Dolar bugün ne kadar? 11 Ağustos canlı dolar- euro rakamları

Dolar bugün ne kadar? 11 Ağustos canlı dolar- euro rakamlarıGündemin merak edilen mevzuları arasında dolar, euro kurları geliyor. Özellikle son dönemde dolar yatırımcıların yakın takibinde yer ediniyor. “Bugün Dolar ne kadar oldu, euro ve sterlin ne kadar ve kaç TL?” sorularına yanıt aranıyor. İşte11 Ağustos 2022 canlı dolar fiyatları ve döviz kurlarında son durum…

DOLAR BUGÜN NE KADAR? (11 Ağustos)

İstanbul serbest piyasada dolar 17,9200 liradan, avro 18,4280 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 17,9180 liradan alınan dolar 17,9200 liradan satılıyor. 18,4260 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 18,4280 lira olarak belirlendi.

Dün doların satış fiyatı 17,9120 lira, avronun satış fiyatı ise 18,5030 lira olmuştu.

DÖVİZ HAKKINDA

Döviz kuru nelerdir?

Döviz kuru; herhangi bir ülkenin para biriminin öteki ülkelerin para birimleri karşısındaki kıymetini yayınlayan katsayı olarak ifade edilir. Ülkeler arası ticarette kullanılan ve en fazla tercih edilen yatırım araçlarından önde gelen döviz ile yapılacak olan işlemlerde alış kuru ve satış kuru olmak üzere iki seçenek bulunur.

Türkiye’de kaç adet döviz kuru sistemi vardır?

Esnek piyasa döviz kuru: Merkez Bankası’nın müdahalede bulunmadığı, kurun serbest bir halde dalgalandığı sisteme verilen isimdir.

Sabit kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurunun dengede olması için müdahalede bulunmuş olduğu sistemdir.

Denetimli kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurundaki dalgalanmayı test etmeye yönelik faaliyet gösterdiği döviz kuru sistemine verilen isimdir.

Döviz kuru türleri nedir?

Nominal kur: Yabancı para birimlerinin milli para birimi karşısındaki değerine verilen isimdir. 1 ABD dolarının başka birimden yabancı para birimine eşitliğini belirten döviz kuru çeşididir.

Reel kur: Nominal kurun enflasyon oranı kapsamında düzenlenmesi ile beraber gerçek kur elde edilir. Bu sebeple nominal kurun değeri de direkt reel kur ile ilişkilidir. Reel kurun artması niteliğinde, USD/TL paritesindeki TL bölümü kıymet kaybeder.

Çapraz kur: Yabancı para birimlerinin başka bir yabancı para birimi cinsinden olan kur değerine verilen isimdir. Örneğin; şahıs elindeki mevcut dolar ile Euro almak istediğinde, çapraz kur konu bahis olur.

Efektif kur: İki yabancı döviz kurunun birbirleri ile averajının hesaplanması ile efektif kur bulunur. Çapraz kurda muamele yapmadan ilkin para biriminin değerinin öğrenilmesi gerekir. Örneğin; işlem yapılacak olan döviz çeşitleri dolar ve Euro ise 1 doların ve 1 Euro’nun ne kadar olduğunun bilinmesi gerekir.

Döviz kurunun değişmesi üstünde etken olan faktörler nelerdir?

Ödemeler dengesi: Ülkenin iktisadi işlemlerinin kaydına verilen isimdir. Ödemelerdeki dengesizlikler etken döviz kuru politikaları uygulanarak ortadan kaldırılabilir. Döviz fiyatlarının değişmesi, arz ve talep dengesini değiştirmektedir. Arz ve taleplerdeki farklılıklar da alacaklılar ve borçlular üzerinde etken olur.

Gelir seviyesi: Ülkenin gelir averajı diğer ülkelerden daha fazla olduğunda; her döviz kuru için ülkenin ithalatında da yükselme olur. Arz değişmemekle birlikte kur yükselir ve bu da ülkenin para biriminin değer kaybetmesine neden olur. Gelir düzeyi artan insanların istekleri ve zevkleri daha değişik olmaya başlamış olacağı için ithal mallara ilgi artar. Bu da balans kurunu değiştirmekle birlikte döviz talebinin artmasına da sebep olur.

Genel fiyat seviyesinde değişmeler: Ülkede enflasyonun yüksek olması, ülkenin ürettiği ürünlerin yurtdışına bakılırsa daha pahalı bulunmasına neden olur. Dolayısıyla ithal mallara olan talep artar ve ülkenin parası da kıymet kaybeder. Enflasyon ve paranın değeri ters orantılıdır.

Faiz oranları: Reel faiz payı düştüğünde ülkenin para birimi değer kaybeder ve reel ürem oranı yükseldiğinde de para birimi kıymet kazanır.

Sermaye hareketleri: Kısa vadede döviz kuru üzerindeki değişikliğin en önemli etkenlerinden biri kapital hareketlilikleridir.

kaynak: ekonomist.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın