Dolar bugün ne kadar? 15 Ağustos canlı dolar- euro rakamları

Dolar bugün ne kadar? 15 Ağustos canlı dolar- euro rakamlarıGündemin dört gözle beklenen konuları arasında dolar, euro kurları geliyor. Özellikle son dönemde dolar yatırımcıların yakın takibinde yer ediniyor. “Bugün Dolar ne kadar oldu, euro ve sterlin ne kadar ve kaç TL?” sorularına yanıt aranıyor. İşte 15 Ağustos 2022 canlı dolar fiyatları ve döviz kurlarında son durum…

DOLAR BUGÜN NE KADAR? (15 Ağustos)

İstanbul serbest piyasada dolar 17,9640 liradan, avro 18,4020 liradan haftaya başladı.

Serbest piyasada 17,9620 liradan alınan dolar 17,9640 liradan satılıyor. 18,4000 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 18,4020 lira olarak belirlendi.

Cuma günü doların satış fiyatı 17,9470 lira, avronun satış fiyatı ise 18,3980 lira olmuştu.

DÖVİZ HAKKINDA

Döviz kuru nedir?

Döviz kuru; herhangi bir ülkenin para biriminin diğer ülkelerin para birimleri karşısındaki kıymetini yayınlayan katsayı olarak ifade edilir. Ülkeler arası ticarette kullanılan ve en çok tercih edilen yatırım araçlarından önde gelen döviz ile yapılacak olan işlemlerde alış kuru ve satış kuru olmak suretiyle iki seçenek bulunur.

Türkiye’de kaç tane döviz kuru sistemi vardır?

Esnek piyasa döviz kuru: Merkez Bankası’nın müdahalede bulunmadığı, kurun özgür bir halde dalgalandığı sisteme verilen isimdir.

Sabit kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurunun dengede olması için müdahalede bulunmuş olduğu sistemdir.

Denetimli kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurundaki dalgalanmayı test etmeye yönelik etkinlik gösterdiği döviz kuru sistemine verilen isimdir.

Döviz kuru türleri nelerdir?

Nominal kur: Yabancı para birimlerinin milli para birimi karşısındaki değerine verilen isimdir. 1 Amerika dolarının başka birimden yabancı para birimine eşitliğini belirten döviz kuru çeşididir.

Reel kur: Nominal kurun enflasyon oranı kapsamında düzenlenmesi ile birlikte gerçek kur elde edilir. Bu sebeple nominal kurun değeri de doğrudan gerçek kur ile ilişkilidir. Reel kurun artması durumunda, USD/TL paritesindeki TL kısmı değer kaybeder.

Çapraz kur: Yabancı para birimlerinin başka bir yabancı para birimi cinsinden olan kur değerine verilen isimdir. Örneğin; kişi elindeki mevcut dolar ile Euro almak istediğinde, çapraz kur konu bahis olur.

Efektif kur: İki yabancı döviz kurunun birbirleri ile ortalamasının hesaplanması ile efektif kur bulunur. Çapraz kurda işlem yapmadan önce para biriminin değerinin öğrenilmesi gerekir. Örneğin; işlem yapılacak olan döviz çeşitleri dolar ve Euro ise 1 doların ve 1 Euro’nun ne kadar bulunduğunun bilinmesi icap eder.

Döviz kurunun değişmesi üzerinde müessir olan faktörler nedir?

Ödemeler dengesi: Ülkenin iktisadi işlemlerinin kaydına verilen isimdir. Ödemelerdeki dengesizlikler etken döviz kuru politikaları uygulanarak ortadan kaldırılabilir. Döviz fiyatlarının değişmesi, arz ve talep dengesini değiştirmektedir. Arz ve taleplerdeki farklılıklar da alacaklılar ve borçlular üzerinde etken olur.

Gelir seviyesi: Ülkenin gelir ortalaması diğer ülkelerden daha fazla olduğunda; her döviz kuru için ülkenin ithalatında da yükselme olur. Arz değişmemekle birlikte kur yükselir ve bu da ülkenin para biriminin kıymet kaybetmesine niçin olur. Gelir düzeyi artan insanların istekleri ve zevkleri daha farklı olmaya başlamış olacağı için ithal mallara alaka artar. Bu da denge kurunu değiştirmekle beraber döviz talebinin artmasına da sebep olur.

Genel fiyat seviyesinde değişmeler: Ülkede enflasyonun yüksek olması, ülkenin ürettiği ürünlerin yurtdışına gore daha pahalı olmasına neden olur. Dolayısıyla ithal mallara olan istek artar ve ülkenin parası da kıymet kaybeder. Enflasyon ve paranın kıymeti ters orantılıdır.

Faiz oranları: Reel faiz oranı düştüğünde ülkenin para birimi kıymet kaybeder ve reel faiz payı yükseldiğinde de para birimi kıymet kazanır.

Sermaye hareketleri: Kısa vadede döviz kuru üstündeki değişikliğin en mühim etkenlerinden biri kapital hareketlilikleridir.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın