Yabancı para birimlerinin milli para birimi karşısındaki değerine verilen isimdir. 1 ABD dolarının başka birimden yabancı para birimine eşitliğini belirten döviz kuru çeşididir.

Reel kur: Nominal kurun enflasyon payı kapsamında düzenlenmesi ile birlikte reel kur elde edilir. Bu sebeple nominal kurun kıymeti de direkt gerçek kur ile ilişkilidir. Reel kurun artması niteliğinde, USD/TL paritesindeki TL bölümü kıymet kaybeder.

Çapraz kur: Yabancı para birimlerinin başka bir yabancı para birimi cinsinden olan kur değerine verilen isimdir. Örneğin; kişi elindeki mevcut dolar ile Euro almak istediğinde, çapraz kur mevzu bahis olur.

Efektif kur: İki yabancı döviz kurunun birbirleri ile averajının hesaplanması ile efektif kur bulunur. Çapraz kurda muamele yapmadan önce para biriminin değerinin öğrenilmesi icap eder. Örneğin; muamele yapılacak olan döviz çeşitleri dolar ve Euro ise 1 doların ve 1 Euro’nun ne kadar olduğunun bilinmesi icap eder.

Döviz kurunun değişmesi üzerinde müessir olan faktörler nedir?

Ödemeler dengesi: Ülkenin iktisadi işlemlerinin kaydına verilen isimdir. Ödemelerdeki dengesizlikler etken döviz kuru politikaları uygulanarak ortadan kaldırılabilir. Döviz fiyatlarının değişmesi, arz ve istek dengesini değiştirmektedir. Arz ve taleplerdeki farklılıklar da alacaklılar ve borçlular üstünde müessir olur.

Gelir seviyesi: Ülkenin gelir averajı öteki ülkelerden daha fazla olduğunda; her döviz kuru için ülkenin ithalatında da yükselme olur. Arz değişmemekle birlikte kur yükselir ve bu da ülkenin para biriminin değer kaybetmesine niçin olur. Gelir düzeyi artan insanların istekleri ve zevkleri daha değişik olmaya başlamış olacağı için ithal mallara alaka artar. Bu da balans kurunu değiştirmekle beraber döviz talebinin artmasına da sebep olur.

Genel fiyat seviyesinde değişmeler: Ülkede enflasyonun yüksek olması, ülkenin ürettiği mamüllerin yurtdışına göre daha pahalı bulunmasına neden olur. Dolayısıyla ithal mallara olan istek artar ve ülkenin parası da kıymet kaybeder. Enflasyon ve paranın kıymeti ters orantılıdır.

Faiz oranları: Reel faiz payı düştüğünde ülkenin para birimi kıymet kaybeder ve gerçek ürem oranı yükseldiğinde de para birimi kıymet kazanır.

Sermaye hareketleri: Kısa vadede döviz kuru üzerindeki değişikliğin en mühim etkenlerinden biri kapital hareketlilikleridir.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın