Dolar bugün ne kadar? 26 Ağustos canlı dolar- euro sayıları

Dolar bugün ne kadar? 26 Ağustos canlı dolar- euro sayılarıGündemin dört gözle beklenen konuları içinde dolar, euro kurları geliyor. Özellikle son dönemde dolar yatırımcıların yakın takibinde yer alıyor. “Bugün Dolar ne kadar oldu, euro ve sterlin ne kadar ve kaç TL?” sorularına yanıt aranıyor. İşte 26 Ağustos 2022 canlı dolar tutarları ve döviz kurlarında son durum…

DOLAR BUGÜN NE KADAR? (26 Ağustos)

Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 18,18 seviyelerinde işlem görüyor.

Dün yükseliş eğiliminde hareket eden dolar/TL, günü de önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,1 üzerinde 18,1678’den tamamlamış oldu.

Dolar/TL, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından saat 10.40 itibarıyla yüzde 0,1 artışla 18,1810’dan muamele görüyor. Aynı dakikalarda avro/TL yatay seyirle 18,1275’ten, sterlin/TL yüzde 0,4 azalışla 21,4410’dan satılıyor.

Dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışın yüzde 0,2 üzerinde 108,7 seviyesinde bulunuyor. Avro/dolar paritesi bugün 1’in altındaki hareketine devam ederken, bugün yüzde 0,1 azalışla 0,9970’ten işlem görüyor.

Analistler, Amerika’de düzenlenen Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda Amerika Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın bugün yapacağı konuşma öncesinde yatırımcıların davranışlarında ölçülü hareket ettiğini söylemiş oldu.

Fed’in eylüldeki ürem kararına ilişkin 75 baz puanlık faiz artışı ihtimalinin yüzde 63’e yükseldiğini aktaran analistler, Powell’ın bugünkü konuşmasında Fed’in olası adımlarına ilişkin ipuçları aranacağını bildirdi.

Bugün yurt arasında veri gündeminin sakin bulunduğunu, ABD’de kişisel gelir ve masraflar ile Michigan Üniversitesi tüketici itimat endeksinin izleneceğini belirten analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 110 seviyesinin direnme, 108’in destek olarak öne çıktığını anlatım etti.

DÖVİZ HAKKINDA

Döviz kuru nelerdir?

Döviz kuru; herhangi bir ülkenin para biriminin öteki ülkelerin para birimleri karşısındaki kıymetini gösteren katsayı olarak anlatılır. Ülkeler arası ticarette kullanılan ve en fazla tercih edilen yatırım araçlarından biri olan döviz ile yapılacak olan işlemlerde alış kuru ve satış kuru olmak suretiyle iki seçenek bulunur.

Türkiye’de kaç adet döviz kuru sistemi vardır?

Esnek piyasa döviz kuru: Merkez Bankası’nın müdahalede bulunmadığı, kurun özgür bir halde dalgalandığı sisteme verilen isimdir.

Sabit kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurunun dengede olması için müdahalede bulunduğu sistemdir.

Denetimli kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurundaki dalgalanmayı test etmeye yönelik etkinlik gösterdiği döviz kuru sistemine verilen isimdir.

Döviz kuru türleri nelerdir?

Nominal kur: Yabancı para birimlerinin ulusal para birimi karşısındaki değerine verilen isimdir. 1 ABD dolarının başka birimden yabancı para birimine eşitliğini belirten döviz kuru çeşididir.

Reel kur: Nominal kurun enflasyon payı kapsamında düzenlenmesi ile birlikte reel kur elde edilir. Bu sebeple nominal kurun değeri de direkt reel kur ile ilişkilidir. Reel kurun artması durumunda, USD/TL paritesindeki TL kısmı değer kaybeder.

Çapraz kur: Yabancı para birimlerinin başka bir yabancı para birimi cinsinden olan kur değerine verilen isimdir. Örneğin; kişi elindeki mevcut dolar ile Euro almak istediğinde, çapraz kur mevzu bahis olur.

Efektif kur: İki yabancı döviz kurunun birbirleri ile ortalamasının hesaplanması ile efektif kur bulunur. Çapraz kurda muamele yapmadan ilkin para biriminin değerinin öğrenilmesi icap eder. Örneğin; işlem yapılacak olan döviz çeşitleri dolar ve Euro ise 1 doların ve 1 Euro’nun ne kadar olduğunun bilinmesi gerekir.

Döviz kurunun değişmesi üstünde etken olan faktörler nedir?

Ödemeler dengesi: Ülkenin tutumsal işlemlerinin kaydına verilen isimdir. Ödemelerdeki dengesizlikler aktif döviz kuru politikaları uygulanarak ortadan kaldırılabilir. Döviz fiyatlarının değişmesi, arz ve istek dengesini değiştirmektedir. Arz ve taleplerdeki farklılıklar da alacaklılar ve borçlular üstünde müessir olur.

Gelir seviyesi: Ülkenin gelir ortalaması diğer ülkelerden daha çok olduğunda; her döviz kuru için ülkenin ithalatında da yükselme olur. Arz değişmemekle beraber kur yükselir ve bu da ülkenin para biriminin değer kaybetmesine neden olur. Gelir düzeyi artan insanların istekleri ve zevkleri daha değişik olmaya başlamış olacağı için ithal mallara alaka artar. Bu da denge kurunu değiştirmekle beraber döviz talebinin artmasına da sebep olur.

Genel fiyat seviyesinde değişmeler: Ülkede enflasyonun yüksek olması, ülkenin ürettiği mamüllerin yurtdışına gore daha pahalı olmasına niçin olur. Dolayısıyla ithal mallara olan talep artar ve ülkenin parası da kıymet kaybeder. Enflasyon ve paranın kıymeti ters orantılıdır.

Faiz oranları: Reel faiz oranı düştüğünde ülkenin para birimi kıymet kaybeder ve reel ürem payı yükseldiğinde de para birimi değer kazanır.

Sermaye hareketleri: Kısa vadede döviz kuru üstündeki değişikliğin en önemli etkenlerinden biri sermaye hareketlilikleridir.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın