Dolar bugün ne kadar? 10 Ağustos canlı dolar- euro sayılarıYeni güne başlarken dört gözle beklenen konuların başında dolar ve altın tutarları geliyor. Dolar yatırımcıları ve piyasayı yakından takip eden vatandaşlar internette “ Dolar bugün ne kadar? Euro ve sterlin ne kadar?” sorularına cevap arıyor. İşte 10 Ağustos canlı dolar kuru ve döviz kurlarında son vaziyet…

DOLAR BUGÜN NE KADAR? (10 Ağustos )

İstanbul özgür piyasada dolar 17,9200 liradan, avro 18,2990 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 17,9180 liradan alınan dolar 17,9200 liradan satılıyor. 18,2970 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 18,2990 lira olarak belirlendi.

Dün doların satış fiyatı 17,9410 lira, avronun satış fiyatı ise 18,3410 lira olmuştu.

DÖVİZ HAKKINDA

Döviz kuru nedir?

Döviz kuru; herhangi bir ülkenin para biriminin diğer ülkelerin para birimleri karşısındaki değerini gösteren katsayı olarak ifade edilir. Ülkeler arası ticarette kullanılan ve en fazla tercih edilen yatırım araçlarından kabul edilen döviz ile yapılacak olan işlemlerde alış kuru ve satış kuru olmak suretiyle iki seçenek bulunur.

Türkiye’de kaç tane döviz kuru sistemi vardır?

Esnek piyasa döviz kuru: Merkez Bankası’nın müdahalede bulunmadığı, kurun serbest bir şekilde dalgalandığı sisteme verilen isimdir.

Sabit kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurunun dengede olması için müdahalede bulunmuş olduğu sistemdir.

Denetimli kur sistemi: Merkez Bankası’nın döviz kurundaki dalgalanmayı kontrol etmeye yönelik etkinlik gösterdiği döviz kuru sistemine verilen isimdir.

Döviz kuru türleri nelerdir?

Nominal kur: Yabancı para birimlerinin milli para birimi karşısındaki değerine verilen isimdir. 1 ABD dolarının başka birimden yabancı para birimine eşitliğini belirten döviz kuru çeşididir.

Reel kur: Nominal kurun enflasyon oranı kapsamında düzenlenmesi ile birlikte gerçek kur elde edilir. Bu sebeple nominal kurun değeri de doğrudan reel kur ile ilişkilidir. Reel kurun artması durumunda, USD/TL paritesindeki TL bölümü değer kaybeder.

Çapraz kur: Yabancı para birimlerinin başka bir yabancı para birimi cinsinden olan kur değerine verilen isimdir. Örneğin; şahıs elindeki mevcut dolar ile Euro almak istediğinde, çapraz kur mevzu bahis olur.

Efektif kur: İki yabancı döviz kurunun birbirleri ile ortalamasının hesaplanması ile efektif kur bulunur. Çapraz kurda muamele yapmadan önce para biriminin değerinin öğrenilmesi icap eder. Örneğin; işlem yapılacak olan döviz çeşitleri dolar ve Euro ise 1 doların ve 1 Euro’nun ne kadar bulunduğunun bilinmesi icap eder.

Döviz kurunun değişmesi üzerinde etkili olan faktörler nedir?

Ödemeler dengesi: Ülkenin iktisadi işlemlerinin kaydına verilen isimdir. Ödemelerdeki dengesizlikler etken döviz kuru politikaları uygulanarak ortadan kaldırılabilir. Döviz fiyatlarının değişmesi, arz ve istek dengesini değiştirmektedir. Arz ve taleplerdeki farklılıklar da alacaklılar ve borçlular üzerinde etken olur.

Gelir seviyesi: Ülkenin gelir averajı öteki ülkelerden daha fazla olduğunda; her döviz kuru için ülkenin ithalatında da yükselme olur. Arz değişmemekle birlikte kur yükselir ve bu da ülkenin para biriminin değer kaybetmesine neden olur. Gelir düzeyi artan insanların istekleri ve zevkleri daha değişik olmaya başlamış olacağı için ithal mallara ilgi artar. Bu da balans kurunu değiştirmekle beraber döviz talebinin artmasına da sebep olur.

Genel fiyat seviyesinde değişmeler: Ülkede enflasyonun yüksek olması, ülkenin ürettiği mamüllerin yurtdışına göre daha pahalı olmasına niçin olur. Dolayısıyla ithal mallara olan istek artar ve ülkenin parası da kıymet kaybeder. Enflasyon ve paranın değeri ters orantılıdır.

Faiz oranları: Reel ürem oranı düştüğünde ülkenin para birimi kıymet kaybeder ve reel ürem payı yükseldiğinde de para birimi kıymet kazanır.

Sermaye hareketleri: Kısa vadede döviz kuru üzerindeki değişikliğin en mühim etkenlerinden biri kapital hareketlilikleridir.

kaynak: ekonomist.com.tr

Yorum yapın